Namaz kılmayı öğrenmek istiyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ana sureler vardır;
Fatiha.
Sübhaneke.
Salli ve barik.
İlk önce bu sureleri ezberle ve anlamlarını oku. Ondan sonra ek sureleri öğrenerek bilgini geliştir. 1 kez ezberlesen yine hatırlanıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca mezhep falan derlerse boş ver. Dikkate alma.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ana sureler vardır;
Fatiha
Sübhaneke
Salli ve Barik
İlk önce bu sureleri ezberle ve anlamlarını oku. Ondan sonra ek sureleri öğrenerek bilgini geliştir. 1 kez ezberlesen yine hatırlanıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Hatırladığım kadarıyla inanmıyordunuz. Ama inanan birine (troll veya değil) yardımcı olmanız güzel bir şey, tebrik ederim.

Arkadaşlar namaz kılmayı öğrenmek istiyorum. Bir hocaya gittim. Abur cubur verdi. Okudu beni. Temel dini bilgiler ile ilgili kağıt verdi. Kağıtta, "rabbimiz kim?", "peygamberimiz kim?" diye sorular vardı. Geçen gittiğimde anlamamıştım. Fil suresi aşağısını ezberle dedi. Ne demek oluyor? Açıklar mısınız? Yaşlanınca öğrenmesi zor oluyor diyorlar.

Fatiha, subhaneke, salli barik ve 1-2 kısa sure daha ezberle (ihlas ya da inşirah olabilir)
Abdest ve gusül abdesti almayı detaylıca öğren, sonra internetten namazların rekatlarını araştır.
Önce farzları kıl, alışkanlık edinince sünnetlere başla.
Sabah: 2 farz 2 sünnet.
Öğlen: 4 sünnet 4 farz 2 sünnet.
İkindi: 4 sünnet 4 farz.
Akşam: 3 farz 2 sünnet.
Yatsı: 4 sünnet 4 farz 2 sünnet 3 vitir namazı.

Rica ediyorum, burası bir forum. Bazı arkadaşlar yardım istenilen bir konuda küçümse anlamı çıkabilecek yazılar yazıyorlar, lütfen yapmayın.

Namaz konusuna gelirsek mehzebinize göre namaz kılmalısınız. Mesela Şafiilerde namazdaki oturuşta şağ el öne doğru işaret eder gibi durur ve şehadet getirirken işaret parmağı kalkar. Hanefiler sübhaneke okurkun Şafiiler veccehtü okur.

Rica ediyorum, burası bir forum. Bazı arkadaşlar yardım istenilen bir konuda küçümse anlamı çıkabilecek yazılar yazıyorlar, lütfen yapmayın.

Dinlere saygıları yok. Zaten dine saygısı olmayanın kendisine de saygısı yoktur. Sallayın o kişilikleri.

Namazi eğer rabbinle butunlesmek, onu anmak, onunla husu icinde iletismeye adayarak yasayabilecegini ruhunda ve beyninde tasvir edebileceksen kilmalisin.

Tekerleme gibi arapca ne anlama geldigini bilmedigin kelimeleri defalarca okuyup yatip kalkacaksan (Namaz dualarini ve anlamlarini biliyorsan bence namaz kilma konusunda daha bir fikir sahibi olabilirsin) bence namaz kilman sekilcilikten oteye gitmez ve bu tutum senin yanlis kisilerle karsilasman durumunda kullanilmana yol acabilir.

Benim tavsiyem Kuran'in bence en onemli emri olan -OKU! dur. Okudukca neyi yapıp yapmayacagini ve nedenlerini anlayacaksın.

Ana sureler vardır;
Fatiha
Sübhaneke
Salli ve Barik

Sen namaz kılmayı biliyor musun? Kolay sureler bunlar mı?
@Noodleyiyenkel Namaz kılmayı öğrenmek çok kolaydır 1 gün bile almaz öğrenmek size birazdan atacağım.
At iyi olur.
Fatiha, subhaneke, salli barik ve 1-2 kısa sure daha ezberle (ihlas ya da inşirah olabilir)
Abdest ve gusül abdesti almayı detaylıca öğren, sonra internetten namazların rekatlarını araştır.
Önce farzları kıl, alışkanlık edinince sünnetlere başla.
Sabah: 2 farz 2 sünnet.
Öğlen: 4 sünnet 4 farz 2 sünnet.
İkindi: 4 sünnet 4 farz.
Akşam: 3 farz 2 sünnet.
Yatsı: 4 sünnet 4 farz 2 sünnet 3 vitir namazı.
Kolay sureler bunlar mı? Ve neden sünnetleri kılmıyorum?

At iyi olur.

Sünnetler zorunlu değil. Ama alışmak için çoğunlukla sünnetler üzerinden yürülür. İlk 3-5 gün sünnet kılın sonradan farza geçin. Akılda kalıcılık daha iyi olur. Okunan sureler cidden kolay. Yani ortalama bir ezber kapasiteniz varsa 1-2 saatte 1-2 sure ezberlersiniz. Zaten ilk haftadan sonra unutmamaya başlıyorsunuz.
Şimdiden Allah kabul etsin hocam.

At iyi olur.

Sünnetler kılmaya başlamak istiyorsan çok sağlam irade sahibi olmalısın, günde tüm bu namazlar en fazla 20 dk nı alır ama insan saçma bir şekilde üşeniyor.

Sıfırdan başladığın için sünnetleri şimdilik kılma.
Ayrıca Fatiha/Subhaneke/Salli barik sureleri zorunlu sureler, ihlas ve inşirah ise basit surelerdir.
Ayrıca namazın nasıl kılındığına dair cinsiyetine özel bir video izle.
Erkeklerin ve kadınların kılış şekli çok olmasa da biraz farklı.
Sünnetler zorunlu değil. Ama alışmak için çoğunlukla sünnetler üzerinden yürülür. İlk 3-5 gün sünnet kılın sonradan farza geçin. Akılda kalıcılık daha iyi olur. Okunan sureler cidden kolay. Yani ortalama bir ezber kapasiteniz varsa 1-2 saatte 1-2 sure ezberlersiniz. Zaten ilk haftadan sonra unutmamaya başlıyorsunuz.
Şimdiden Allah kabul etsin hocam.

Hocam sünnet kılarsa zorunlu değil keyfi kılınan namaz gibi olur, o yüzden farzdan başlaması lazım.

Hocam sünnet kılarsa zorunlu değil keyfi kılınan namaz gibi olur, o yüzden farzdan başlaması lazım.
Akılda kalıcılık için dedim hocam. Bende ilk zamanlar karışık başlamıştım. 1-2 gün sünnetle işi çözüyorsun. Alıştırma serüveni gibi düşünün. Keyfî kılmadığını sen ve Tanrı (Allah) biliyor zaten. Fazla sorun olacağını zannetmem.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı