Edge, YouTube reklamlarını engelliyor ama Chrome tarafında engellemiyor, nedendir?

Cage00

Kilopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ASUS Z690-A
İşlemci: Intel Core I9-12900K
Ekran Kartı: Msı Geforce Rtx 3070
Ram: G.Skill Trident Z5 RGB 64 GB CL36
Ssd: Samsung 980 PRO 1TB 7000/5000
Monitör: ViewSonic 32 VX3211-2K-MHD IPS
Meslek
Serbest
Profil Kapağı
1522237053
  • uBlock Origin uzantısının en son sürümünü kullanıyorum.
  • Chrome'da kullanılan diğer uzantı ve eklentilerin sayısını ile alakalı olabilir mi? birçoğunu kapattım ve yine olmadı, olmuyor.
  • uBlock Origin uzantısının ayarlarını, YouTube reklamlarını daha etkili bir şekilde engelleyecek şekilde nasıl yapılandırmak gerekiyor?

uBlock filtreleri güncelleme denetleyicisini kullanmak için web sitesini ziyaret edin ve şu adımları izleyin:

1. Access it here. Buradan erişin.
  2. Check the status of your uBlock filters by comparing the filter ID provided on the web site with the latest filter ID maintained by uBlock volunteers.
    web sitesinde sağlanan filtre kimliğini uBlock gönüllüleri tarafından tutulan en son filtre kimliğiyle karşılaştırarak uBlock filtrelerinizin durumunu kontrol edin.
  3. If the ıds match, your filters are up to date, and you should not encounter ads on YouTube.
    kimlikler eşleşiyorsa filtreleriniz güncel demektir ve YouTube'da reklamlarla karşılaşmamanız gerekir.
  4. If the ıds do not match, it's recommended to Update your filters as soon as possible.
    kimlikler eşleşmiyorsa filtrelerinizi mümkün olan en kısa sürede güncellemeniz önerilir.
  5. If you still see ads on YouTube after updating your filters, you may consider reporting the issue to uBlock Origin.
    filtrelerinizi güncelledikten sonra YouTube'da hâlâ reklam görüyorsanız sorunu uBlock Origin'e bildirmeyi düşünebilirsiniz.
Bu siteden kontrolleri denildiği gibi yaptığımda uBlock ve YouTube'un kodu aynı, sorun yok gibi duruyor, teyit de yapıyorum sürekli.
uBlock önbelleği silip tekrar güncelle diyorum olmuyor. Reddit de konuda sabitlenmiş konuyu değerlendirin diyor. Şu anlık çözüm mü yok?
benim Chrome'da bir eklenti bunun çalışmasına engel mi oluyor? AdBlock stands da görmüştüm gayet engelliyordu. Ben de denemek istedim o da işe yaramıyor.

şu son 2 haftada Brave, Vivaldi gibi tarayıcıları da kullanmayı bıraktım.
Brave de artık engellemedi. (
Vivaldi'yi sadece sekme yönetimi için kullanıyordum)

Edge çok da güzel engelliyor:

acaba dedim bunda farklı bir ayar mı var export ettim ayarları Chrome'daki UBlock'a import ettim. Yok yine olmuyor.

''uBlock filtreleri güncelleme denetleyicisi, uBlock gönüllüleri tarafından sağlanan en son filtreyi YouTube'un anti-AdBlock komut dosyasıyla karşılaştırarak çalışır. Filtre kimliklerinin eşleşmesi, filtrenin güncel olduğunu gösterir. Kimliklerin eşleşmemesi, UBlock'un YouTube'da çalışmadığı anlamına gelmez. Bunun yerine filtrelerinizi güncellemeniz için bir öneri görevi görür. Araç ayrıca kullanıcılara, filtrelerini güncelledikten sonra hâlâ reklamlarla karşılaşmaları durumunda UBlock'a bildirmelerini tavsiye ediyor.''

bu UBlock'un ifadesine göre nasıl kendisine geri bildirim gönderebilirim?
Bütün ayarlarımı, ekran görüntülerimi kendisine göndermek isterim.
Ekran kaydı alıp video olarak da gönderebilirim.

Bu adresten mi göndermek gerekiyor:

Sürekli ''scriptlerin'' güncellendiğini görebiliyoruz.
Fakat gönüllü olduklarından da biraz yavaş ilerlediğinin de farkındayım.
Nerede yanlış yapıyorum?

Son düzenleme:
Chrome ve Ublock Origin için önerdiğim ayarları uygulayın.

Edge gizlilik koruması belki fayda sağlıyor olabilir. Chrome tarafında bunu Privacy Badger ile destekleyebilirsiniz. Privacy Badger çok fazla şey engellediğinden sitelerde sorun çıkarabilir. Gizlilik odaklı kamuoyu oluşturmaya çalışan bir firmanın ürünü. O yüzden reklam engelleyici veya tarayıcıların sunduğu ayarlar gibi sorun olma ihtimalini düşünmeden sizi izleme potansiyeli olan her şeyi engelliyor. Elbette geri bildirim yapmanız için de seçenek sunuyor.

Şifreler konusunda sorun yoksa ayarlardan sonra tüm çerezleri temizleyin. Bazen reklam engelleyiciyi algılayınca siteler çerez oluşturuyor. Bu çerezler de reklam engelleyicinin kalktığından emin olmayana kadar size uyarılar vermeye devam ediyor.

Benzer şorunu bir sitede yaşamıştım. Reklam engelleyici olmadan bazı işlevleri çalışmıyordu. Reklam ve izleyici engelleyen tüm ayarları kapattım ama uyarı vermeye devam ediyordu. CTRL+F5 falan da işe yaramıyordu. O site için çerezleri temizleyene kadar düzelmedi.

Sorundan bağımsız lütfen renkli mesajlar yazmayın. Okunabilirliği çok azaltıyor. Ben de bir tane konuma renklilik katsın diye denemiştim. Uygulama adları ve önemli yerler hariç bulaşmama rağmen kötü durduğunu düşünüyorum.

Chrome ve Ublock Origin için önerdiğim ayarları uygulayın.

Edge gizlilik koruması belki fayda sağlıyor olabilir. Chrome tarafında bunu Privacy Badger ile destekleyebilirsiniz. Privacy Badger çok fazla şey engellediğinden sitelerde sorun çıkarabilir. Gizlilik odaklı kamuoyu oluşturmaya çalışan bir firmanın ürünü. O yüzden reklam engelleyici veya tarayıcıların sunduğu ayarlar gibi sorun olma ihtimalini düşünmeden sizi izleme potansiyeli olan her şeyi engelliyor. Elbette geri bildirim yapmanız için de seçenek sunuyor.

Şifreler konusunda sorun yoksa ayarlardan sonra tüm çerezleri temizleyin. Bazen reklam engelleyiciyi algılayınca siteler çerez oluşturuyor. Bu çerezler de reklam engelleyicinin kalktığından emin olmayana kadar size uyarılar vermeye devam ediyor.

Benzer şorunu bir sitede yaşamıştım. Reklam engelleyici olmadan bazı işlevleri çalışmıyordu. Reklam ve izleyici engelleyen tüm ayarları kapattım ama uyarı vermeye devam ediyordu. CTRL+F5 falan da işe yaramıyordu. O site için çerezleri temizleyene kadar düzelmedi.

Sorundan bağımsız lütfen renkli mesajlar yazmayın. Okunabilirliği çok azaltıyor. Ben de bir tane konuma renklilik katsın diye denemiştim. Uygulama adları ve önemli yerler hariç bulaşmama rağmen kötü durduğunu düşünüyorum.
Dün geceden beri üstünde çalışıyorum :)

Yaşadığınız sorunu anladığıma göre, siz de benim gibi Privacy Badger, Adguard ve uBlock Origin gibi reklam engelleyicileri denemişsiniz. Ben de aynı şekilde bu eklentilerin her birini tek tek ve birlikte denedim. Ayrıca, uBlock Origin'in ayarlarını deneme yanılma yoluyla değiştirdim ve başka eklentiler de denedim. Geliştiriciye mesaj attım ama dönüş yapmayacağını tahmin ediyorum.

Şimdilik reklamlar engelleniyor, ancak ben de çok fazla sekme açtığım için belki çok fazla script aynı anda devreye giriyor ve bu nedenle sorun yaşanıyor olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca, derinlemesine önbellek temizliği yaptım ve bilgisayarda da çok fazla temizlik yaptım. Eklentilerden de bir sürü devre dışı bıraktığım var.

Her yeni sekmede YouTube açıyorum ve bazen 3-4 kere F5 veya Enter yapınca giriyor, bazen de 1-2 kere refresh yapınca giriyor. Şu an da ben de bu şekilde çalışıyor. Deneme yanılma yoluyla uBlock Origin ayarlarını da biraz karıştırdım, ancak forumdaki kişilerin yaptığı ayarlar çalışmadı.

Belki de herkesin kullandığı eklenti veya farklı durumlara göre değişkenlik gösteriyordur, emin değilim.

Bu sorunun çözümüne dair yeni önerilere de her zaman açığım.

Forumda moderatörlerden rica etsek de bu konuyu sabitlesek ''sürekli hortlayacak şekilde'' çok güzel olur. Birçok konu açılınca bilinçaltımda daima eski teknikler uygulandığı hissi uyanıyor.

Küçük bir güncelleme vermek istiyorum.

RSS reader yazılımlarında youtube engeliyle ilgili ibare çıkmıyor.
Durduk yerde aklıma geldi denedim ve sadece bir kaç reklam çıkıyor.
Büyük ihtimalle bir yere ''embed'' şeklinde yerleştirsek eminim o süreçte de engel vs çıkmaz.

Hatta 40 yılda bir tane diyebilirim. Youtube sayfasındakilerden bahsetmiyorum. Videoyu izlerken 40 yılda bir çıkmadığından bahsediyorum. Videoyu açarken ve videonun ilerleyen zamanlarında da çok kısa reklamlar çıkabiliyor. Hemen sonra atla diyorsunuz devam ediyorsunuz. Denemelerimde sadece 3 saniye sürüyor ve atla dedikten sonra devam ediyorsunuz. En azından o siyah ekrandaki saçma sapan engelleme ekranı çıkmıyor.

Gel gelelim herkesin tercih edeceği bir seçim değil ve yine de belirtmek istedim.
(ÇÖZÜM OLARAK SÖYLEMİYORUM) Bu bir seçenek :)

Raven Reader, Fluent Reader ile denedim ve hala da denemelere devam ediyorum.
Videoları çoklu şekilde açıp deniyorum engel yok dediğim gibi çok az olmakla birlikte 3 saniyelik reklam çıkıyor.​

Bu da şimdilik sağlıklı çalışıyor:

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı