Eğer Atatürk Bugün Yaşasaydı Ne Söylerdi?

Artık bu tür başlıklardan gerçekten yıldım. Koskoca Türk tarihini getirip te sanki bir tek M.K.Atatürk varmışcasına lanse edilmesinden ve sadece onun adının anılmasından gerçekten sıkıldım artık. Benim karşı olduğum şey adının anılması yahut ona saygı duyulması değil. Adı Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece anılacak ve saygı duyulacaktır ancak size lise dönemim de yaşadığım bir anıyı örnek vererek bu konudan neden bıktığımı anlatmak isterim; Lise 3 te okulda yapılacak olan tablonun tasarımını yapmam için beni görevlendirdiler ve tabloya 3 büyük komutanı tarihsel önemi olarak sıralamamı istediler ben de aynen öyle yaparak tasarımı mı okuluma getirdim. Müdür bey'in söylediği tek söz bu ne hadsizlik?! Atatürk varken diğerleri nasıl üstte olur! Diğerleri dediği komutanlar ise çağ açıp çağ kapatmış Türk tarihindeki komutanlar. Okullarda dahi bu şekilde eğitim verilirken sizin burada bunun savaşını vermeniz çok saçma. Ülkeyi karış karış gezin ve M.K.Atatürk'ün ve diğer Türk tarihindeki komutanların anıtlarını, İsimlerini sayın eminim tek başına Atatürk hepsinden fazla gelecektir. Yapmayın etmeyin diğer tüm komutanları tarihe gömüp 623 Yıllık büyük bir devleti hiçe saymanız kabul edilemeyecek kadar cahilce bir davranıştır.

Diğer bir konuya gelmek gerekir ise Din asla ama asla bilim düşmanı değildir. Kendi inancım olan İslam dininin kitabının ilk cümlesi dahi "Oku". Anlamadığım şey İslamın bilim ve kadın düşmanı olduğuna o kadar inanmışsınız ve batının bu konuda çok ileride olduğuna öyle bir kapılmışsınız ki kız çocukları diri diri gömülürken kızını omuzlarına alıp Mekke sokaklarında gezen Hz.Muhammed'i hiçe sayıyorsunuz. İslam dini her zaman ilim ve bilimi destekleyen bir din olmuştur ancak dönemimizdeki sahte hocalar, aşırı zengin şeyh'ler araştırmaların ve bilginin onların varlığını bitireceği için onları öyle bir kötülüyor ki siz de onlara inanıp İslam dinine doğrudan saldırıda bulunuyorsunuz. Ve bilmiyor musunuz ki tarihe yön verecek büyüklükte bilimsel çalışmalar yapan bir çok müslüman bilim adamı vardır örnek vermek gerekir ise; HÂRİZMÎ, ÖMER HAYYÂM, EL-BÎRÛNÎ, ALİ KUŞÇU.. Bu liste uzar gider araştırmanızı ve okumanızı tavsiye ederim.
Beş vakit namaz kılanları da gördük. 45 erkek öğrenciye tecavüz edildi, " Bir kereden bir şey olmaz " denilip geçiştirildi. Şimdi ağzımı bozmak istemiyorum bunu diyen bakan bozuntusuna şu forumda ama getirsin aynı şeyi ben onun yakınlarına yapayım. Ne de olsa bir kereden bir şey olmaz.

Ne derdi bilmiyorum ama hal böyle olurdu.
DwQY4vEXcAM532a.jpg

Atatürk ne söylerse söylesin ciddiye alacak bir avuç kesim var. Özdil gibileri Atatürk'ün adını kullanarak kitabını satmaya, Mısıroğlu gibileri de Atatürk hakkında yalan bilgi satmaya bayılıyor. Ama iki kesimde bu işten parayı bulmayı biliyor. Yüz yıl sonra ülkesine dönen Atam'a kendi partisinde soykırımcı diyen birileri, diğer bir partiden dinsiz diyen birileri olacaktır.

Geçmişe dönüp kurtuluş savaşını başlatmazdi. Sen o kadar uğraş. Zamanın en gelişmiş milletlerinden daha ilerde bir anayasa ve düzen getir. Zamanın en medeni milletlerinde bile olmayan hakları kadınlara ver. Çok meraklı olduğu o tarihinde yaşasa ibrikci olamayacak adamlar devletin bütün kademelerine yerlesebilsin ve yonetebilsin. Sonra cahil bir guruh bunlarin hepsini çiğneyip saraya biat etsin. Seni içkici ilan etsin. Yaptıklarının cokta onemli olmadigini ilan etsin. Herkesin ozgurce inancini yasabilecegi sistem laiklikken seni din dusmani ilan etsin. O savastan cikmis halinle ulkeyi fabrikalarla donat, bir imparatorluktan kalan borclari ode, kurdugun fabrikalari sata sata bitiremeyenler sana kufredip Osmanliyi yad ederek seni Osmanlı düşmanı darbeci ilan etsin. Yazik yazik cok yazik. Atatürk yasasaydı ne mi yapardı?Bunların suratına tukururdu. Gerci ondan da anlamazlar ki omurga diye bir şey yok adamlarda.

Ayrıca olan biten her şey için 16 yıllık bir iktidar yerine muhalefeti suçlayanlar nasıl bir kafa yapısındadır anlamadım.

Son düzenleme:
Bence böyle işimize yaramayacak sorularla vakit geçireceğimize Atatürk'ün neler anlatmak istediğini kavrayabilsek daha iyi olur. Atatürk de herkes gibi insandı ama olaylara bakış açısı muazzamdı ve çooook çalışkandı. Onun gibi olmak mümkün değildir diye bir şey yok. Eğer Atatürk'ü ulaşılamayacak bir noktaya getirirsek yakınlaşmak mümkün olmaz. Dolaysıyla anlamamız da mümkün olmaz. Şu an Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabını okuyorum. Sizlere de şiddetle tavsiye ederim. Eğer onu anlamak isterseniz, bu kitabı da okumayı tercih edebilirsiniz.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

select.jpg

Atatürk ne söylerse söylesin ciddiye alacak bir avuç kesim var. Özdil gibileri Atatürk'ün adını kullanarak kitabını satmaya, Mısıroğlu gibileri de Atatürk hakkında yalan bilgi satmaya bayılıyor. Ama iki kesimde bu işten parayı bulmayı biliyor. Yüz yıl sonra ülkesine dönen Atam'a kendi partisinde soykırımcı diyen birileri, diğer bir partiden dinsiz diyen birileri olacaktır.

Kesinlikle sonuna kadar katılıyorum. Yılmaz Özdil'in bir dönem siyasi eleştirilerini beğeniyordum ancak tarih hakkındaki yorumları reddedilmelidir. Atatürk hakkındaki yazdığı kitaplar yanlış bilgi içeriyor. O toplara hiç girmese iyiydi. Atatürk ile ilgili okunulacak çok daha kaliteli kitaplar var. O kaliteli kitapları toplumun görmezden gelmesine mi yanayım, Özdil'in kitaplarının çok satmasına mı yanayım, bilemedim.

Son düzenleme:
Bu gençliğe diyecek söz bulamazdı, ya bugün okulda vasıfsızın biri fotoğrafını yedi. Evet, panoda duran fotoğrafı yiyip çöpe tükürdü. Neden yaptığını sorduğumda ise; "imamları astı", "müslüman değildi", "alkol, sigara içiyordu", "o savaşmadı, sadece komutanlık yaptı" gibi şeyler söylüyor. Alkol ve sigara doğru, ama seni ne ilgilendirir? Diğerlerine somut bir kanıt göster diyince bir şey diyemiyor. Üzücü.

Çok çalışırdı diyeyim hepsini anlarsınız. :)

Bu ülkenin en iyi nasıl kalkınır onu hesaplar kafasında ve uygulardı. Gençlerle arası bozulurdu şu anki gençlik ile.

Geri
Yukarı