Dünya, Güneş'e bugünkü konumundan 1 kilometre uzakta olsaydı ne olurdu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kimse evrenin nasil olustugunu tam bilmiyor. Evrende Dunya'dan baska yasam var mi onu da kimse bilmiyor.

Arkasinda durabilecegin bir bilgi veremeyeceksen bos yere "Bilim" bolumunde inanclarini savunma.

- Evren nasil meydana geldi?
+ Bilmiyoruz.
- O halde Allah yaratmis olmali.

Bu yaptigin seye "False Dilemma" deniliyor.
False dilemma - Wikipedia

Evren nasil olustu sorusuna 2 tane cevap yok. ( Allah vs Big Bang )
Birisinin yanlis olmasi digerini zerre dogru kilmiyor.
Nasil olustugunu bilmedigin seyi kimin olusturdugunu da biliyor olamazsin. Inanirsin en fazla. Onun da yeri burasi degil.
Hocam siz her yıldız sisteminde yaşam olabileceğini söylediniz ama şu âna kadar bir sürü yıldız sistemi gözlemlenmiştir. Yaşam olsa söylenirdi.
Ve bir sanat varsa sanatçısı da elbet vardır. Evren kendiliğinden mi oluştu? Elbet birisinin yapması lazım değil mi?
Ve hocam makale okuyacak İngilizce'm yok. Attığın kaynağın özeti olsa da açıklamasını yaparsan sevinirim. Google'a güvenmiyorum çeviri konusunda.

Hocam siz her yıldız sisteminde yaşam olabileceğini söylediniz ama şu âna kadar bir sürü yıldız sistemi gözlemlenmiştir. Yaşam olsa söylenirdi.
Ve bir sanat varsa sanatçısı da elbet vardır. Evren kendiliğinden mi oluştu? Elbet birisinin yapması lazım değil mi?
Ve hocam makale okuyacak İngilizce'm yok. Attığın kaynağın özeti olsa da açıklamasını yaparsan sevinirim. Google'a güvenmiyorum çeviri konusunda.

Bak burada astrofizik ile ilgili bir konu tartismaya calisiyor insanlar.
Senin bu konu altinda attigin mesajlar:
Dünya, Güneş'e bugünkü konumundan 1 kilometre uzakta olsaydı ne olurdu? - Technopat Sosyal
Dünya, Güneş'e bugünkü konumundan 1 kilometre uzakta olsaydı ne olurdu? - Technopat Sosyal

Iclerin tek bir tane bilimsel iddia yok. Varsa yoksa Allah, kitap, Muslumanlik, din vs gibi bilimle alakasi olmayan seyler. Sadece konuyu kirletiyorsun ve hic bilgi vermiyorsun.

Seninle sanat varsa sanatci da vardir gibi ici bos seyleri bile tartismak isterim, ama baska konuda. ( Aslinda Watchmaker Analojisi cok zayif bir iddia = saatçi benzetme - Watchmaker analogy - qwe.wiki )

O yuzden yine "Allah var bu arada" temali konuya hic bir faydasi olmayan seyler yazacaksan yazma, bana da bu minvalde cevap atacaksan atma, cevap vermeyecegim. Konuyu astrofizikten Islamiyet'e ve dine tasimak istemiyorum, rica ediyorum sen de yapma. Bilen yazsin bilim bolumune.

Hocam orada yanlış anlaşılma oldu, tartıştık. Tartıştığım adam bile beğeni attı. Hem konunun başlarında adamlar öyle tartışınca, dalga geçip gülüşünce bir şey olmuyor bana gelince alakasız oluyor. Bak ilk sayfalara.

Bizim görmemiş olmamız, rastlamamış olmamız yalnız olduğumuz anlamına gelmez.

Fermi Paradoksu'nu araştırın. Mesela Great Filter'ı bir araştırın.

Evren kendiliğinden mi oluştu? Elbet birisinin yapması lazım değil mi?
Bu konuya henüz hakim değiliz. Bundan 10.000 yıl önce yaşayan insanlar için şimşek veya yıldırım kendiliğinden oluşabilecek bir şey gibi görünüyor muydu? Açıklama olarak tanrının kızdığını, onun yaptığını söylemesi kolaydı. Artık ne olduklarını gayet iyi biliyoruz. Bugün, evrenin nasıl oluştuğunu tam olarak bilmiyoruz. Bunu sırf bilmediğimiz için tanrı yapmıştır demenin, geçmişte şimşek için tanrının işi demekle bir farkı var mı?

Bakın ben tanrı vardır ya da yoktur demiyorum. Bu mesajımda ikisi hakkında da bir görüş iddia etmiyorum. Sadece, sırf bir şey bilinmediği için onu tanrıyla bağdaştırmanın yanlış olduğunu belirtiyorum.

Işık yılları uzaklıktaki sistemlerde hayat olup olmadığını nasıl anlayacakmışız? Oldukça sağlam bir teleskopla gökyüzü gözlemciliği yapmış biri olarak diyeyim; başka sistemlerde yaşam olmama ihtimali yok! Mantığınızı kullanın, 93 milyar ışık yılı çapındaki bir gözlemlenen evrenin içindeyiz, bizim gibi yüz milyarın üzerinde galaksi var, o galaksilerin her birinde de gene milyarlarca hatta bazılarında yüz milyarlarca yıldız sistemi var. Bizim gezegenimizdeki kum tanesi sayısından çok yıldız sistemi görebiliyoruz, her şeyin sadece bu gezegende hayat olması için "yaratıldığını" iddia etmek saçmalıktan başka bir şey değil. Kendinize bu kadar anlam yüklemeyin, sistemler arasındaki uzaklıkları hayal edemiyorsunuz daha. Bahsedilen mesafeler o kadar korkunç mesafeler ki medeniyet haline gelmiş 2 türün birbiriyle iletişime geçmeleri çok zor. 93 milyar ışık yılı çapındaki gözlemlenebilen evrende her şeyin tek tür için yaratılmış olması safsatasını bırakmak lazım...

İşte bu duruma gerçekten çok sinirleniyorum, hayatındaki uzay algısı sadece geceleri çıplak gözle görebildiği birkaç bin ışık yılı mesafeler olan kişiler, 93,000,000,000 ile 4,000 ışık yılı arasındaki mesafeyi algılayamazken böyle hükümler verebiliyorlar. Siz hayatında hiç tavuk yememiş bir kişiyle tavuğun tadı üzerine tartışır mısınız? Ben tartışmam. Hayatında hiç araba kullanmamış biriyle araba kullanma üzerine tartışır mısınız? Ben tartışmam. Hayatında hiç gözlemlemediği hatta gözlemlemeyi bırak hiç akademik araştırmalar yapmamış biriyle bir bilim konusunu tartışır mısınız? İşte, bunu da yapmam. Bence siz de yapmayın.

Son düzenleme:
Işık yılları uzaklıktaki sistemlerde hayat olup olmadığını nasıl anlayacakmışız? Oldukça sağlam bir teleskopla gökyüzü gözlemciliği yapmış biri olarak diyeyim; başka sistemlerde yaşam olmama ihtimali yok! Mantığınızı kullanın, 93 milyar ışık yılı çapındaki bir gözlemlenen evrenin içindeyiz, bizim gibi yüz milyarın üzerinde galaksi var, o galaksilerin her birinde de gene milyarlarca hatta bazılarında yüz milyarlarca yıldız sistemi var. Bizim gezegenimizdeki kum tanesi sayısınan çok yıldız sistemi görebiliyoruz, her şeyin sadece bu gezegende hayat olması için "yaratıldığını" iddia etmek saçmalıktan başka bir şey değil. Kendinize bu kadar anlam yüklemeyin, sistemler arasındaki uzaklıkları hayal edemiyorsunuz daha. Bahsedilen mesafeler o kadar korkunç mesafeler ki medeniyet haline gelmiş 2 türün birbiriyle iletişime geçmeleri çok zor. 93 milyar ışık yılı çapındaki gözlemlenebilen evrende her şeyin tek tür için yaratılmış olması safsatasını bırakmak lazım...
Evrenin, ilk atomun nasıl oluştuğunu bul o zaman müslümanlığı bırakıcam.

Bizim görmemiş olmamız, rastlamamış olmamız yalnız olduğumuz anlamına gelmez.

Fermi Paradoksu'nu araştırın. Mesela Great Filter'ı bir araştırın.

Bu konuya henüz hakim değiliz. Bundan 10.000 yıl önce yaşayan insanlar için şimşek veya yıldırım kendiliğinden oluşabilecek bir şey gibi görünüyor muydu? Açıklama olarak tanrının kızdığını, onun yaptığını söylemesi kolaydı. Artık ne olduklarını gayet iyi biliyoruz. Bugün, evrenin nasıl oluştuğunu tam olarak bilmiyoruz. Bunu sırf bilmediğimiz için tanrı yapmıştır demenin, geçmişte şimşek için tanrının işi demekle bir farkı var mı?

Bakın ben tanrı vardır ya da yoktur demiyorum. Bu mesajımda ikisi hakkında da bir görüş iddia etmiyorum. Sadece, sırf bir şey bilinmediği için onu tanrıyla bağdaştırmanın yanlış olduğunu belirtiyorum.
O söylediğiniz paradoksa bakacağım.

Hem o söylediğiniz şeyler Eski Yunanların vs safsatası.

Hem o safsata dediklerim tanrının izniyle oluyor veya ne bileyim işte o tür bir şeyler söylese neyse ama direk tanrının öfkesi demesi çok saçma.

Ve son olarak şunu söyleyeyim hadi diyelim ille de bilimsel sebebi karşılığı olacak, o bilimsel sebebi kim yarattı?

Evrenin, ilk atomun nasıl oluştuğunu bul o zaman müslümanlığı bırakıcam.
Bir şeyin bilimsel olarak "henüz" bulunamamış olması demek o şeyin olmadığı anlamına mı geliyor? Bir tarafta binlerce insanın araştırdığı bir konu var, diğer tarafta işine geldiği için birilerinin her doğru dediğini kabul eden bir insan grubu var.

2500 yıl önce Hellen döneminde doğmuş olsaydın Zeus'a, Poseidon'a tapacaktın. O zamanki algı yetersizliğimizle anlayamadığımız yıldırımları, depremleri ve fırtınaları bu tanrılara atfedecektin. İnsanın bilimsel algısı zamanla hızlanarak artıyorken bunun bulunamayacağını iddia etmek de saçmalıktan ibaret.

Anlamlandıramadığım şeyleri araştırmak yerine "inanmayı" tercih etmiyorum. Kusura bakmayın. Şu anda yaptığınızın zamanında Zeus'a inananların yaptığından, Dünyanın dönüşü ve gezegenlerin varlığını kiliseye kanıtlamaya çalışan adamın isteğine rağmen sırf inancı sarsılmasın diye teleskopa bile bakmaktan kaçınan kardinallerden farkınız yok.

Sizler, size çocukken ezberletilen şeyleri tekrarlamaya devam edin, binlerce insan doğru olanı aramaya devam ediyor ve gelecekte de devam edilecek. Ayrıca bilim başlığı altında sizlerin ne işi var? Burada sizlik şeyler yok, hadi başka başlıklara... Bilim başlığı altında bilim konuşulur, inançlar ve safsatalar değil.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı