Düşünce madde midir?

Öncelikle felsefeye merakınız varsa Sofie'nin Dünyası kitabını tavsiye ederim.
Şimdi bir şeyin madde olabilmesi için duyularımızla algılayabilmesi yani yeryüzünde bir yeri kaplaması gerekir. Bu yüzden madde diyemeyiz.
Ancak bir de felsefi açıdan düşünür isek: ( Felsefe de cevaplar kişiden kişiye doğru değişir. ) biz bir düşünce ortaya atıyoruz. Şuanki düşüncem madde değil ama o düşünceyi dış dünyaya aktarabilirsem örneğin benim düşüncem süper bilgisayar yapmak. Ve ben düşüncem doğrultusunda süper bilgisayarı yapmayı başardıysam işte o zaman benim düşüncem maddeleşiyor. Senin demek istediğini böyle anladım.

Şimdi bir şeyin madde olabilmesi için duyularımızla algılayabilmesi yani yeryüzünde bir yeri kaplaması gerekir. Bu yüzden madde diyemeyiz.
Ancak bir de felsefi açıdan düşünür isek: ( Felsefe de cevaplar kişiden kişiye doğru değişir. ) biz bir düşünce ortaya atıyoruz. Şuanki düşüncem madde değil ama o düşünceyi dış dünyaya aktarabilirsem örneğin benim düşüncem süper bilgisayar yapmak. Ve ben düşüncem doğrultusunda süper bilgisayarı yapmayı başardıysam işte o zaman benim düşüncem maddeleşiyor. Senin demek istediğini böyle anladım.
Dedim ya sadece 3. boyuta kısılıp kalmayın. Zamanın 4. boyutta bir madde olabileceği teorisi var. Aynı şey düşünce için de olabilir.

Doğru düşünceler bence bir web sayfasının ardındaki kodlar gibi. Kodlar yazılınca birleşince gördüğümüz web sayfası ortaya çıkıyor ve madde oluyor.

Westworld'u izlemenizi tavsiye ederim. Biraz karışık ama çok felsefi bir dizi. Belki biz birilerinin yazdığı senaryoyu oynuyoruz, dejavu olduğumuzda ise, birileri hayatı durdurup beynimizi resetleyip hayata devam ediyoruz ki, aynı şeyleri daha önce yaşamış hissine kapılıyoruz.

Arkadaşlar mobilde olduğumdan yazmaya üşendim ama yazacağım.
Kağıda çizdiğimiz bir şey 2 boyutludur. İnsan 3 boyutlu bir varlık olduğundan 2 boyutu rahatlıkla anlayabilir. Yani onun fikrini, amacını vs.
Peki 4 boyutlu olan varlıkların insan üzerindeki etkisine bakalım.

Daha önceden cinlerin 4 boyutlu varlıklar olduğunu öğrenmiştim. Ve bu 4 boyutlu varlıklar duvarın içinden (3 boyutlu nesnelerden) rahatlıkla geçebiliyor kanısına vardım. Eğer içinden geçebiliyorsa o nesneyi anlayabiliyor demek oluyor bu.
Ayrıca cinler, insanlar onlardan korktukları zaman düşüncelerini okuyabildiğini de önceden izlediğim videolar sonucunda çıkardım.
Yani düşünceyi anlamakta madde olduğuna kanıt oluyor.
Yani bu duruma göre bizim için madde olmayan düşünce başka varlıklar için olabilir. Bizim için madde olan bazı şeyler başka varlıklar için olmayabilir.

Arkadaşlar mobilde olduğumdan yazmaya üşendim ama yazacağım.
Kağıda çizdiğimiz bir şey 2 boyutludur. İnsan 3 boyutlu bir varlık olduğundan 2 boyutu rahatlıkla anlayabilir. Yani onun fikrini, amacını vs.
Peki 4 boyutlu olan varlıkların insan üzerindeki etkisine bakalım.

Daha önceden cinlerin 4 boyutlu varlıklar olduğunu öğrenmiştim. Ve bu 4 boyutlu varlıklar duvarın içinden (3 boyutlu nesnelerden) rahatlıkla geçebiliyor kanısına vardım. Eğer içinden geçebiliyorsa o nesneyi anlayabiliyor demek oluyor bu.
Ayrıca cinler, insanlar onlardan korktukları zaman düşüncelerini okuyabildiğini de önceden izlediğim videolar sonucunda çıkardım.
Yani düşünceyi anlamakta madde olduğuna kanıt oluyor.
Yani bu duruma göre bizim için madde olmayan düşünce başka varlıklar için olabilir. Bizim için madde olan bazı şeyler başka varlıklar için olmayabilir.
Elbette. Evrende, hatta Dünya'da tek değiliz. Ve 3. Boyut'un üstünü görmediğimiz için sağlıklı bir sonuca varamıyoruz. (y)

Yeni konular

Geri
Yukarı