Eğer tüm şartlar karşılansaydı Türkiye'den gider miydiniz?

Eğer pasaport falan gibi her şartınız karşılansa bu ülkeden gider miydiniz?

• Evet

Oy: 88 73,9%
  • Hayır

Oy: 31 26,1%

• Oy verenlerin toplamı
    119
Aynen biz gidelim ki dedemin uğruna 10 ayrı yerinden mermi yediği vatan başkalarına peşkeş çekilsin. İsteyenler gidebilir, kurtuluş savaşında da nüfuzlu aileler İtalya'ya Fransa'ya kaçmıştı. Bir avuç insan da kalsak gitmeyeceğiz. Biz pes ettikçe, biz umudumuzu kaybettikçe vatana göz diken Araplar ve onlara bu toprakları peşkeş çeken iktidar güçleniyor. Kaçarım giderim diyenlerin dedeleri de Atatürk gelin vatanı kurtalarım dediğinde Amerikan mandası İngiliz mandası savunanlardı. Yabancılamıyorum.

Okumaya yüksek lisansa giderim döner Türkiye de yaşarım.

"Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir."

Eğer kurtuluş savaşı ruhuna inanıyorsanız, Türk olduğunuzu iddia ediyorsanız bu vatanda kalmak zorundasınız. İktidar nasıl olursa olsun, millet ne düşünürse düşünsün. Ama diyorsanız ki "Benim dedem de zamanında Amerikan mandası istiyordu, ingiliz askerlerine yemek taşıyordu..." Diyecek lafım yoktur.

İlkokul 2. sınıfta ezberlediğim 10 kıtalık istiklal marşında denilen gibi; Dünyaları alsanda verme bu cennet vatanı.

Fakat ülkemiz böyle giderse gideceğim. İstemiyordum gitmek, Atatürk'ün dediği gibi "Bir kahraman aramayın, eğer arıyorsanız size birşey öğretememişimdir, kahraman siz olun" (tam hatırlamıyorum) Gerçekten aynısını yaşıyoruz, kahraman olamıyoruz, kahraman arıyoruz, Atam sen Türk milleti zekidir demiştin, bu Türklerden bahsetmedin umarım.

(Bu arada modlar nede güzel konu onaylıyor, L'yi K yapmak zor olmamalı, -ki ekine 1 saat ban atmayı biliyolar?)

Evet giderdim. Ülkemi tarihini seviyorum ama dayanamıyorum. Sabır bitti tükendi. Türkiye'de her durduğum zaman daha çok sinirleniyorum ve umutsuz oluyorum. Bu bazı insanlara laf anlatmak zor. Muhabbet kuşumla bile daha iyi anlaşıyoruz sayılır. Bu ülkede kalmanın tek sebebi tam delirmek sanırım. Ya da hayat pahalılığı altında ezilmeyi sevmek. Avrupa'da veya ABD'de falan rahatça istediklerini alıyorlar. Üst seviye model teknolojik ürünleri bile. Biz böyle giderse 2. el bile pahalı diyeceğiz.

Bursumu aldım, şartlar karşılandı, gidiyorum zaten 😀

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-08-23 at 11.37.20.jpeg
    WhatsApp Image 2023-08-23 at 11.37.20.jpeg
    168,8 KB · Görüntüleme: 21

Yeni konular

Geri
Yukarı