DSL kablosu pingi etkiler mi?

Şeyh_Arthur

Decapat
Daha fazla  
Modeme gelen DSL kablosunda alttaki fotodaki gibi 2-3 yerde ek mevcut eklerin hızı düşürdüğünü biliyorum ama pinge etki eder mi bilmiyorum FIFA 22 oynarken pingim 80'lerde dolaşıyor acaba DSL kablosunu tek parça halinde bağlarsam ping düşer mi?

IMG_20211205_145319.jpg

Modeme gelen DSL kablosunda alttaki fotodaki gibi 2-3 yerde ek mevcut eklerin hızı düşürdüğünü biliyorum ama pinge etki eder mi bilmiyorum FIFA 22 oynarken pingim 80'lerde dolaşıyor acaba DSL kablosunu tek parça halinde bağlarsam ping düşer mi?

Eki Görüntüle 1234008
Hat değerlerinde görülür ancak zannetmiyorum. Sizin pinginizin yüksek olmasının sebebi hattın İnterleaved trafiğinde olması olabilir. Bununla alakalı değilse de bağlantı tipiyle alakalı olabilir. Bu da değilse İSS'nizin hedef sunucuya ulaşmak için kullandığı sunucu rotasyonuyla ilgili olabilir.

Modem arayüzüne girip hat değerlerini at oradan belli olur.

FIFA 2021 oynarken 36-38 arası ping alıyordum. Uzaklık ve bağlantı tipide önemli. Ve tabii kullandığın firmanın nasıl bir yol izlediğide önemli.

Ama kabloyu tek parça CAT 6 çeksen yararı belki olur. Benim kullandığım bakır kablo 12 yıllık bir kabloydu VDSL kullandığımda nomal oyun oynarken pingim zıplamıyordu. DSL ile 38 ping aldığımı hatırlıyorum. Şu an fiber kullanıyorum.

Eki Görüntüle 1234008
Çok çok büyük farklı olmayabilir fakat ek yapılan kablolarda hız, gecikme, sinyal gücü gibi şeyler etkilenir. Mümkünse kabinden evinize CAT6 kablo çekin. Olmazsa kabloyu ek olmayan tek kablo haline getirin veya sinyal güçlendirici takın. xDSL bilgilerini paylaşın. Bir de tracert işlemi uygulayıp sonuçları paylaşın.

Çok çok büyük farklı olmayabilir fakat ek yapılan kablolarda hız, gecikme, sinyal gücü gibi şeyler etkilenir. Mümkünse kabinden evinize CAT6 kablo çekin. Olmazsa kabloyu ek olmayan tek kablo haline getirin veya sinyal güçlendirici takın. xDSL bilgilerini paylaşın. Bir de tracert işlemi uygulayıp sonuçları paylaşın.
Modemden pc ye ethernet kablosu ile bağlıyım ama kablo tipi cat5 kabinden eve cat 6 kablo çekmekten kastınız ne onu tam anlamadım biraz daha açabilirseniz memnun olurum turknet 100 mbps paketini kullanıyorum ama 70 mbps hız alabiliyorum sanıyorum ki bu da VDSL kablosu oluyor . Tracert işlemini araştırıp sonuçları paylaşmaya çalışacağım

Modemden pc ye ethernet kablosu ile bağlıyım ama kablo tipi cat5 kabinden eve cat 6 kablo çekmekten kastınız ne onu tam anlamadım biraz daha açabilirseniz memnun olurum turknet 100 mbps paketini kullanıyorum ama 70 mbps hız alabiliyorum sanıyorum ki bu da VDSL kablosu oluyor . Tracert işlemini araştırıp sonuçları paylaşmaya çalışacağım
Binadaki kabine kadar fiber gelir ardından binadaki kutudan daireye kadar bakır çekilir genelde. Bu da ping artışına sebep olur. İstendiği takdirde bakır yerine CAT6 kablo da çekilebiliyor kutudan eve kadar. Herhangi bir elektrikçi işinizi görecektir.

Tracert sonuçlarım aşağıdaki gibi nasıl yorumlamam gerekiyor ve ADSL yazması ne anlama geliyor?Eki Görüntüle 1234117
1 Sizin modeme bağlanma süreniz. Değeri normal.
2 Binanızdaki kutu. Değeri normal.
3 Sokak/cadde kabineti. Değeri normal.
4 Mahalle santrali. Değeri normal.
5-6 İlçe santrali. Değeri normal.
7 Turk Telekom yurtdışı bağlantı çıkış noktası. (POP noktası olarak bilinir.) Burada ping yükselmiş. Yükselmesi normal, buna müdahale edemezsiniz.
7'den sonrakiler yurt dışındaki bağlantılar.

Sonuçlara göre ping artışı POP noktasında oluyor ve maalesef bir şey yapamazsınız bu kısım için. Fakat CAT6 çektirirseniz 10-15ms daha düşük ping alabilirsiniz. Ben Turk Telekom gerçek fiber kullanıyorum ve bende 2-3-4. satırlar 5-10ms arasında ve tracert sonucum 75ms.

1 Sizin modeme bağlanma süreniz. Değeri normal.
2 Binanızdaki kutu. Değeri normal.
3 Sokak/cadde kabineti. Değeri normal.
4 Mahalle santrali. Değeri normal.
5-6 İlçe santrali. Değeri normal.
7 Turk Telekom yurtdışı bağlantı çıkış noktası. (POP noktası olarak bilinir.) Burada ping yükselmiş. Yükselmesi normal, buna müdahale edemezsiniz.
7'den sonrakiler yurt dışındaki bağlantılar.

Sonuçlara göre ping artışı POP noktasında oluyor ve maalesef bir şey yapamazsınız bu kısım için. Fakat CAT6 çektirirseniz 10-15ms daha düşük ping alabilirsiniz. Ben Turk Telekom gerçek fiber kullanıyorum ve bende 2-3-4. satırlar 5-10ms arasında ve tracert sonucum 75ms.
Ankastre pasif bir elemandır. Haliyle bir adrese sahip değildir. VDSL altyapıda dediğiniz olmuyor.

Yani anlamıyorum. Neden böyle bir şeyi savunursun ki?

Geri
Yukarı