Dünya, Güneş'e bugünkü konumundan 1 kilometre uzakta olsaydı ne olurdu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evrenin, ilk atomun nasıl oluştuğunu bul o zaman müslümanlığı bırakıcam.
Sen peki direkt somut şekilde allahın varlığını kanıtlayabiliyor musun? Kesin kanıtları ve ispatları ile ama. Soyut kavramlarla “Göklere, doğaya ve uyumana bakarak inanmamak mümkün mü” şeklinde değil yani.

Özel Hatırlatma: Allah var yok veya müslümanlara yönelik bir şey demiyorum. Belli mi olur bu da yanlış anlaşılır falan:)

Son düzenleme:
O söylediğiniz paradoksa bakacağım.

Hem o söylediğiniz şeyler Eski Yunanların vs safsatası.

Hem o safsata dediklerim tanrının izniyle oluyor veya ne bileyim işte o tür bir şeyler söylese neyse ama direk tanrının öfkesi demesi çok saçma.

Ve son olarak şunu söyleyeyim hadi diyelim ille de bilimsel sebebi karşılığı olacak, o bilimsel sebebi kim yarattı?
Tabii ki şimşekleri veya yıldırımları tanrının öfkesine bağlamak safsata olur. O zamanki insanlar işin arkasındaki bilimi bilmeyince tanrıya bağlamışlar. Bu yanardağ patlaması da olur, tohum ekip onu bitki olarak görmek de. Fark etmez.

Şimdi biz şimşeklerin arkasındaki bilimi biliyor olabiliriz. Onlar bilmediği için farklı anlamlar yüklemiş. Evrenin nasıl başladığı konusu bizim için şu anda hala muamma. Biz de birtakım anlamlar yüklüyoruz, gelecekte bu işin de bilimsel kısmı çözüldüğünde onlar da bizim yüklediğimiz anlamlara safsata diyecekler. Belirtmek istediğim nokta bu.

Bakın olay tanrının varlığında ya da yokluğunda değil. Dersiniz ki, bu evreni yaratmış, hatta ölümden sonra bizi sorguya çekecek bir yaratıcı var. Bu sizin inancınız, sizi ilgilendirir. İnanmayan bir başkasının inancı da onu ilgilendirir. İnanç kişiye özgüdür ama bilimsel gerçekler birer gerçektir. Deyin ki ben inanıyorum, çünkü bana mantıklı geliyor. Ama bunun yerine, şu anda tam olarak bilmediğimiz şeyleri tanrıya bağlarsak, yarın bir gün o bilmediğimiz şeyler keşfedildiğinde inancımız yanlış çıkmış olur.

Birbirinize saygı duyun, zorla kendi fikirlerinizi empoze etmeye çalışmayın yeter.
BİLİM başlığı altına gelip bilim hakkında konuşmaya değil, kendi inançlarını ve safsatalarını empoze etmeye çalışanlara saygı duyacak yerlerim ağrıyor. Burada ne işleri var? Gitsinler felsefe kısmında tartışsınlar o bile daha mantıklı ya da yönetimden dinler üzerine bir başlık istesinler. Hem konu baltalıyorlar hem kavga çıkarıyorlar hem de konuyla alakasız mesaj atıyorlar.

En iyisi mitoloji üzerine bir başlık açılsın, o başlık altında da kavga serbest olsun. 😈 🔪

Son düzenleme:
Kuran-ı Kerim de Evrenin büyük patlama ile yaratıldığını söylenir. Ama ayetler bu şekilde değildir. @BERWAR Arkadaşımızın Güneşin yakın ve uzak olması dünyanı yok eder algısını çürüttüğü yazının doğruluğunu yanlışlığını bilmiyorum coğrafyam çok iyi değildir. Fakat Kuran-ı Kerim de asla bununla ilgili bir ayet bir bilgi yoktur. “Enbiya Suresi, 30. ayet: O inkar edenler görmüyorlar mı ki, göklerle yer, birbiriyle bitişik iken, Biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı? “Çevirdikleri ayet bu yorumları Bing Bang hiç alakası var mı ? Kuran-ı Kerim okurum Türkçesine de bakarım ama asla tam anlamıyla birebir çeviri mümkün olmamıştır. Kısaca müslümanlara laf mı atıyorsunuz diyen kitleye sesleniyorum. Sayın o kitle, arkadaş bu tarz bileğilerin kuran da geçtiğini söyleyen arkadaşlara hitaben söylemiştir. Bende Elhamdulillah Müslümanım Kuran-ı Kerim de yazan ayetlerde asla bu bilgi yoktur. Bazı çeviren zatlar bunun olduğunu söyler din öğretmenleri de bunları baz alarak ders anlatır. Asla araştırmazlar. İnşallah kendimi ve ne anlatmak istediğimi anlatmışımdır.

Bir şeyin bilimsel olarak "henüz" bulunamamış olması demek o şeyin olmadığı anlamına mı geliyor? Bir tarafta binlerce insanın araştırdığı bir konu var, diğer tarafta işine geldiği için birilerinin her doğru dediğini kabul eden bir insan grubu var.
İşimize geldiği için değil doğru olduğunu(ki öyle) düşündüğümüz için.
Hem son kısmı 'birilerinin her dediğini doğru kabul eden' diye olacak.

Sizler, size çocukken ezberletilen şeyleri tekrarlamaya devam edin, binlerce insan doğru olanı aramaya devam ediyor ve gelecekte de devam edilecek. Ayrıca bilim başlığı altında sizlerin ne işi var? Burada sizlik şeyler yok, hadi başka başlıklara... Bilim başlığı altında bilim konuşulur, inançlar ve safsatalar değil.
Siz, Müslümanları sadece çocukken ezberletilen şeylerden dolayı mı Müslüman oldu sanıyorsunuz? Sonradan Müslüman olan da var.
Hem keyfimden burada değilim. Yanlış anlaşılma oldu. Biraz tartıştık.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı