Eğitim sistemini konuşalım

Demek ki boş vakitler çöp ediliyor.

O konuda haklısınız.

Kim mi yapamıyor? Lütfen gözünüzü açın da bir bakın dışarıya. Düşük puanlı lise de okuyanlara bir bakın. Bir zahmet yapsın diğerleri.

Peki o konuda da biraz haklısınız diyelim ama gelecekte hiç kimsenin zihinden işleme ihtiyacı olmayacak herkes beynindeki çip ile direkt hesaplayabilecek.

Attığınız çeviri sitelerinin hiçbirisi düzgün çeviri yapamıyor ki siz de zaten bunu biliyorsunuzdur. Her seferinde çeviri mi kullanacaksınız? Bir mühendislik kitabını çeviri siteleriyle mi okuyacaksınız? Bol şans.

1 evet hiçbiri düzgün çeviri yapamıyor ama hepsinin karışımı biraz düzgün oluyor 2 Türkçe kaynaklarda var onlardan da okunabilir İngilizcesi Among Us İngilizcesi kadar olsa yeter.

Bu kurallar yanlış ve değiştirilmeli ama varlar. Bunu da değiştirecek olanlar da yine öğrencilerdir. Çok okuyup, çalışacaklar ve değiştirecekler. Ayrıca siz de kabul edin ki bu işsiz kalanların çok büyük bir kısmını sadece üniversite bitirmekle yetinip iş arayanlar oluşturuyor.

Hocam sistem zeki öğrencilerinde neden zeki olduğunu anlamasını engelliyor hepsi teknoloji kullanmadım oyun oynamadım matematiğim türkçem iyiydi diyor ve sıra bize gelmeden önce değişemiyor mu isteyen şu dakika değiştirmeye başlar.

Hadi diyelim ki siz kekelemeden düzgünce konuşabilecek bir seviyedesiniz. Peki ya öğrencilerin çoğu bu durumda mı? Dürüst olun, ve söyleyin. Ben söyleyelim, hayır, daha çok kendilerini rezil ederler.

Bende ilk başta biraz düzgün söyleyemem ama ben sadece bakana söyleyeceksem çok rahat söylerim.

Yazdıklarımı daha dikkatli okuyun. Bakın ne demişim:

Mevcut sistem buysa kurallara göre oynayıp sorumlulukları yeterine getirmek nitelikli öğrenci olmaktır. Sınavlardan yüksek not almak için de özel bir yeteneğe ihtiyaç yok.

Peki o konuda da biraz haklısınız diyelim ama gelecekte hiç kimsenin zihinden işleme ihtiyacı olmayacak herkes beynindeki çip ile direkt hesaplayabilecek.
Devir değişiyor, dün olan şey bugün yok. İleride lazım olmayacak diye bugün öğrenmemek mantıklı olmaz herhalde. Ayrıca şu beyindeki çip olayı da ne kadar geleceği yanısıtıyor emin değilim.
1 evet hiçbiri düzgün çeviri yapamıyor ama hepsinin karışımı biraz düzgün oluyor 2 Türkçe kaynaklarda var onlardan da okunabilir İngilizcesi Among Us İngilizcesi kadar olsa yeter.
Türkçe kaynakların çoğu şu anda yetersiz pek çok alan açısından.
Hocam sistem zeki öğrencilerinde neden zeki olduğunu anlamasını engelliyor hepsi teknoloji kullanmadım oyun oynamadım matematiğim türkçem iyiydi diyor ve sıra bize gelmeden önce değişemiyor mu isteyen şu dakika değiştirmeye başlar.
Evet sistem asla zeka ölçmüyor ve zekileri de ön plana koymuyor. Tamamen ezbere ve amele gibi çalışmaya dayalı, malesef.

Değişir, şimdi de değişir de teoride değişir. Öğrenciler o gelişmişlik düzeyine erişmeden değişse ne olacak ki? Tembel öğrenciler yine tembellik yapacak. Bu, sadece eğitimde olan bir şey değil. İslamiyet'te bir kaide vardır, duymuşsunuzdur "Nasılsanız öyle idare olunursunuz." Müslümansanız dikkate alırsınız, değilseniz de bunu ülkelere bakıp anlayabilirsiniz. Sadece eğitim olarak değil, ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan da bakın. Bugün gelişmiş olan ülkelerin halkı da gelişmiştir fikir açısından. Yani onlar çabalamadan ülke liderleri yapmadı her şeyi. Ha bunun Amerika gibi istisnaları vardır, ayrı dava. Ha, eğitimin başındakilerin hiç mi hatası yok? Olmaz olur mu, onlar da en az öğrenciler kadar hatalılar. Ama dediğim gibi ben bu konuya ilk mesajımı atarken eğitim sisteminin eksiklerini eleştirmek yerine öğrencileri eleştirmeyi düşündüm çünkü daha önce de 1 milyon defa eğitim sistemi eleştirildi. Ben de çok eleştirmişimdir eski konularda.

Devir değişiyor, dün olan şey bugün yok. İleride lazım olmayacak diye bugün öğrenmemek mantıklı olmaz herhalde. Ayrıca şu beyindeki çip olayı da ne kadar geleceği yanısıtıyor emin değilim.

Türkçe kaynakların çoğu şu anda yetersiz pek çok alan açısından.

Evet sistem asla zeka ölçmüyor ve zekileri de ön plana koymuyor. Tamamen ezbere ve amele gibi çalışmaya dayalı, maalesef.

Değişir, şimdi de değişir de teoride değişir. Öğrenciler o gelişmişlik düzeyine erişmeden değişse ne olacak ki? Tembel öğrenciler yine tembellik yapacak. Bu, sadece eğitimde olan bir şey değil. İslamiyet'te bir kaide vardır, duymuşsunuzdur "Nasılsanız öyle idare olunursunuz." Müslümansanız dikkate alırsınız, değilseniz de bunu ülkelere bakıp anlayabilirsiniz. Sadece eğitim olarak değil, ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan da bakın. Bugün gelişmiş olan ülkelerin halkı da gelişmiştir fikir açısından. Yani onlar çabalamadan ülke liderleri yapmadı her şeyi. Ha bunun Amerika gibi istisnaları vardır, ayrı dava. Ha, eğitimin başındakilerin hiç mi hatası yok? Olmaz olur mu, onlar da en az öğrenciler kadar hatalılar. Ama dediğim gibi ben bu konuya ilk mesajımı atarken eğitim sisteminin eksiklerini eleştirmek yerine öğrencileri eleştirmeyi düşündüm çünkü daha önce de 1 milyon defa eğitim sistemi eleştirildi. Ben de çok eleştirmişimdir eski konularda.

Sistem düzelmeden öğrencilerin düzelmesini bekleyemezsiniz şimdiki sistem herkesi elemeye çalışıyor ama bizim burada anlatmaya çalıştığımız sistem çoğu kişiyi elemiyor niye onların ilgi alanlarına odaklanıyor ve şimdiki sistemi şeye benzetin bir bilgisayara Windows 10 kuruyorsunuz ve normal uygulamaları yükleyemiyorsunuz sadece Microsoft Store'dan UWP uygulamalarını indirebiliyorsunuz ee bu durumda normal uygulamayı UWP uygulamasına çevirmeye mi çalışacaksınız(yani sınavda sorulan dersleri kötü olan ama olacağı konuda çok iyi olanı her şeyde iyi yapmaya çalışmak) yoksa Windows 10'u(eğitim sistemi)yeniden mi kurarsınız.

Gelecekte markete girdiğimizde, fırına simit almaya gittiğimizde, oturup sohbet ederken ve hayatın geri kalanında bize hiç bir etkisi olmayacak konuları görüyoruz. Şahsi fikrim. Simit almaya gittiğimde fırıncı bana ''Bu simitin karekökü kaçtır?'' Diye sormayacak ya da ''Simitin üzerindeki toplam susamın pekmeze oranı nedir?'' Diye sormayacak ki. Bazı konular var gerçekten faydalı onlara sözüm yok. Ama bu kadar değişik şeyleri birleştirip, harmanlayıp ezberletmek bana garip geliyor.

Herhalde en kötü yanı çoğu hocanın egolu olması ve üni sınavı. Üni sınavı zaten aşırı saçma neden 4 senede öğrendiğim her şey 1 sınavda soruluyor. Direk temizinden sınavlar nitelikli olsa ve onların ortalamasına göre bir üni'ye yerleşsek eğitimin sürekliliği sağlanır. Sonradan üni'ye girmek isteyenlerede başka özel bir sınav yapılsa ama her zaman diğer öğrencilerden geri olsa falan.

Canlı derslerde öğretmenler Tonguç'un ya da başka bir ders anlatıcısının videolarını açıp izletiyorlar. Öğretmen anlatmayacaksa neden öğretmen? Bizde normal hayatta Tonguç'u ya da başka ders anlatan hocaları dinleriz ama bir öğretmenin başka bir ders anlatan öğretmenin videosunu izletmesi kafamı karıştırdı.

Yaklaşık 6 saat önce LGS'yi konuşalım diye bir konu açmıştım ve çok rağbet gördü.

Hadi bakalım şimdi de “eğitim sistemi”ni konuşalım.

Not: Önceki konu ve bu konuda fikirlerini belirten herkese teşekkür ederim.

Eğitim Sisteminde iki şey eksik Eğitim ve Sistem bunları düzelmemiz imkansız.

Geri
Yukarı