İnceleme Dünyanın İlk 5+1 Oyun Ses Sistemi: SteelSeries Arena 9

arena_9_pdp_img_buy_social.png__1200x627_crop-fit_optimize_subsampling-2.png

Selam dostlar. Bir süredir kullandığım ses sistemimi incelemek ve anlatmak istiyorum. İlk incelemem olacak, kusurum olursa affola diyip uzatmadan başlıyorum. Başlık başlık gidelim.

1. SteelSeries Ses Sistemi mi üretiyormuş !?
Uzun süredir ürünlerini kullandığım bir marka SteelSeries. Severek de kullanırım. Ülkemizde genelde kulaklık ve mousepad üreticisi olarak (eve mouse değil mousepad) tanınan bu marka bir süre önce "ulan kulaklık yapıyoruz, neden hoparlör yapamayalım?" demiş olacak ki piyasaya 3 farklı ses sistemi ile giriş yaptılar.

Bu günkü başlığımız "Arena" ailesinin en büyüğü olan "Arena 9" olduğundan diğer modellere girmeyeceğim ama; Arena 3 (1+1), Arena 7 (2+1) olmak üzere iki küçük kardeşi daha var. Kısaca değinmek gerekirse aralarındaki en bariz far tabi ki hoparlör sayısı.

Ortanca kardeşi olan Arena 7 (her seferinde yazmamak için A7, A3 diye isimlendirmeye karar verdim) ile fiyat farkı şu anda 5-6 bin liraCIK. Hoparlör sayısı hariç ne farkı var derseniz Oled kontrol ekranı var. Onun dışında pek bir farkı yok açıkçası. A7 ile aynı subwoofera sahip kendisi -ki buraya birazdan değineceğim-. A3'te de tahmin edeceğiniz gibi bir subwoofer yok. Ama çok daha uygun fiyata satılıyor takdir edersiniz ki.

Aralarındaki farklara kısaca değindiğimize göre konuya derinlemesine girebiliriz.

2. Genel Deneyimim
Arkadaşlar öncelikle şunu söyleyeyim, eğer apartmanda oturuyorsasnız ya komşularınıza ya da size yazık olacak. Ses seviyesi gayet yüksek, ben müstakilde oturmama rağmen yüzde 70 üzerinde "ulan acaba millete ses gider mi" diyerekten kısıyorum. Ses kalitesi derseniz de gerçekten üst seviyede diyebilirim. Ama müzikal anlamda diyemem.

Ne demek istiyorum açıklayayım: Başlıkta da belirttiğim gibi bu ses sistemi temelinde "oyun" için üretilmiş ya, işte o yüzden beklentimizi bir kere bu tarafa çevirmemiz gerek. Oyun ve film için gerçekten inanılmaz tatmin edici seviyede. Sağlam bir oyuncu ve oyun tasarımcısı olarak söylüyorum. Hele arka hoparlörleri arkaya koyabilirseniz. Ancak müzik konusunda aynı şeyi söyleyemem. Çünkü pek haddime olduğunu düşünmüyorum.

He bana kalırsa, hayli hayli yetecek performansı var. Ama arkadaşlar, profesyonel seviyede yorum yapamam. Günün yaklaşık 8-10 saatini müzik dinlyerek geçiren sağlam bir "dinleyiciyim". Müzisyen değilim. Eğer beni kıstas alırsanız fazlasıyla memnun kalırsınız.

Ama eğer çok profesyonel bir müzik deneyimi istiyorsanız başka modellere yönelin derim. Ben tizlerimi ne baslarımı tok ve yeterince güçlü bir biçimde alıyorum ve bu bana şimdilik yetiyor. Artıyor bile. Ki ben ses konusunda kılımdır her şeyi de beğenmem yani :D

Ha bir de problemi var ki o da kısık seste arka bluetooth hoparlörlerden tiz bir ses gelmesi. Biraz rahatsız ediyor ama kronik napalım.

Subwoofer konusunda da, yani daha güçlü bir şey olabilirdi bence. A7 ile aynı olması hayal kırıklığı biraz. Ama yeterli mi, yeterli. Teknik detaylara uzamanlığım olmadığından pek girmeyeceğim ama Subwoffer arkasında 200W çıkış var bilginize.

Ayrıca bir de RGB Led olayı da var. Öyle keko RGB'lerinden değil bu arada. Ortamı yumuşatan, canlı ve çeşitlendirilebilen bir şey. Yazılımından kontrol edebiliyorsunuz.

steelseries-arena-9-rgb.jpg

Yazılım demişken:

3. SteelSeries GG

SteelSeries'in diğer tüm ürünleriyle birlikte çalışan bu yazılımı hem LED hem ekolayzer ayarlarında bir sürü çeşitlilik sağlıyor. Bazen kafayı yese de ben beğendim açıkçası. Az da olsa Oled kontrolcüden de bir şeyler kontrol edebiliyoruz bu arada. Ama GG üzerinden çok daha detaylı oluyor tabi ki. Açıkçası bu kısmı anlatmak yerine göresellerle ilerlemek daha iyi olur diye düşünüyorum.

Işık ayarları:

Ekran görüntüsü 2024-03-21 221021.png
Ekran görüntüsü 2024-03-21 221000.png

Ekolayzer:

Ekran görüntüsü 2024-03-21 221109.png
Ekran görüntüsü 2024-03-21 221040.png

4. Rakiplerine Göre Nasıl?
Bu cihazın en büyük rakibi Logitech Z906'dır tartışmasız. O yüzden onu baz alacağım.

Z906'ya kıyasla en büyük eksiği güç arkadaşlar. Onun bassları göğsünüzü tiretecek düzeyde iken A9'da bu kadar olmuyor mesela. Ama bana sorarsanız bu bir eksik değil tercih gibi daha çok kullanıcı tarafında. Çünkü Z906 gerçekten çok güçlü ve muhtemelen müstakil evde tek yaşamıyorsanız asla tam gücüyle kullanamayacaksınızdır ki o zaman da pek bir anlamı yok.

Ses kalitesi bakımından da bir tık daha iyi Logitech. THX sertifikalıdır kendisi. THX nedir bilmeyenler için: THX Nedir? THX Hakkında Faydalı Bilgiler

Ama ahım şahım fark var mı, "bence" yok. Eğer bass vurdu mu yeri göğü inletsin, sanki filmin içinde gibi olamk istiyorum gibi gibi düşünceleriniz varsa Z906 sizin için daha doğru bir tercih olacaktır.

A9'un üstün tarafları ise GG yazılımı, daha yeni bir model olması (bu sebeple USB ve Bluetooth gibi bağlantılarının olması), oyuncu iseniz daha oyun odaklı ve masanızda daha yakışıklı durması, ve bunların yanında gayet iyi bir ses kalitesi verebilmesidir bana göre.

Saydıklarım size boş geliyor ve sadece müzik ile güce odaklanmak istiyorsanız Z906, yok ben daha karizmatik, daha güncel, aynı zamanda yine Logitech gibi yüksek kaliteli bir cihaz almak istiyorum derseniz de A9.

5. Özet Geç Aga Diyenlere:

-Artlar ve Eksiler

Artılar:

-Özellikle günlük kullanıcı için harika bir ses deneyimi
-Yazılımının kullanımın kolay olması
-Bağlantı Çeşitliliği
-Karizmatik tasarım
-Malzeme kalitesi
-Başka 5+1 oyuncu ses sistemi olmaması

Eksiler:

-Arena 7 ile aynı subwoofer'ı kullanıyor olması
-Arka hoparlörlerden kısık seste tiz bir ses gelmesi
-Türkiyede garantisinin biraz problemli olması (firmanın distiribütöründen kaynaklı, ben deneyimlemedim ama şikayetler var. Logitech daha iyi diyorlar bu konuda)
-Rakibine göre ses performansında (daha çok güç olarak) bir tık geride olması

6. Kapanış

Son olarak, ben bu ürünü Amazon üzerinden aldım ve subwoofer bozuk çıktı. Ses açınca zooort zooort ediyordu. Ardından hemen iade edip yenisini aldım ve sorunsuz çıktı şimdilik şükür. Teknolojik ürünler biraz şans işi ama ben yine de dipnotumu düşeyim. Yüzlerce yorum okmuştum birçok siteden ve birtek bana böyle denk gelmiş sanırım. Şans işte.

Genel olarak gayet memnunum. Arada kalmıştım Z906 almalı mıyım diye fakat anladım ki gerek yokmuş o kadar güce. Özellikle oyun oynamak için düşünüyorsanız ve müzikle pek aranız yoksa zaten düşünmeniz gereken pek bir şey de yok emin olun üzmeyecektir. Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Buraya kadar okuyan herkese teşekkürler kalın sağlıcakla.

Para ziyanı.
15 bin buna veriliceğine kadar stereo çok sağlam hoparlörler alınır ve onlarla bile benzer çevresel ses tecrübesi yaşayabilirsiniz hem müzik gibi işlerde cam gibi ses verir hem de alandan kazanırsınız.
Oyuncu ekipmanı diye parasını hak etmeyen ürünlere değerinden fazla satılıyor.
Tamamen katılmakla birlikte konu "oyun için" olunca yorum yapamıyorum :) Görüntüsü gayet hoş duruyor da bu tip ürünler bana uzak oyunda oynamayan biri olarak.

@HzCji Arkadaşa ben de katılmayı isterdim fakat özellikle ses sistemleri konusunda direkt ürünü denemeden bu tarz yorumlar yapılmasına biraz karşıyım.

Gerçekten harika bir inceleme. Böyle üst seviye bir ürünü artı ve eksileriyle önümüze sermeniz harika. Ses sistemleri ile hiç alakam olmamasına rağmen gayet hoşuma gitti açıkçası.

Para ziyanı.
15 bin buna veriliceğine kadar stereo çok sağlam hoparlörler alınır ve onlarla bile benzer çevresel ses tecrübesi yaşayabilirsiniz hem müzik gibi işlerde cam gibi ses verir hem de alandan kazanırsınız.
Şu bir ürüne para ziyanı demek çok tilt edici. Kimisi için Mercedes'te para israfidir kimisi için hayattır, para ziyanı demek çok kişisel bir cümle arkadaş varlıklıdır parası boldur alır, sana ise pahalı gelebilir, ben burda kimsenin zenginliğini hesaplayamam belki sen ondan daha varliklisindir bilmiyorum. Ürünü yorum yapman icin başta denemen lazım arkadaş oyun için ideal demiş gidipte yalan söyleyecek hali yok, şu dev markalarin oyun ekipmanı diyip pahalıya sattığı konusuna gelirsek genel olarak doğru ama her zaman değil, SteelSeries'in çıkarıpta Sennhesiar gibi başarılı bir marka ile rakip olabilecek ürünleri var .

Şu bir ürüne para ziyanı demek çok tilt edici. Kimisi için Mercedes'te para israfidir kimisi için hayattır, para ziyanı demek çok kişisel bir cümle arkadaş varlıklıdır parası boldur alır, sana ise pahalı gelebilir, ben burda kimsenin zenginliğini hesaplayamam belki sen ondan daha varliklisindir bilmiyorum. Ürünü yorum yapman icin başta denemen lazım arkadaş oyun için ideal demiş gidipte yalan söyleyecek hali yok, şu dev markalarin oyun ekipmanı diyip pahalıya sattığı konusuna gelirsek genel olarak doğru ama her zaman değil, SteelSeries'in çıkarıpta Sennhesiar gibi başarılı bir marka ile rakip olabilecek ürünleri var .
Maalesef bazen ben de anlamıyorum, insanlar kendi hoşuna gitmeyen ya da beğenmediği ürünlere direkt böyle yorumlar yapabiliyorlar. Zaten benim de "dünyanın en iyi ses sistemi" gibi bir iddiam olmamıştı. Elimden geldiğince objektif yorumlamaya çalıştım.

Ses sistemi ülkemizde lüx oldu ya. Marka basit 2.0 hoparlörler bile 2-3K Çin işleri ise karton gibi ses veriyor. Şaka gibi ya.

Para ziyanı.

Parasını hak etmeyen değil.

Ekonomimiz bozuk olduğu için bize pahalı.

Dolayısı ile bu aletin vereceği keyif ve tat bir başka. Parasını nasıl hak etmez. Eder de biz bu ekonomiyi hak etmiyoruz.

Yoksa aletin, firmanın, satıcının suçu yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı