Çözüldü E-şirket kurulmazsa hapse girilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Abuzerx1

Centipat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ben bir e-ticaret sitesi kurdum ama sonradan zorunlu şirket kurmam gerektiğini fark ettim. Bunu internet ortamında aradım. Adamlar örneğin Wix yazmış, anlatıyor, sonunda Wix kullanın diyor. Ben de dedim herhalde sadece bu böyle. Hepsini gezeyim, bir de baktım hepsi aynı. Kısaca hiçbir şey anlamadım. Biri zorunlu diğeri, zorunlu değil diyor. Yasal olarak vergi dairesi ve Milli Piyango İdaresi de 38,2₺ tutarını geçmiyorsa satılacak mal, vergiye gerek yok gibi bir şey diyor. Ama sorun, benim şu an yapmaya çalıştığım şeyi dünyada daha önce kimse yapmamış. Ben ve 2 arkadaşım yani 3 salak bu işi yapmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar site tasarımı ıvır zıvır derken 2000 TL'ye yakın para gitti. Biz şu an yurt dışında bazı haberlerde okudum, e-şirket olayı var. Adamlar gidiyor, sadece vergi dairesine aynı gün e-şirket kuruyor. Bizde e-şirket var mı onu da anlamadım. Bizim vergi dairesindeki çalışanlar minimum 35 yaşında, adam ne sorduğumu anlamıyor. Gerçi bizim de yapmaya çalıştığımız şey çok saçma ama neyse, tam anlamı ile şu an anlatamıyorum site direkt ortaya çıkmasın diye :D. Şimdi dediğim gibi bilen biri vardır, burada bağrını açarak yardıma koşacak biri bulunur. Şimdi bana bir yardım etseniz olur mu? Sizce biz ne yapmalıyız?

Not: Bu arada sitenin tahmini günlük geliri 4000 TL. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Vergi vermenin yüksek kazanç elde etmekle bir ilgisi yok neden sürekli aynı şeyi söylüyorsun anlamıyorum.

Ayrıca örneğin bir oyun dijital olarak milyonlarca kişiye satılıyor ve herkese ayrı ayrı faturalandırılıyor. Ürünün ne olduğuna göre değişir. Kısacası bu durumlar hakkında hiç bilgi sahibi değilken satışa açmışsınız ilk hata burada. Profesyonel destek alın sorularınızın bu mecrada karşılığını almanız zor.

Peki yardımınız ve ilginiz için teşekkür ederim.
Vergi dairesine ve ticaret odasına gidilerek şirket kurmanız gerek.
Gelirleriniz ve giderleriniz ile vergi ödeyecek veya vergi iadesi alacaksınız.
E-şirket'ten kastın ne olduğunu bilmiyorum ama Türkiye'de bir şirket kurulacaksa o şirketin gerçek bir adresi, yetkilisi, unvanı ve kaşesi olmalı.

Gelir elde dilen her iş için internet ortamında vergi vermek zorundasınız. Şahıs şirketi nasıl açılır diye araştırın.

Ona baktım ilk aklıma gelen o oldu ama bizim yapacağımız işe şans oyunu da girdiği için şirket kurmakta sıkıntı var paytr ile de bu konuyu konuştum adamlar da şok oldu hani şirket kursam bile bunun ne gibi yaptırımı olur onu anlayamıyorum.
Vergi dairesine ve ticaret odasına gidilerek şirket kurmanız gerek.
Gelirleriniz ve giderleriniz ile vergi ödeyecek veya vergi iadesi alacaksınız.
E-şirket'ten kastın ne olduğunu bilmiyorum ama Türkiye'de bir şirket kurulacaksa o şirketin gerçek bir adresi, yetkilisi, unvanı ve kaşesi olmalı.

E-şirket gerçek mekana veya fiziki alana sahip olmayan kurulduğu ülke de sadece vatandaşa kurucusuna varsa ortağının vergi dairesine imzalı beyanı ile gerçek adres değil sadece sanal adrese sahip olan işletme oluyor ama burada var mı onu çözemedim.

Ona baktım ilk aklıma gelen o oldu ama bizim yapacağımız işe şans oyunu da girdiği için şirket kurmakta sıkıntı var paytr ile de bu konuyu konuştum adamlar da şok oldu hani şirket kursam bile bunun ne gibi yaptırımı olur onu anlayamıyorum.
Şu an konu başka noktaya geldi. Siz yasal olmayan birşey yapmak istiyorsanız zaten yapamazsınız. Açacağınız site yasalsa ve izin alabiliyorsanız sıkıntı olmaz. Tabiki ne sitesi açacağınızı bilmeden tahmin yürütüyorum. İllegal bir durum varsa hiç bulaşmayın artık yeni yasalarla ciddi para cezaları ödersiniz.

E-şirket gerçek mekana veya fiziki alana sahip olmayan kurulduğu ülke de sadece vatandaşa kurucusuna varsa ortağının vergi dairesine imzalı beyanı ile gerçek adres değil sadece sanal adrese sahip olan işletme oluyor ama burada var mı onu çözemedim.
Bu konuyu bir avukata danışmanız daha mantıklı olur. Devamlı iş yapacaksanız kaçak olarak zaten ilerleyemezsiniz bir yerde takılırsınız. Eğer illegal ise zaten yapamazsınız.

Şu an konu başka noktaya geldi. Siz yasal olmayan bir şey yapmak istiyorsanız zaten yapamazsınız. Açacağınız site yasalsa ve izin alabiliyorsanız sıkıntı olmaz. Tabii ki ne sitesi açacağınızı bilmeden tahmin yürütüyorum. İllegal bir durum varsa hiç bulaşmayın artık yeni yasalarla ciddi para cezaları ödersiniz.

Siteyi açtık çalışıyor iyi güzel ama ben şirketi tam olarak ne yapıpta açmalıyım onu da anlatabilir misin? Bu arada cidden bilmiyorum?
Hocam illegal bir durum varsa bunun önce izni alınmalı ve legal olmalı ardından şirket kurulmalı.

İşte bizim yapmaya çalıştığımız daha önce yapılmadığı için legal veya illegal diyemiyorum şimdi araştırılsın falan diyeceğim oraya buraya çok ağır ceza yiyeceğim diye korkuyorum.

Siteyi açtık çalışıyor iyi güzel ama ben şirketi tam olarak ne yapıpta açmalıyım onu da anlatabilir misin? Bu arada cidden bilmiyorum?

İşte bizim yapmaya çalıştığımız daha önce yapılmadığı için legal veya illegal diyemiyorum şimdi araştırılsın falan diyeceğim oraya buraya çok ağır ceza yiyeceğim diye korkuyorum.
Siz hiçbir bilgi vermiyorsunuz ilk etapta şahıs şirketi kurmanız gerekli. Zaten işin içine şans oyunları falan girerse o işlerin iznini falan alamazsınız. O işleri yasal izinle yapmak öyle kolay işler değil. Bu işlerde uzman bir avukata danışın.

Siteyi yayından kaldırın. Gelir elde etmeyin.
Durumu bir avukat ile görüşün neler yapılabilir o size söyler. Mali Müşavir bir tanıdığınız varsa ona da danışabilirsiniz.

Geri
Yukarı