Donanım Dünyası’nın Kanseri: Sıvı soğutmalar

Geçen yıl 245 TL'ye Corsair H45 tek fanlı sıvı soğutma aldım. Şu an bakıyorum 400-500 TL'den başlıyor fiyatlar. Çok üst düzey hız aşırtma ve sessizlik hedefi yoksa israf gözüyle bakıyorum bu fiyatlar ile.

Bu sıvı soğutma düşmanlığı ne kardeşim. İsteyen istediğini kullansın. Sen hava soğutmanı başkası da sevdiği sıvı soğutmayı kullansın. Neden herkes aynı ürünü kullanmak zorunda ki?

Zamanında Aliexpress üzerinden Aigo Serac T120 sıvı soğutma almıştım. İşlemci Ryzen 1600 idi ve stok fan ile 75 dereceyi görüyordu. Bende sıvı soğutma almaya karar verdim lakin ülkemizdeki dolar kuru 7 TL iken alamadım. Dolar fazla olduğu içinde kule tiplerde pahalı idi. 200 TL bütçem vardı ve alabileceğim en iyi şey TT'in contact silent 12 kule tipi soğutucu idi. Bende Aliexpress üzerinden belirttiğim sıvı soğutmayı sipariş ettim. Çok tereddütlü idim daha önce ürün 2 defa alınmış. Elime ulaştığı zaman gerçekten kaliteli olduğunu anladım. Bir çok sıvı soğutmayı solluyordu. Stres testine tuttum ağustos ayında ve 20 dakikalık sürede işlemci max. 47 dereceyi gördü. Eğer böyle ucuz ama kaliteli ürün varsa tercih edilir. Sıvı soğutma hem görünüş açısından hem de ferahlık için bence tercih edilebilir.

Sıvı soğutma kullanacak olanların en ufak bir sorunda tedbiri elden bırakmamak adına yedekte kullanmaya hazır hava soğutucu bulundurması gerektiğini düşünüyorum. Konu sahibine bazı hususlarda katılmakla beraber TG pencereli kasalar bu derece revaçtayken performans yanında artık estetikte kullanıcı açısından önemlidir. O yüzden sıvı soğutma talebinin artmasını normal karşılıyorum.

Artık LGA 775 anakartına bak. Birde şimdiki anakartlara.

Artık millet performansa değil, ışıqlı mışıqlı olana para fırlatıyor. Bu durumda sıvı soğutma çok iyi bir pazar yarattı. Her şeye RGB girdi. RAM, Fan, kasa, Ekran kartı bile.

Sıvı soğutma da ordan popüler oldu.

Ben sistem toplasam tabii F/P sistem olsun isterim. Bunun da tek yolu hava.

Hava soğutmaların çirkin olduğu konusunda yapılan yorumlara katılıyorum. Be-queit ın siyah modelleri fena görünmese de özellikle noctua lar bayağı çirkin. Ayrıca çift kule alınacak diye birşey de yok. Ben daha düşük fan devri ile aynı performansı almak için nh-d15 almış olsam da. Tek kule be queit dark rock 4 de bence oldukça iyi görünüyor. Sıvı soğutmayı özenli montaj yapmazsanız onda da yine çok fazla kablo oluyor. Güç için ayrı, ışıklar için ayrı vs.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı