E-spor, Spor Değildir!

2016 Rio Olimpiyatları'nda, ki olimpiyatlar spor dünyasının en prestijli organizasyonu olarak nitelendirilir, madalya sıralamasında ilk 8'de 3 adet Asya ülkesi (Çin, Japonya ve Güney Kore) olduğunu hatırlatmak isterim. Çok önyargılı bir yorum olmuş paylaştığınız.

Haklısınız, fakat genel olarak Asya'lıların tanıttığı veya her zaman başarılı oldukları spor faaliyetleri masa tenisi, badminton gibi sporlar. 2016 Rio olimpiyatlarındaki başarılar benim için istisnadır. Kesinlikle ırkçılık için değil, durum tespiti yapmaya çalışıyorum. Asya ülkelerinin diğer sporlara olan yatırımları son dönemlerde karşımıza çıkıyor. En büyük örneği futboldur sanırım.

B
Bu arada futbol da bir oyundur.

Futbol oynayan kişiler kalori yakar, kaslarını geliştirir, terler. Futbol hem spor hem oyundur.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi satranç'ı spor olarak kabul ediyor bilmem farkında mısın? Satranç hem oyundur hem de spordur.

Kendi fikrimce sadece oyun olduğunu söyledim. Spor dediğimiz olay, kalori yakmamızı sağlamadığı, kasları geliştirmediği, ter akıttırmadığı sürece spor değildir bana göre. Satranç zeka ve stratejinin harmanlandığı, cidden iyi olanın ve hak edenin kazandığı bir oyundur.

Bir şeyler hakkındaki fikrinizi beyan etmeden önce en azından ufak bir araştırma yapın arkadaşlar. TDK’nin sitesine girip “spor” kelimesini arattığınızda bile “bedeni veya zihni geliştirmek amacıyla kişisel veya toplu olarak gerçekleştirilen, bazı kurallara göre uygulanan haraketlerin tümü” ibaresi yer alıyor. Bunu araştırmak 5 saniyenizi almaz.

Spor kelimesi böyle tanımlanmışken sadece zihni çalıştıran alanlara “spor değil” demek de bir o kadar yanlış olur. E-Spor, fiziksel aktivite gerektirmeyen bir spordur.

Haklısınız, fakat genel olarak Asya'lıların tanıttığı veya her zaman başarılı oldukları spor faaliyetleri masa tenisi, badminton gibi sporlar. 2016 Rio olimpiyatlarındaki başarılar benim için istisnadır. Kesinlikle ırkçılık için değil, durum tespiti yapmaya çalışıyorum. Asya ülkelerinin diğer sporlara olan yatırımları son dönemlerde karşımıza çıkıyor. En büyük örneği futboldur sanırım.

Futbol oynayan kişiler kalori yakar, kaslarını geliştirir, terler. Futbol hem spor hem oyundur.

Kendi fikrimce sadece oyun olduğunu söyledim. Spor dediğimiz olay, kalori yakmamızı sağlamadığı, kasları geliştirmediği, ter akıttırmadığı sürece spor değildir bana göre. Satranç zeka ve stratejinin harmanlandığı, cidden iyi olanın ve hak edenin kazandığı bir oyundur.

Eğer sadece kaslarını kullananlar spor yapıyor olur diyorsanız düşünme en çok kalori yaktıran faaliyettir.
Söylediğimi anlayabilmek için bir Japon oyunu olan karuta oyununu inceleyin.

Bir şeyler hakkındaki fikrinizi beyan etmeden önce en azından ufak bir araştırma yapın arkadaşlar. TDK’nin sitesine girip “spor” kelimesini arattığınızda bile “bedeni veya zihni geliştirmek amacıyla kişisel veya toplu olarak gerçekleştirilen, bazı kurallara göre uygulanan haraketlerin tümü” ibaresi yer alıyor. Bunu araştırmak 5 saniyenizi almaz.

Spor kelimesi böyle tanımlanmışken sadece zihni çalıştıran alanlara “spor değil” demek de bir o kadar yanlış olur. E-Spor, fiziksel aktivite gerektirmeyen bir spordur.

Oyunun da tanımına bakarsak : Yetenek ve zekâ geliştirici, belli kuralları olan, iyi vakit geçirmeye yarayan eğlence.

Sizce satranç yada e-spor acaba hangisine daha çok yakışıyor?

Eğer sadece kaslarını kullananlar spor yapıyor olur diyorsanız düşünme en çok kalori yaktıran faaliyettir.
Söylediğimi anlayabilmek için bir Japon oyunu olan karuta oyununu inceleyin.

evrimagaci.org adlı siteden aldığım alıntı:

Bilgi-1: Bugünlerde herkes inanılmaz derecede meşgul. İş, çocuklar, aile ve arkadaşları hesaba kattıktan sonra kimin spora zamanı var? Peki, bir şeyler üzerine kafa yorarak kilo verseydiniz harika olmaz mıydı? Vücudunuz dinlendiği zaman, enerjinizin yaklaşık yüzde 10'dan 20'ye kadarı beyniniz tarafından kullanılır. Hakkında düşündüğünüz zaman pek fazla değildir. Bu süre boyunca, dakikada bir kalorinin yaklaşık 5'te birini (0.2 kalori) kullanırsınız. Yani tam kalori bile değil! Tatlınız için aldığınız şu fazladan çikolata parçasından kurtulmak için kesinlikle faydası olmayacaktır!

Bilgi-2: Peki, zihninizi çalıştırdığınız zaman ne olur? Araştırmacılar cevabı bulmayı denedi ve zihninizi zor bir görevle meşgul ettiğiniz zaman kan şeker seviyelerinizin düştüğünü buldu. Bu görevleri yapmak için gereken kalori, dakika başına ortalamada yaklaşık sadece 1.5 kaloriydi. Çoğu insanın yaklaşık 20 dakikalık bir dikkat süresi olduğundan dolayı, yürüyüş yaparak daha fazla kalori yakarsınız.

Bilgi-3: Ayrıca Kanada'daki Laval Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmanın bulduğuna göre; yorucu zihinsel etkinlikler, görevi tamamladıktan sonra daha fazla yiyecek tüketmenize neden oluyor. Uzatılmış bir görev daha fazla insülin gerektiriyor; bu yüzden bir sınavdan sonra acıkmış hissediyorsunuz.

Düşünce gücüyle yakılan kalori, devede tüydür.

Oyunun da tanımına bakarsak : Yetenek ve zekâ geliştirici, belli kuralları olan, iyi vakit geçirmeye yarayan eğlence.

Sizce satranç yada e-spor acaba hangisine daha çok yakışıyor?
Hangisine yakışıyor diye bir şey yok ben tanımlara bakarak yorum yapıyorum. Bir şey iki kategoriye giremez diye bir kural mı var? Futbol aynı zamanda bir oyun değil midir zaten? “Maç” kelimesinin de anlamını araştırmanızı öneririm.

Bu arada fiziksel hareket gerektirmeyen dalların spor olarak sayılması sizi neden rahatsız ediyor ki? Kelimenin anlamını tamı tamına karşıladıkları sürece hiçbir sorun teşkil etmiyor bana göre.

Bilgi sahibi olmayıp her şey hakkında yorumu olan Turgut Uç, masa tenisi ve badminton’da “hareket yok” diyecek mentaliteye getirmiş sizleri. :neşeli: Örnek alınmayacak yayıncı olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu vesselam.

Sırf zihninizi geliştirmesi bile bir şeyin spor olduğunun kanıtı. Bedensel kuvvetin günümüzde o kadar önemli bir noktada olduğunu düşünmüyorum, arkadaşın önerdiği “Karuta” oyununa bakmanızı öneririm. Her şey kalori yakmaktan ibaret değil.

Hangisine yakışıyor diye bir şey yok ben tanımlara bakarak yorum yapıyorum. Bir şey iki kategoriye giremez diye bir kural mı var? Futbol aynı zamanda bir oyun değil midir zaten? “Maç” kelimesinin de anlamını araştırmanızı öneririm.

Bu arada fiziksel hareket gerektirmeyen dalların spor olarak sayılması sizi neden rahatsız ediyor ki? Kelimenin anlamını tamı tamına karşıladıkları sürece hiçbir sorun teşkil etmiyor bana göre.

Bilgi sahibi olmayıp her şey hakkında yorumu olan Turgut Uç, masa tenisi ve badminton’da “hareket yok” diyecek mentaliteye getirmiş sizleri. :neşeli: Örnek alınmayacak yayıncı olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu vesselam.

Futbolun aynı zamanda bir oyun olduğuna ben de katılıyorum. Tabiikide benim için bir rahatsızlık sebebi değil bunlar, tartışma konusudur bunlar. Rahatsızlığımın veya çekememezliğimi belirttiğim bir mesajım bulunmamaktadır. Futbol iki terime de yakışıyor, fakat spor tanımına uyumu, oyunun tanımına uyumundan kat kat fazla.

Turgut Uç'un bu beyanı verdiği kısım aslında parodi bir tartışma programıdır. Gerçekten öyle mi düşünüyor, yoksa o an parodi olsun diye mi öyle söylemiştir emin değilim. Masa tenisi ve badminton elbette hareket içeren etkinliklerdir, fakat yüzme, basketbol, futbol gibi fiziksel aktiviteleri üst seviyelere taşıtan bir spor yerine, sporun minimum düzeyde işlendiği etkinliklerdir. Badminton veya masa tenisi oyuncularının fiziksel kapasitesi bir yüzücüye göre kat kat düşüktür, kondisyon veya refleks dışında çok üst düzey bir kas gücü gerektirmezler.

Kendinizde demişsiniz "kendi fikrimce", "bana göre" diye. Sonuçta kavramları, tanımları, kendinize göre değiştiremezsiniz. Satrançta spordur, motorsporlarıda spordur, futbolda spordur, e sporlarda spordur. Adında "E" olması tamamen isimle alakalı. İsmi "Bilgisayar sporları" gibi birşeyde olabilirdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı