Çözüldü E-şirket kurulmazsa hapse girilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Abuzerx1

Centipat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ben bir e-ticaret sitesi kurdum ama sonradan zorunlu şirket kurmam gerektiğini fark ettim. Bunu internet ortamında aradım. Adamlar örneğin Wix yazmış, anlatıyor, sonunda Wix kullanın diyor. Ben de dedim herhalde sadece bu böyle. Hepsini gezeyim, bir de baktım hepsi aynı. Kısaca hiçbir şey anlamadım. Biri zorunlu diğeri, zorunlu değil diyor. Yasal olarak vergi dairesi ve Milli Piyango İdaresi de 38,2₺ tutarını geçmiyorsa satılacak mal, vergiye gerek yok gibi bir şey diyor. Ama sorun, benim şu an yapmaya çalıştığım şeyi dünyada daha önce kimse yapmamış. Ben ve 2 arkadaşım yani 3 salak bu işi yapmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar site tasarımı ıvır zıvır derken 2000 TL'ye yakın para gitti. Biz şu an yurt dışında bazı haberlerde okudum, e-şirket olayı var. Adamlar gidiyor, sadece vergi dairesine aynı gün e-şirket kuruyor. Bizde e-şirket var mı onu da anlamadım. Bizim vergi dairesindeki çalışanlar minimum 35 yaşında, adam ne sorduğumu anlamıyor. Gerçi bizim de yapmaya çalıştığımız şey çok saçma ama neyse, tam anlamı ile şu an anlatamıyorum site direkt ortaya çıkmasın diye :D. Şimdi dediğim gibi bilen biri vardır, burada bağrını açarak yardıma koşacak biri bulunur. Şimdi bana bir yardım etseniz olur mu? Sizce biz ne yapmalıyız?

Not: Bu arada sitenin tahmini günlük geliri 4000 TL. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Vergi vermenin yüksek kazanç elde etmekle bir ilgisi yok neden sürekli aynı şeyi söylüyorsun anlamıyorum.

Ayrıca örneğin bir oyun dijital olarak milyonlarca kişiye satılıyor ve herkese ayrı ayrı faturalandırılıyor. Ürünün ne olduğuna göre değişir. Kısacası bu durumlar hakkında hiç bilgi sahibi değilken satışa açmışsınız ilk hata burada. Profesyonel destek alın sorularınızın bu mecrada karşılığını almanız zor.

Peki yardımınız ve ilginiz için teşekkür ederim.
Çok Mali müşavir ile görüştüm adamlar dünyanın parasını istiyorlar örneğin 700-1000₺ arası ben o parayı vermem onlara adamlara soruyorum ne masrafı diye vergi diyorlar. Bende o kadar vergi alacak kadar battığımızı düşünmüyorum hani anlam veremiyorum kendi başıma yapamıyor muyum?
Kendi başınıza hakim olmanız zor. Söyledikleri rakamlar gayet makul.

Aga cidden bu konularda bilgili biriysen bana e-posta adresini yollar mısın ben sana telefon numaramı yazayım diğer 2 arkadaşımda kabul ederse olayı sana derinlemesine anlatayım.
Keşke bilir kişi olsaydım yardım ederdim de bende arkadaşların söylediklerinden aklımda kalan bilgiler bunlar. Aslında herkes tarafından erişilebilen bilgiler araştırma yönteminizi gözden geçirmenizde yarar olabilir.

Ayrıca size söylenen tutarlar anormal değil :D

Bunun batmayla ilgisi yok standart tutarlar mevcut ve her şirket sahibi bu vergilere tabii durumda. Aylık kazancınızdan bir vergi ve yıl sonu toplam tutar üzerinden de ayrı bir vergiye tabii oluyorsunuz. Harcamalarınızı gider gösterip vergi indirimi alabilirsiniz.

Bu işlemlerin hepsini başkası üzerinden yapsam ne olur? Örneğin yurt dışında yaşayan bir tanıdığım üzerinden yapsam vergilerde indirim ıvır zıvır oluyor mu?
Keşkebilir kişi olsaydım yardım ederdim de bende arkadaşların söylediklerinden aklımda kalan bilgiler bunlar. Aslında herkes tarafından erişilebilen bilgiler araştırma yönteminizi gözden geçirmenizde yarar olabilir.

Ayrıca size söylenen tutarlar anormal değil :D.

Cidden ülkece girişimcileri bu kadar soyacak kadar mı battık?
Kendi başınıza hakim olmanız zor. Söyledikleri rakamlar gayet makul.

Ben o kadar çok battığımızı anca fark ediyorum ne bileyim haberlerde adamlar vergi indirimi ıvır zıvır diyor ondan 700-1000₺ çok geldi 500-600₺ olsa ideal olacak da 700-1000₺ çok ya.

Bu işlemlerin hepsini başkası üzerinden yapsam ne olur? Örneğin yurt dışında yaşayan bir tanıdığım üzerinden yapsam vergilerde indirim ıvır zıvır oluyor mu?

Cidden ülkece girişimcileri bu kadar soyacak kadar mı battık?
Bu siteden bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca yaşa bağlı olarak genç girişimci imkanlarından da faydalanabilirsiniz. KOSGEB'e bakın.

Şahıs şirketi olarak açarsanız adres gerekmez. %18 KDV'yi aldığınız faturayı basmanız gerekiyor zorunlu olan tek şey bu. Siteye nasıl 2000 lira gitti :)

Ofis adresi göstermeniz şart diye biliyorum.

Benim anladığım kadarıyla patlayana kadar devam etmem gerekiyor. Ama patladığım zaman takribi ne kadar ceza alırım hapis cezası mı para cezası mı alırım bir de? Ayriyeten de para cezası örneğim 1 milyon lira ise 1 ay girip çıkabiliyor muyuz?
Şahıs şirketi olarak açarsanız adres gerekmez. %18 KDV'yi aldığınız faturayı basmanız gerekiyor zorunlu olan tek şey bu. Siteye nasıl 2000 lira gitti :)

Her satışta ben %18 vergi mi ödeyeceğim bir de? Adres göstermek zorunlu olmazsa fatura basmama niye gerek kalıyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı