Düşünce madde midir?

Felsefe dersinde "düşünce maddedir" dedim ve bütün sınıf tam anlamıyla üstüme yürüdü. Bende size sormak istedim, sizce düşünce madde midir?
Sorduğun soruyu kendileri soramadığı için sana kızmışlar anlaşılan. Meyve veren ağaç taşlanır. Sadece bu değil sınıfta eğer bir öğrenci yeni bir fikir sunarsa sınıf arkadaşları genelde kötüler, bozmaya çalışır.

Bu soru felsefede çok köklü bir sorudur zaten Materyalizm gibi kavramlar bu sorunun yorumlanış biçimidir. Tarihte varlık madde ve düşünce (idea) olarak ayrılmıştır en büyük filozoflar tarafından sadece maddeden oluştuğunu savunanlar da tamamen idea'dan oluştuğunu savunan da ikisinin birleşimi olduğunu savunanlar da vardır ancak ne madde idea'dan ne idea maddeden oluşamaz. Gelişigüzel değinmek istedim tamamen anlatabilecek yeterliliğim yok ama meraklıysan bilgi felsefesi konu başlığından tonlarca yazı okuyabilirsin. Sorun olursa cevaplamaya çabalarım

Sorduğun soruyu kendileri soramadığı için sana kızmışlar anlaşılan. Meyve veren ağaç taşlanır. Sadece bu değil sınıfta eğer bir öğrenci yeni bir fikir sunarsa sınıf arkadaşları genelde kötüler, bozmaya çalışır.
İnsan doğası bu. Kendisine ters her konuya düşman kesilir. (y)

Yeni konular

Geri
Yukarı