Don't Scream kişisel görüşlerim

GTX 1080

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Merhabalar, biliyorsunuz erken erişim olarak çıkan Don't Scream oyunu bu aralar çoğu yayıncı tarafından konuşuldu.

Oyunu bir süre oynadım ve size görüşlerimi söyleyeceğim.
105 TL'lik fiyatı ile oyunu satın aldım. ilk çıktığında indirim ile 94 TL'ydi onu kaçırmıştım.

Oyunun grafikleri ile başlayacağım. Etraftaki modellemeler Unreal Engine 5 motoru sayesinde şahane olmuş. Hayatımda ilk kez bu kadar gerçekçi modellemelere sahip bir oyun oynadığımı söyleyebilirim.
Oyunu Medium ayarlarda GTX 1080 ve R5 2600X sistemim ile 16-21 FPS civarında oynadım. Low ayarlara çektiğimde 23-40 (Max) FPS'leri gördüm. Unreal Engine 5 motorunun harbiden hakkını vermişler.

Oynanış konusuna geçtiğimde ise oynarken resmen bir amacımız yok. Sadece yürü, önüne biri atlasın ve korkma. İleride etrafta toplayıp bulmacalar çözebileceğimiz farklı oyun modları gelirse favori oyunlarımdan biri olacak. Map konusunda ise farklı map'ler iyi olur. Oyunda koşarken koşuyor muyum yürüyor muyum hiç anlamadım resmen. Karakter koşuyor ama minnacık bir hız farkı oluyor. Koşarken ellerimizin sallanması vb. bu tür animasyonlar eklense mükemmel olacak. Oyunu oynarken yediğimiz jumpscare neredeyse hep aynı. 2 3 kere jumpscare yedim hepsi aynıydı. Korku tarafında ben korku oyunlarından genellikle çok gerilirim bazılarında korkmam bile. Bu oyun beni korkuttu ancak sürekli aynı jumpscare'leri görünce korkanın bir manası olmadığını anladım. Yinede oynarken korkuyor insan.

Mikrofon konusunda her türlü şeyi çığlık olarak algılayabiliyor. Ayarlayabiliyoruz mikrofon hassasiyetini ancak sırf tuşa sert basmayı falan bile algılamasın diye oldukça bozuluyor iş. Arka plan gürültülerini engelleyecek bir özellik gelirse mikrofon tarafına güzel olur.

Oyun henüz erken erişimde bu yüzden optimizasyonu berbat. Fikir çok mantıklı ve yapım güzel ama çeşitlilik yok.

Oyunu oynarken aldığım birkaç ekran görüntüsü:

20231106193115_1.jpg
20231106180217_1.jpg
20231106180820_1-1.jpg
20231106193127_1.jpg
20231106193244_1.jpg

NOT: Konu zaman geçtikçe güncellenecek. Tamamıyla gezemedim henüz map'i, bakalım neler bekliyor beni. 1.5 saat kadar oynadım. Map boyutunu bilmiyorum ancak gözüme büyük gözüktü.
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE @NotAKnightAnymore
Sizlerin de oyun hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum.

Son düzenleme:
Arkadan kovalamaca falan olsa böyle sanki ensende nefes hissediyormuşsun gibi bir atmosfer katsalar net daha güzel olurdu. Sabit Jumpscare çıkıyor.

Benim için 5 para etmeyecek bir indie korku oyunu. Niye bu kadar patladı anlamadım.
Grafklerinden dolayı aslında. Unrecord gibi oyunlar farkettiyseniz resmen viral oldu. İnsanlar bunlara alışık değil ve bu ani çıkışı beklemiyorlardı. Aynı mikrofon mantığıyla çalışan bir çok oyun var oysa.

Grafklerinden dolayı aslında. Unrecord gibi oyunlar fark ettiyseniz resmen viral oldu. İnsanlar bunlara alışık değil ve bu ani çıkışı beklemiyorlardı. Aynı mikrofon mantığıyla çalışan birçok oyun var oysa.

Bence daha çok sosyal medyada güzel reklam yapabilmeyi becerdikleri veya insanlara oyunu meraklandırdıkları için. PC başına geçen çoğu kişinin indie korku oyunları bulacağını sanmıyorum ancak bu korku oyunu Instagram gibi bir platformda kısa da olsa sunulunca çoğu kişi meraklanıyor. Merak sonucu yayıncılar, sonrası para.

Arkadan kovalamaca falan olsa böyle sanki ensende nefes hissediyormuşsun gibi bir atmosfer katsalar net daha güzel olurdu. Sabit Jumpscare çıkıyor.
Oyunun keyfini katlayacak ek bulmacalar yapsalar çok iyi olurdu. Örneğin 10 tane istenilen itemleri toplamaya çalışsak veya silahlar bulsak bunların da bir işlevi olsa çok iyi olurdu.

Bence daha çok sosyal medyada güzel reklam yapabilmeyi becerdikleri veya insanlara oyunu meraklandırdıkları için. PC başına geçen çoğu kişinin indie korku oyunları bulacağını sanmıyorum ancak bu korku oyunu Instagram gibi bir platformda kısa da olsa sunulunca çoğu kişi meraklanıyor. Merak sonucu yayıncılar, sonrası para.
Üzerinde çalışılırsa gerçekten güzel şeyler çıkar bu oyundan. Henüz 27 ekimde erken erişim olarak çıkmış bir oyundan ne beklersiniz ki? Sadece piyasada yerini tutmaya çalışıyor adamlar. Geliştirilirse başarılı olur ve bu yüzden ben bu oyunu alıp iade etmedim.

Grafikleri güzel 20 dakika bir yürüme simülasyonu sadece. 5 kere bititrdim her birinde farklı yönlere gittim ve 3 şeye rastlayabildim adamakıllı grafikleride o kamera efektinden dolayı pek göremiyorum şahsen.

Grafikleri güzel 20 dakika bir yürüme simülasyonu sadece. 5 kere bititrdim her birinde farklı yönlere gittim ve 3 şeye rastlayabildim adamakıllı grafikleride o kamera efektinden dolayı pek göremiyorum şahsen.
Kamera efekti olmasa zaten grafikleri ahım şahım değil gibi gözüküyor. Ben grafik derken aslında etraftaki eşyaların, yerdeki uçak parçaları ve koltuklarını mükemmel modellemelerinden bahsettim. Ayrıca gölgelendirme ve oyun renkler iyi ayarlandığından gerçekçi gözüküyor oyun. Adını unuttum Unreal Engine 5 oyun motorunun bir teknolojisi vardı ve etraftaki eşyalar çok gerçekçi gözüküyordu.
20231106193115_1.jpg

Bu ev oldukça gerçekçi gözüküyor mesela. UE5 ile yapılan çoğu oyun gerçekçilik açısından çok iyi gözüküyor.

İlgimi çekmediği için oyunu oynamadım. Fakat yorumdan anladığım kadarıyla türü yansıtmak anlamında Outlast ve FNAF gibi oyunlardan bile daha rezil iş çıkarmış bir oyun. Unreal Engine konusuna gelirsek, GTA Trilogy Definitive Edition'da Unreal Engine kullandığı için güzel ışıklandırmaya sahip ama bu o oyunu kurtarmadı.

İlgimi çekmediği için oyunu oynamadım. Fakat yorumdan anladığım kadarıyla türü yansıtmak anlamında Outlast ve FNAF gibi oyunlardan bile daha rezil iş çıkarmış bir oyun. Unreal Engine konusuna gelirsek, GTA Trilogy Definitive Edition'da Unreal Engine kullandığı için güzel ışıklandırmaya sahip ama bu o oyunu kurtarmadı.
İleride gelişir diye kütüphanede tutulacak bir oyun mu? Zaman geçtikçe iyileşeceğini düşünüyorum ama şuan oyunda resmen amaç yok. (Yürü, korkma)

Yeni konular

Geri
Yukarı