E900 Pro (Drop Plus) İncelemesi

Merhaba. Bu yazımda sizlere vergi+kargo+kulaklık kuponlarla beraber toplam 10 günde 230 TL'ye aldığım E900 Pro'yu, nam-ı diğer Drop Plus'ı elimden geldiği kadar inceleyeceğim. Kulaklığın Drop Plus'tan logosu dışında hiçbir farkı yok, bunu belirtmeden geçemem. Kulaklık ile ilgili daha detaylı açıklamaları şu iki linkten edinebilirsiniz:
Drop Plus:

EKSA E900 Pro:
IMG_20210128_142806.jpg


Ekleme: İlk başta ilgilenmediğim için eklememiştim ancak azıcık Rampage'den alıntıladığım teknik özelliklerini de ekleyeyim dedim:
 • Sanal 7.1
 • USB+3.5mm jak bağlantı
 • Sürücü genişliği 50mm
 • Hoparlör empedansı 32 (?)
 • Frekans aralığı 20Hz ile 20 KHz arası
 • İkisi de 1.8 m olan kablolar
 • Kırmızı LED
 • Oynar mikrofon.
1611839342128.png


 • Kutu içeriği
Öncelikle kutu, sağlam kalın baloncuk poşetlerle geliyor. Yani fırlatsalar bile zarar almaz gibi, kargolama özenliydi. Kutu içeriğinde ise kulaklığın kendisi, mobil cihazlarda kullanabilelim diye 1 adet 3.5mm jak girişi, ses kartını kullanıp daha iyi performans alabilelim diye bir adet Tip C kablo, kulaklığı öne çıkaran özelliklerinden olan süngerli mikrofon ve son olarak kullanma kılavuzu ve "FAQ" yani Sıkça Sorulan Sorular kitapçığı yer alıyor. SSS'nin yer almasına şaşırdım, sanırım daha önceden kulaklığı çalıştıramayanlar olmuş ki bir de üzerine "Do not return this product, EKSA can help!" yazmışlar. İçerisinde Windows'ta mikrofonu aktif etme gibi ayarlar yer alıyor.

IMG_20210128_142538.jpg

Etrafına şu sarılan bir malzemenin kırılma ihtimali yok diyebiliriz :) Kargo konusunda korkunuz varsa olmasın.

IMG_20210128_143640.jpg
IMG_20210128_143623.jpg


IMG_20210128_143119.jpg


Kulaklığı ilk araştırırken hem 3.5mm jaka, hem de USB bağlantıya sahip olduğunu duyunca şaşırmıştım. Tercih etmemdeki en büyük sebeplerden biri de bu oldu zaten. Üzerinde kilitlenebilir 3.5mm jak girişi, mikrofon girişi, Tip C girişi yer almakta. Ses tekeri de var, bence iyi bir özellik. Mikrofonu susturmak için de bir adet tuş koymuşlar. Tuşun mantığı yanlış olmuş :) Üzerinde çizgili mikrofon işareti var, öyle olunca bastığınızda mikrofon devre dışı kalacak gibi anlıyoruz ancak tam tersi şekilde yapmışlar. Tuş basıkken mikrofon çalışıyor, basık değilken çalışmıyor. Ufak bir detay ancak HS35'te doğru yapmışlar.

3.5mm yeşil jak girişini kulaklığa taktıktan sonra sağa doğru döndürerek kilitleyebiliyorsunuz, bu sayede ani asılmalarda falan kablonun çıkması önlenmiş oluyor.
IMG_20210128_143400.jpg • Malzeme kalitesi
Malzeme kalitesini gayet başarılı buldum, yan taraflarda metal olduğunu tahmin ettiğim ızgaralar kullanılmış. Ayrıca benim için -yüksek ihtimalle sizin için de- en önemli kısım olan kulaklığın deri pedleri çok rahat. Mediamarkt'ta bir sürü kulaklık denemiştim ancak bunu taktığım anda rahatlığı hissettim. "Memory foam" denilen bir malzemeden yapılan deri pedler bana gayet kaliteli geldi. Deri pedlerin genelde yaz aylarında terlettiğini söyleyenler var, yazın test edemediğim için bir şey söyleyemeyeceğim.

Mikrofona da burada değinmiş olayım, mikrofon gerçekten çok başarılı. Gram dip ses yok, kulaklığın en başarılı özelliği olduğunu söyleyebilirim. Hele ki HS35'in -44 dB dip sese sahip mikrofonundan sonra bunun mükemmel olduğunu söyleyebilirim. Bir eksisini söyleyebilirim, fazla hassas olduğu için membran klavyemin sesini dahi alıyor. Tabii, benim için eksi sizin için artı olabilir.


IMG_20210128_143230.jpg


IMG_20210128_143546.jpg


 • Aksesuarlar
Önceden de bahsettiğim gibi, 1 adet 3.5mm jak girişi, bir adet Tip C kablo, süngerli mikrofon (?) ve deri taşıma çantası çıkıyor. Kablolarda cırt cırt var, rahatça dolayabiliyorsunuz. Kablolar örgülü değil, eksi olarak sayabiliriz ancak ben zaten malımın kıymetini bilen biri olarak sandalye altlarında dolandırmayacağım için benim için çok da önemli değil.
Mikrofona süngerli deyip duruyorum ancak pop filtre gibi bir adı var sanırım, emin olmadığım için süngerli mikrofon olarak tanıtmaya devam edeceğim.

IMG_20210128_143142.jpg • Ses kalitesi
Ses kalitesinden çok anlamam, yine de kendi görüşlerimi belirtecek olursam bassları başarılı buldum. Çok tiz, ince seslerde hafif bi' cızırtı var gibi. 2 haftadır kullanıyorum, hâlen cızırtı olup olmadığı hakkında kararsızım. Dolayısıyla hiç bahsetmemeyi de düşündüm ancak yine de aklınızda bulunsun. Oyun performansını gayet beğendim, sanal da olsa 7.1'i ve yazılımını başarılı buldum.

230 TL'ye alabileceğim en iyi kulaklığı aldığımı düşünüyorum. Beni gayet memnun etti, aşağıdaki linkten E900 Pro'yu her şey dahil 230-240 TL civarına alma rehberini bulabilirsiniz:
Ne yalan söyleyeyim, onu biraz acemice hazırlamışım. Dolayısıyla bir gün daha kaliteli bir şekilde Fury X ve Drop Plus'ın fason hallerini AliExpress'ten ucuza alabilmek için rehber hazırlayacağım.

Sona yaklaştık, bir noktaya daha değinmek istiyorum. Şu incelemede frekansların çok kötü olduğu söylenmiş ancak ben öyle düşünmüyorum. Zaten E900 Pro'nun eski ve yeni sürümü varmış, yeni sürümde ses kartları güncellenmiş. Benim aldığım yeni sürüm, Drop Plus'ta ise eski sürümün kullanıldığını tahmin ediyorum. Yeni sürüm ile eski sürümü ayırt etmek için şuna bakabilirsiniz:
1611837451629.png


 • Yazılım
Çok değinmeyeceğim, 7.1 özelliğini buradan açabiliyorsunuz. Ekolayzırı var, kullanabilirsiniz ancak ben anlamıyorum ve default halde duruyor. Çevre efektleri bölümünden hoparlörden gelen sese eko falan verdirebiliyorsunuz. Bence 7.1 dışındaki ve equalizer ayarı dışındaki özellikler gereksiz olmuş ama yine de kısaca değineyim. Mikrofonun sesini arttırıp azaltabiliyorsunuz, mikrofonun sesinin fazla geldiğini söyledikleri için ben azalttım. Ve az önce karşılaştığım bir özelliği buldum, mikrofonda gürültü engelleme varmış ancak şimdi fark ettim 🤦‍♂️ Mikrofonun fazla hassas olduğundan yakınıyordum, belki azaltabilir.

Ekleme: Gürültü engelleme özelliği tam bir çöpmüş, hiçbir işe yaramıyor aksine ses kalitesini de bozuyor. Kesinlikle kullanmayın.


Tüm rehberi okumak istemeyenler için aşağıya + ve -'lerini ve HS35 ile yaptığım karşılaştırmasını bırakıyorum. Sorularınız varsa sorabilirsiniz.

Olumlu özellikleri:
 • Kargolama başarılıydı.
 • Deri pedler rahat.
 • Mikrofon kaliteli.
 • Ses kalitesi tatmin edici.
 • Multi-platform desteği için iki ayrı kablo çıkması.
 • Mikrofon kapatma tuşu bulunması.
 • Ses tekerinin bulunması.
 • 230-250 TL civarı en iyi kulaklığın açık ara bu olması. Zaten Türkiye'de 420 TL'ye satılıyordu :)
Olumsuz özellikleri:
 • Pedler boşta iken birbirine baskı uyguluyor, iki haftanın ardından alt tarafta birbirine değen kısımlar "göçüklük" var gibi.
 • Yazılımı berbat olmuş. 7.1, ekolayzır ve mikrofon ses kontrolü dışında kullanılabilecek bir özelliği olduğunu düşünmüyorum.
 • Sesi kontrol etmekte kullanabileceğiniz bütün sesleri fulleyince boşta dip ses çıkıyor. Zaten sesi çok fazla, tüm sesleri fullediğinizde kulağınız kaldırmaz ancak birkaç kere denediğimde dip ses olduğunu fark ettim. Bunu önlemek için Windows'ta sesi 100 tutun, kulaklığın üzerindeki tekeri azaltıp-arttırmada kullanın. Dediğim dip ses sadece ses yüksek-çok yüksekken çıkıyor. Normal kullanımda -hatta birazcık yüksekte- dip sesin olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim..
 • Piyasada Drop Plus ile ilgili çok fazla sorun yaşayan var, ben henüz yaşamadım ancak her üründe sorun yaşanılabileceğini de belirtmek isterim. Hem de, Drop Plus büyük ihtimalle eski ses kartını kullanıyor ondan dolayı da sorun yaşayanlar olabilir. Rehberimde attığım linkte yeni ürün gönderiliyor.
HS35 ile karşılaştırma:
 • Kutu içeriği daha zengin.
 • Mikrofon kalitesi daha iyi.
 • Ses kalitesi ve seviyesi daha iyi.
 • İyi kötü bir yazılımı var :)
HS35'e verebileceğim iki artıdan birisi süngerimsi bir ped kullanması olabilir, her ne kadar bana Drop Plus daha rahat gelse de kardeşim ısrarla HS35'in daha rahat olduğunu söylüyor. Tercih meselesi diyelim.
Verebileceğim en büyük ve ikinci artısı garanti desteği. Türkiye'dekini asla kastetmiyorum, ilk geldiğinde mikrofonun zerre çalışmadığını 2. gönderişimde ancak anlayabildiler. Mikrofonu değiştirmişler, şimdi de acayip bir dip ses var. Artık muhatap olup zaman kaybetmek istemediğim için Corsair Global'e yazdım, YouTube'dan attığım ses kaydında sorunu anladılar ve yeni mikrofon göndermek istediler. Ben de, kulaklığın mikrofon girişinde sorun olabileceğini düşündüğümü söyleyip ürünü onlara göndermeyi teklif ettim. Kabul ettiler, cuma günü alıcı ödemeli olarak DHL kargo ile Hollanda'ya kargolama yapacağım. Benzer bir sorun yaşarsanız aklınızda bulunsun, AB'de bulunmayan ülkeler ve İngiltere için shipping label ve invoice hazırlayıp gönderiyorlar.

Biraz uzun oldu galiba, ilk incelemem olduğu için hatalarım varsa affola. Kendimi geliştirebilmem açısından "... yapsan daha iyi olurdu." şeklinde bir geribildirim bırakırsanız sevinirim. Sorularınız varsa sorabilirsiniz.

Not: Resim kalitelerinden ötürü üzgünüm, Doogee S60 ile ancak bu kadar.
Not 2: Şimdi isim saymayayım ancak, bu kulaklığı bana öneren herkese teşekkürlerimi iletiyorum.

Ekleme: Bahsetmemişim, kulaklığı 3.5mm jak girişi ile kullanacaksanız ve kullandığınız cihazda combo jack mevcutsa mikrofon ve kulaklığı ayrı ayrı kullanabilmeniz için kulaklık-mikrofon ayırıcı da çıkıyor.
 

Dosya Ekleri

 • IMG_20210128_143400.jpg
  IMG_20210128_143400.jpg
  82,5 KB · Görüntüleme: 239
 • IMG_20210128_143546.jpg
  IMG_20210128_143546.jpg
  115,9 KB · Görüntüleme: 189

Quanic

Kilopat
Katılım
3 Nisan 2016
Mesajlar
1.332
Makaleler
2
Çözümler
1
Yer
PCMR diyarı
Eki Görüntüle 907758

@Ali Pınar hocam, tavsiyen üzerine sipariş verdim, kupon kardeşliğiyle toplam 192 TL ödedim.

Satıcıyla konuştum 10 dolar yazacağını söyledi ama gümrükte vergim 46, 2TL çıktı. Türkiye fiyatına göre yine de çok uyguna aldığım için vergi sorun değil. Ürün elime ulaşınca detayları burada paylaşacağım.
Hocam 196 TL ödediğiniz şeye 46 TL vergi nasıl alabilirler? yüzde hesabıyla bile tutmuyor kendisi. O biraz fazla hocam. Şansınıza küsün size gıcık eleman gelmiş. Ben 315TL'ye aldığım kulaklığa 16.11TL vergi ödedim. İsterseniz itiraz edebilirsiniz vergiye. 5 tl bile olsa daha ucuz çıkacaktır.
 

Em1rh4n

Hectopat
Katılım
12 Ocak 2019
Mesajlar
1.949
Çözümler
8
Hocam 196 TL ödediğiniz şeye 46 TL vergi nasıl alabilirler? yüzde hesabıyla bile tutmuyor kendisi. O biraz fazla hocam. Şansınıza küsün size gıcık eleman gelmiş. Ben 315TL'ye aldığım kulaklığa 16.11TL vergi ödedim. İsterseniz itiraz edebilirsiniz vergiye. 5 tl bile olsa daha ucuz çıkacaktır.
Satıcı 10 dolar yazmış gümrükte %50 vergi almış.
 

OnTheRoonKilled

Hectopat
Katılım
11 Nisan 2020
Mesajlar
5.463
Makaleler
1
Çözümler
14
Yer
Zaphkiel
Hocam 196 TL ödediğiniz şeye 46 TL vergi nasıl alabilirler? Yüzde hesabıyla bile tutmuyor kendisi. O biraz fazla hocam. Şansınıza küsün size gıcık eleman gelmiş. Ben 315TL'ye aldığım kulaklığa 16.11TL vergi ödedim. İsterseniz itiraz edebilirsiniz vergiye. 5 TL bile olsa daha ucuz çıkacaktır.

Açıkçası ben olsam bende o kadar koyardım.

Adam artık aynı kulaklığın fiyatına o kadar fazla bakmıştır ki artık 10 dolara almayacağını düşünüp basmıştır vergi parasını.

Nedense yüksek vergileri fiyatını düşük yazdıranlar yiyor.
 

Quanic

Kilopat
Katılım
3 Nisan 2016
Mesajlar
1.332
Makaleler
2
Çözümler
1
Yer
PCMR diyarı
Açıkçası ben olsam bende o kadar koyardım.

Adam artık aynı kulaklığın fiyatına o kadar fazla bakmıştır ki artık 10 dolara almayacağını düşünüp basmıştır vergi parasını.

Nedense yüksek vergileri fiyatını düşük yazdıranlar yiyor.
Sormayın hocam fiyatı normal yazdırdım 16.11 TL geldi. Ben gümrük sunumla 69.27 hesaplamıştım bir mutlu oldum. Sizi de incelememe bekliyorum merak ediyordunuz.
 

batuhan0606

Hectopat
Katılım
4 Ağustos 2016
Mesajlar
16
Dün gümrükten geçen paket bugün elime ulaştı, bu kadar erken geleceğini tahmin etmiyordum.

Gümrükte paket açılmış ve gümrük memurları paketin üstüne 25$ yazmış. Verginin yüksek çıkması bu yüzden.

Mikrofon açma-kapama tuşu çalışıyor ama sallanıyor ve basma hissiyatı çok kötü. (Tuşa basıyorum basılı olduğu halde kendini aşağıya doğru bırakıyor, tam olarak anlatamadım ama sanki tırnağı kırık gibi) Tuşu 20-30 defa kullansam bozulacak gibi duruyor. Herkeste bu sorun var mı ?

Ses kalitesi fena değil, sesi fazla dışarı veriyor. Mikrofonunu beğendim, kulaklık pedleri çok rahat.

Toplam vergi dahil 238 TL ödedim, parasına değecek bir kulaklık fakat Cooler Master CH321 yakın zamanda 280 civarına satıldı. Bu kulaklığın siparişini vermiş olmasaydım muhtemelen onu tercih ederdim.

@Quanic @OnTheRoonKilled @Ali Pınar
 
Yukarı