Çözüldü Dying Light oynarken sistem kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

orpheus2690

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ordu / Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Dying Light'a başladım fakat şöyle bir sıkıntım var. Oyuna girdiğimde sistem bazen aniden kapanıp tekrar başlıyor. Sıkıntıyı biraz araştırıp yabancı forumlarda aynı sıkıntıyı çeken kişilerin ortak noktasının OC. yapmaları olduğunu gördüm. Ekran kartıma yaptığım voltajsız OC.'yi kaldırdığımda sıkıntım bir tık azaldı fakat hala kapanma sıkıntıları yaşıyorum. Başka hiç bir oyunda bu sıkıntıyı yaşamadım FurMark ve OCCT testleri sıkıntısız gözüküyor. Sorun nereden kaynaklı olabilir? PSU Aerocool V3X 500W fakat PSU kaynaklı olduğunu düşünmüyorum oyunla alakalı bir sıkıntı. Sıcaklıklarım ise 55-65 derece civarlarında dolaşıyor.

Çözüm
Sorunun çözümünü RAM'i değiştirerek hallettim. Sistemimin tek RAM slotu bozulduğu için elimde fazladan 8 GB RAM mevcuttu. Sorun RAM'lerden kaynaklıymış konu kapanabilir.
PSU'dan emin olmak için PSU testi yapın öncelikle.

Sanmıyorum PSU'dan olduğunu da yapması yararlı olacaktır.

PSU'dan kaynaklı değil bence diğer oyunları rahat açıyormuş; Dying Light 2015 oyunu, artı olarak sistem kastıran oyun değil.
1050 kartından bahsediyoruz. Bu kartın oynatabileceği oyunlar belli.

Kesinlikle PSU'dan bence. Diğer türlü OC yaptıktan sonra sorun neden azalsın ki?

Arkadaş bir de GTX 1050'ye undervolt yapsın, işlemcisine de downclock yapsın; Dying Light gayet de oynanacak. Çünkü PSU sisteme yetecek.

Kesinlikle PSU'dan bence. Diğer türlü OC yaptıktan sonra sorun neden azalsın ki?

Arkadaş bir de GTX 1050'ye undervolt yapsın, işlemcisine de downclock yapsın; Dying Light gayet de oynanacak. Çünkü PSU sisteme yetecek.

Olabilir ama sıkıntım neden diğer oyunlarda yapmıyor bunu yapmıyor demiş arkadaş zaten.

Gören de seni 3080ti kullanıyor sanacak herkesin bir bütçesi ve kitlesi var konuyu kapatsan iyi olacak. Kötü ekran kartı veya işlemci diye bir şey yoktur hangi amaçla kullanıldığına bağlı olarak bu durum değişir.

Gören de seni 3080 Ti kullanıyor sanacak herkesin bir bütçesi ve kitlesi var konuyu kapatsan iyi olacak. Kötü ekran kartı veya işlemci doye bir şey yoktur hangi amaçla kullanıldığına bağlı olarak bu durum değişir.

Kötü bir şey dememiş oynatacağı oyunlar belli demiş.
Ki bilgisayarı şu anlık yeterli düzeyde aman aman olmasa da.

Ağır oyunlardan kasıt ne?
Zaten 1050 ile hangi oyunları oynayabilir ki? Ağırdan kasıt, Witcher 3 falansa tamamım ama diğer türlü işler değişir.
------
Sorun %99.99 PSU kaynaklı.

Hatta OC yaptıktan sonra kapanmalarının azalması da PSU'nun artık eskidiğini, eski gücünün kalmadığına dair bir işaret.
Hocam ağır oyun olması için Cyberpunk olmasına gerek yok zira sistem 100% yük altına giriyorsa zaten ağır olarak geçiyor. Yine de merak ediyorsanız Metro Exodus, Dragon Age Inquisition, RE7, Deus Ex Makind Divided, AC Odyysey vb. oyunlarda oynuyorum bu sistemde. OC. için zaten voltaj vermeden yaptığımı belirttim bu PSU için bir kanıt olmuyor ki.
---
Onun dışında fark ettim ki sistem düşük kullanımdan yüksek kullanıma geçtiğinde aniden geçtiğinde bir sıkıntı oluyor o anlık noktayı toplayamıyor. Örneğin yukarı bakarken 70% kullanımlarda 60 FPS verirken çatışma içine dönüp aniden 100%'ü görmesi ile beraber bir kapanma daha yaşadım.

Hocam ağır oyun olması için Cyberpunk olmasına gerek yok zira sistem 100% yük altına giriyorsa zaten ağır olarak geçiyor. Yine de merak ediyorsanız Metro Exodus, Dragon Age Inquisition, RE7, Deus Ex Makind Divided, AC Odyysey vb. oyunlarda oynuyorum bu sistemde. OC. İçin zaten voltaj vermeden yaptığımı belirttim bu PSU için bir kanıt olmuyor ki.
---
Onun dışında fark ettim ki sistem düşük kullanımdan yüksek kullanıma geçtiğinde aniden geçtiğinde bir sıkıntı oluyor o anlık noktayı toplayamıyor. Örneğin yukarı bakarken 70% kullanımlarda 60 FPS verirken çatışma içine dönüp aniden 100%'ü görmesi ile beraber bir kapanma daha yaşadım.

Büyük ihtimal PSU sıkıntısı ama ama hala olduğunu düşünmüyorum.
Ekran kartı gücünü tam kullanırken PSU unun yeterli gücü veremeyip aniden kapatması örnek.

Hocam ağır oyun olması için Cyberpunk olmasına gerek yok zira sistem 100% yük altına giriyorsa zaten ağır olarak geçiyor. Yine de merak ediyorsanız Metro Exodus, Dragon Age Inquisition, RE7, Deus Ex Makind Divided, AC Odyysey vb. oyunlarda oynuyorum bu sistemde. OC. için zaten voltaj vermeden yaptığımı belirttim bu PSU için bir kanıt olmuyor ki.
---
Hocam ben ısrarla PSU'dan kaynaklı olduğunu savunuyorum. Zira sizin son paragrafınız ve OC'yi normale döndürdükten sonra oyunun eskisine nazaran daha iyi çalışması buna bir kanıt.
Gören de seni 3080TI kullanıyor sanacak; herkesin bir bütçesi ve kitlesi var konuyu kapatsan iyi olacak. Kötü ekran kartı veya işlemci diye bir şey yoktur, hangi amaçla kullanıldığına bağlı olarak bu durum değişir.
Benim cümlemde böyle bir ima yok, benim kast ettiğim şey daha farklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı