Sıvı soğutmalar hakkında yanlış bilinenler

Her sivi sogutmanin performansi ayni degildir, her hava sogutmanin performansi ayni degildir, her sivi sogutmanin isinma suresi ayni degildir, her sivi sogutma sessiz degildir, her sivi sogutma sesli degildir, her hava sogutma sessiz degildir, her hava sogutma sesli degildir. Her hava sogutucunun temas yuzeyi iyi olmayabilir, her sivi sogutucunun temas yuzeyi iyi olmayabilir. Zaten bu kadar cok degisken oldugu icin piyasadaki pek cok sivi sogutma ve hava sogutma, farkliliklar gosteriyor.

Twin tower kule tipi sogutucu ve 360/420mm sivi sogutma ele alirsak, ikisinin de kusursuz kalitede oldugunu dusunursek, kule tipi sogutucunun 360/420mm sivi sogutucuyu gecmesi direkt olarak mumkun olmayacak bir durum. En berbat sekilde test uyguladigin takdirde bile olacak senaryo beraberlik olur, ki o da en berbat senaryo.

Ama ilk paragrafta dedigim gibi, tonlarca degiskenin icerisinde sivi sogutma vs hava sogutma genellemesi yapmak ne kadar mantikli, tartisilir. Tartisilamayacak tek konu, hava sogutmalarin sivi sogutmalardan daha ucuz olmasi. Yoksa kaliteli bir sivi sogutucu, kaliteli bir hava sogutucudan daha iyi performans verir.

Ve ayrica, kasa yapisi da sivi sogutma ve hava sogutma konusunda buyuk rol oynar. Sivi sogutmayi istedigin gibi konumlandirabilirsin, en iyi performans aldigin yerde kullanmaya devam edersin. Ornegin islemci sicakligina cok onem veren birisiysen sivi sogutmayi uste degil one takarsin, boylelikle onden temiz havayi ceken fanlar, radyatore surekli olarak hava ufleyip radyator ici sicakligini azaltmayi amaclar. Ama bunun da tabii ki eksisi var, kasa ici sicakligin yuksek olur, cunku radyatorun isisi sisteme yayilir, bu da diger bilesenlerin isinmasina yol acar, ama sistemde isinacak bir parca yok ise mantikli bir secenek. Tabii cogumuz kasa ici gorunumu ve ekran karti sicakligini onemsediginden, uste konumlandirip geciyor. Bu saydigim kasa yapisi sadece sivi sogutma/hava sogutma degil, dogru fan secimi konusunu da kapsar. Ornegin airflow odakli mesh bir kasada statik basinc ihtiyacin olmaz, airflow fan alir gecersin; ama onu kapali olan, panel ile fan mesafesi oldukca dar olan kasalarda statik basinci yuksek bir fan secimi yapip ufacik yerden airflow fan ile alamayacagin verimi alabiliyorsun.

Ozet: "Sivi sogutma vs hava sogutma" gibi yillarin eskitemedigi klise konular bana gore mantiksiz, bu tipki arabalardaki "Twin Turbo" vs "Single Turbo" vs "Supercharger" gibi bir konu.

Gerek yok bu kadar kasmaya, sivi sogutma daha iyidir seklinde genellemek de yanlis, hava sogutma daha iyidir seklinde genellemek de yanlis. Cok fazla degisken var.

Ben bu tur konular icin sadece Gamers Nexus'u izlerim. LTT'dir, Jayztwocents'tir, Turkiye'deki birkac garip kanaldir, bunlar bos; gercekten teknolojiyle alakali sikilacagin derecede saf bir kanal istiyorsan Gamers Nexus. Cunku bu adamlar kafadan sallamiyor. Bir sey soyluyorlarsa ya onu kanitliyorlar ya da o konuyla alakali direkt olarak bilirkisi cagirip ona inceletiyorlar veya onun konuyla alakali yapmis oldugu soru-cevaplari video olarak paylasiyorlar.

Ornegin su testi, Gamers Nexus disinda hicbir kanalda gormedim.

IMG_5194.png

Bunu yapanlari gordum ama nadir.

IMG_5193.png

Ve hatta cok can alici bir sey soyleyeyim, Gamers Nexus'un bir sozu vardi videosunda denk geldigim: "Pek cok inceleme kanali, yanlis/kotu test metodu uyguladigindan oturu, yaptiklari incelemeler hatali sonuc veriyor."

Twin tower kule tipi sogutucu ve 360/420mm sivi sogutma ele alirsak, ikisinin de kusursuz kalitede oldugunu dusunursek, kule tipi sogutucunun 360/420mm sivi sogutucuyu gecmesi direkt olarak mumkun olmayacak bir durum. En berbat sekilde test uyguladigin takdirde bile olacak senaryo beraberlik olur, ki o da en berbat senaryo.
Bunu bildiğimden konuda twin tower ile 240mm sıvı soğutma kıyası yaptım.
360mm üzeri ile kıyaslamak adaletsiz ve mantıksız olurdu.

Yoksa bende farkındayım parayı basıp aldığın bir sıvı soğutmanın daha iyi olacağını :D
Cok fazla degisken var.
Evet değişken olmaması adına 240mm soğutma diyerek geçmedim marka mode belirttim.
Ancak dediğin gibi test yaparken bile birçok değişken var.

AK620 benzeri kule fanların 240mm sıvı soğutmalardan daha iyi olduğunu kanıtlamak amacıyla hazırladım ve amacıma ulaştığımı düşünüyorum.
Ve hatta cok can alici bir sey soyleyeyim, Gamers Nexus'un bir sozu vardi videosunda denk geldigim: "Pek cok inceleme kanali, yanlis/kotu test metodu uyguladigindan oturu, yaptiklari incelemeler hatali sonuc veriyor."
Güzel kanal tavsiyesi, öneri ya da kıyas yapmadan önce kale aldığım ender kanallardan :)

Mesela peerless assassin alma sebebim bu videosuydu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sıvı soğutmanın oyun oynamak için gerekli olmadığını defalarca söyleyip linçlendim insanlar gerçekten anlamıyor matematiğin basit olduğunu :) 7950X ile bile oyun oynanacaksa hava soğutma fazlasıyla yeterli, kesinlikle Gamers Nexus gibi kanalların incelemelerini takip etmekte fayda var, detaylı test yapıyorlar ve test metodolojileri belli, Türkiye’de maalesef bu kalitede iş yapan yok, 7XXX işlemciler çok ısınıyor sıvı soğutma şart diyorlar videolarında bir de 😂😂

Yeni konular

Geri
Yukarı