DualSense vs 9. nesil Xbox kontrolcüsü

Hocam DualSense alacaktım dedim şikayet vara bakayım bir dünya şikayet var. Şikayetler üründen ziyade sonrası servisler sıkıntılı.
Xbox tarafında çok daha az şikayet var ve servis olayı daha iyi gibi.
Şimdi onlar onu düşünüyorum Xbox mı daha iyi olur garanti açısından.

Dediğim gibi şikayet var iyi bir site ancak iyi araştırılması lazım. Kullanıcılar kendi hatalarını bile firma hatası olarak yansıtabiliyorlar.

Ben Teknosa'dan almıştım Microsoft garantiliydi. Geldiğinde kontrol ettim ve 1 sene garantisi olduğunu gördüm sonra araştırınca meğer bu kollar default 1 sene garantiyle geliyorlarmış. Türkiye'de yaşamak sanırım ilk defa işime yaradı çünkü Türkiye'de bu süre minimum 2 seneymiş. Direkt müşteri temsilcisine bağlandım ve derdimi anlattım benden ürünün faturasına kendi verdiği kodu yazmamı ve ürünün seri numarası gözükecek şekilde her ikisinin fotoğrafını istedi. Gönderdikten sonra yaklaşık 5 dk içerisinde garanti süresi 2 yıla çıktı. Tüm süreç boyunca online bağlantı sağladık. Toplam 20-25 dk içerisinde sorunum çözülmüştü. Tabii garanti süreci nasıl işler bunun hakkında hiçbir fikrim yok.

İçinde hiçbir özellik barındırmayan odunellere 1600 TL vermek istiyorsan verebilirsin, yanına da bol bol pil alma dileğiyle.

Pil sorunu önemli değil çünkü pille kullanacaksan iyi bir bluetooth cihazın olması gerekiyor yoksa arada sırada bağlantı kopma sorunu yaşanıyor. İyi bir cihaz da nereden baksan 600-700'den başlar. O fiyatlara da sanırım Xbox'ın kendi üretimi olan cihazı vardı.
DualSense X ve DS4 Windows ile uyumluluk sorunu yok oluyor. Onu bunu geçtim Linux kolun touchpadini tam destekliyor, Steam tam görüyor Apple cihazlar kola tam uyumluluk sağlıyor. Hala yüksek gecikmesi olan odunu öneriyorsunuz adama.

Tam olarak yok olmuyor. Program kullanıp hala uyumluluk sorunu yaşadığını raporlayan bir sürü insan var. Yüksek gecikme kısmı doğru ancak DualsenseX veya DS4 kullanıldığında maalesef Dualsense daha kötü sonuçlar verebiliyor.

Kimse Xbox koluna daha iyi demiyor zaten aklı olan herkes Dualsense'in daha iyi olduğunu özelliklere bakmasıyla anlar ancak bu bahsedilen özellikler kaç tane oyunu destekliyor, bu oyunları kontrolcüyü alacak olan kişi oynuyor mu, kendi oynadığı oyunda sorun çıkaracak mı, oyunları Xbox simgeleriyle mi oynamak zorunda kalacak gibi bir sürü soru takılıyor insanın aklına ve yabancı forumlarda kullanan insanların en çok yakındığı konular bunlar. Öte yandan Dualsense'in en büyük problemi olan drift problemi var. Bu belki sizin başınıza gelmemiş olabilir ancak birçok kullanıcı drift sorunu yaşadığını belirtiyor.

Burada siz hariç bir kolu kötüleyen kimse yok. Sadece siz kötüleme yapıyorsunuz biz problemlerden bahsediyoruz.

Ayrıca yineliyorum eğer Sony resmi destek getireceğini açıkladıysa isterse 2023'de getirsin kesinlikle Dualsense alın.

Kablo takarak Far Cry 6 oynadım bir de DualSense X ile Call of Duty oynadım arasında bir gram gecikme farkı hissetmedim, kolu kullanmadan konuşuyorsunuz.

Doğru ben kolu kullanmadım sadece kullanıcıların sunduğu veriler üzerinden konuşuyorum. Semtten semte değişen internet servis sağlayıcısı kalitesi gibi aslında. Kimine güzel denk geliyor kimine problemli. Okuduğum konular problem yaşamış insanların konuları olabilir ancak bir şey satın alacakken zaten önce onlara bakmaz mıyız? Bu sorunları yaşayan sadece bir kişi yok ki.

Hocam 1.080 liraya geliyor siyah olan modeli Sony Eurasia garantili yani ithalatçı garantili muhtemelen.

Sony Eurasia garantili yazıyorsa ithalatçı değil. Bir sorun olursa ilgilencek olan firma kontrolcünün üreticisi olan Sony firması olacak demek hocam. Tabii ki siz eğer Dualsense alırsanız kutuyu açmadan önce eğer seri numarası üstünde varsa mutlaka garanti durumunu sorgulayın.

Son düzenleme:
Doğru ben kolu kullanmadım sadece kullanıcıların sunduğu veriler üzerinden konuşuyorum. Semtten semte değişen internet servis sağlayıcısı kalitesi gibi aslında. Kimine güzel denk geliyor kimine problemli. Okuduğum konular problem yaşamış insanların konuları olabilir ancak bir şey satın alacakken zaten önce onlara bakmaz mıyız? Bu sorunları yaşayan sadece bir kişi yok ki.

Bu yüzden beni düşündürüyor sorun yaşayanlar var. Şikayetler de servis Sony tarafından yetkilendirilmiş servise veriyorlar bir ay bekliyorlar sonuç olarak sıvı kaçmış içine kullanıcı hatası diyorlar. Adamın biri şikayetin de kare tuşu içine kaçmış onun için veriyor ona bile sıvı kaçmış kullanıcı hatası raporu çıkıyor.

Bunları okuyunca şüpheye düşüyor insan ister istemez.

Bu yüzden beni düşündürüyor sorun yaşayanlar var. Şikayetler de servis Sony tarafından yetkilendirilmiş servise veriyorlar bir ay bekliyorlar sonuç olarak sıvı kaçmış içine kullanıcı hatası diyorlar. Adamın biri şikayetin de kare tuşu içine kaçmış onun için veriyor ona bile sıvı kaçmış kullanıcı hatası raporu çıkıyor.

Bunları okuyunca şüpheye düşüyor insan ister istemez.

Şu an fiyatına baktım açık açık söyleyeyim Xbox kolu 1500-1600 TL etmez. Bu kolun maksimum ederi gerçekten 1000 TL ama alternatifinin olmayışı bunu değerli kılıyor. Ben 1200 TL'ye aldığım için kendimi şanslı sayıyorum ama fiyatı çok yükselmiş. Bu durumda ben asla Xbox kolu almazdım.

Şu an fiyatına baktım açık açık söyleyeyim Xbox kolu 1500-1600 TL etmez. Bu kolun maksimum ederi gerçekten 1000 TL ama alternatifinin olmayışı bunu değerli kılıyor. Ben 1200 TL'ye aldığım için kendimi şanslı sayıyorum ama fiyatı çok yükselmiş. Bu durumda ben asla Xbox kolu almazdım.

DualSense alıyorum o zaman elektronik şans işi bakalım umarım sorun yaşamam.

Geri
Yukarı