Donanım öğrenmek istiyorum

DonanımBilmez

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben daha 15-16 yaşlarında, ergen bir çocuğum fakat donanım öğrenme konusunda hevesli olduğumu düşünüyorum. Artık öğrendikçe sıkılır mıyım, bilmiyorum ama öğrenmek istiyorum. Bu konuda öğrenmem için neler yapabilirim, tavsiye verebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ben daha 15-16 yaşlarında, ergen bir çocuğum fakat donanım öğrenme konusunda hevesli olduğumu düşünüyorum. Artık öğrendikçe sıkılır mıyım, bilmiyorum ama öğrenmek istiyorum. Bu konuda öğrenmem için neler yapabilirim, tavsiye verebilir misiniz?

Hocam nasılsa ben hiçbir şey yapmadan öğrendim. Deseler ki bütün Intel veya AMD işlemcilerini say, sayarım. Deseler ki bütün Windows sürümlerini say, sayarım. Bütün Ubuntu sürülerini say, sayarım. Liste uzar gider. Basit terimleri anlamlarını öğrenin. Mesela Core nedir, Thread nedir, Hyper Threading nedir, AMD FX işlemciler gerçekten 8 çekirdekli midir, APU işlemciler nasıl çalışır, HDD nasıl çalışır, SSD nasıl çalışır, PSU nasıl çalışır liste uzar, siz burada saydıklarımı öğrenerek başlayabilirsiniz.

Sistem toplamak ya da işlemcileri sınıflandırmak çok bir marifet değil. Düzgün bir sistem toplama becerisi bile bundan daha fazla özen ve bilgi gerektiriyor.

Eğer konularda sistem önermek için bilgi edinmek istiyorsan o kolay. Piyasayı takip ederek, güncel testleri izleyerek ve farklı sitelerden toplanmış sistemleri karşılaştırarak bilgi sahibi olabilirsin zamanla. Zaten bu pek donanımcılık olmuyor bence. Daha çok katalogdan ürün seçip en uygun kombinasyonu oluşturmak gibi bir şey.

Ama sistem bileşenleri anlamak istiyorsan, işe donanım tarihiyle başlayabilirsin. Yani sadece donanımların 15 - 20 sene içinde geçirdiği değişimleri anlamak öğrenmek bile birçok meseleyi anlamanı sağlayabiliyor. Bunun dışında Arduino ya da Raspberryi Pi de alabilirsin, tabii bunlar b,raz daha farklı boyutları artık işin.

Boş ver bence donanım öğrenmeyi, istemesen de bir şeyler kaparsın zaten forumda vakit harcadığında.
Sen arka planda yatan teknolojileri öğren. Kurumsal hayata yönelik yatırım yapmış olursun bu sayede.
Kullandığın işletim sistemini - servislerini öğren, arkadaki policy'leri öğren. Biri CMD ekranından basit bir dosyayı çalıştırmanı isteyince "Yahu o dosya dizinine nasıl gidiyorduk" durumuna düşme.

Editörlük gibi alanlarda ciddi bir kariyer planlamıyorsan tüm odağını donanım öğrenme üzerine yorma. Editör olacağım desen bile tek başına donanım bilgisi olan adama - ürünlerin özelliklerinden öte gidememiş adama yalnızca gülerler.

Donanım derken kasa toplamak, hangi işlemci şu oyunda kaç FPS gibi verir gibi sorularsa o işi ilkokul çocuğu da yapar. Ben ilkokula giderken Pentium III işlemcinin özelliklerini ezbere bilirdim. Yaşım 8-9'du o zamanlar.

İngilizcen varsa How do computers work? A simple introduction bu tarz yazılar okuyarak önce bilgisayar nasıl çalışır onu öğren. Sonrası basit.

Şu tarz bir devreyi okuyabilmen için lisans düzeyinde bilgin olması lazım. Kasa toplamak ile computer organization bir değil. https://www.cise.ufl.edu/~mssz/CompOrg/Figure4.11-MIPSdatapathR-lod-beq.gif

Yeni konular

Geri
Yukarı