Ekonomi çok iyi yeğenim (!)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bir süreden sonra kabullenmeye başlıyorsun. Ekonomimiz onlarınki kadar asla iyi olmayacak. Bu konuda yapabileceğimiz bir şey var mı bilmiyorum. Belki artık başka birini cumhurbaşkanı yapabiliriz. Adam utanmasa 2070'e kadar koltukta kalacak. Türkiye'de çok fazla zeki ve kabiliyeti yüksek insan var ancak bunların elinden yeterli bir şekilde tutulduğunu zannetmiyorum. Ilk önce cezaların artması gerekiyor. Birine tecacüz etmiş birisi davul zurna ile tahliye edilmemeli öncelikle. En ağır ceza bizim ülkemizde olsa yeridir. Ben bıktım bu durumdan çünkü. Suriyelilere yapılan yardım neden kendi ülkemizin insanına yapılmıyor. Sokağa çıktığımda onlarca insan görüyorum. Hepside Türk. Elimden geldiğince onlara tost yaptırımaya çalışıyorum ancak elimden bu kadar gelebiliyor. Ben kendi ülkemizin insanları hariç başka insanlara bakmaya bıktım. Tabii onlarada yardım etmeliyiz ancak önce bizim insanımız. Adam gibi bir telefon almak istediğinde %50 ötv ödüyorsun , bilmem TRT payı falan. Banane ulan banane. Tamam vergi ödemeliyizde %50 ne ?! Hadi olsun en fazla %10. Neden ben istediğim telefonu alabilmek için bir ay it gibi sadece devlete çalışmak zorunda kalıyorum. Sanki çok umrumda TRT payı falan. TRT Belgesel harici çöp zaten. Ama cidden ne yapabileceğim hakkında bir fikrim yok. Belki ileride bende iki dua okuyup canım ülkemin insanlarının aklını çelip bir sarayda yaşamak nasip olur.

(Bu arada çalışmadığımızı düşünen var mı cidden ? Yapılan yorumlarda çalışırsan her şeye ulaşırsın, emek harcamalısın falan denmiş. Sonuna kadar haklılar. Sadece bu kadar gereksiz vergi alınması benim sinirimi bozuyor. Ben istediğim şeyi almak için amelelik bile yaptım. Tamam sorun yok olması gerekeni yaptım günlerce çalıştım ve baya bir para topladım. Zam gelip gelmediğine bakmaya girdim ve altında yazan şey KDV ve yasal üretler dahildir. Toplam 3000 tl gibi bir fiyat yazıyordu. O zaman asgari ücrette zamda yapılmamıştı. Ben yemeden içmeden 1 ay çalısam vergisini dahi ödeyemiyordum. Bende saldım artık. Vergiler bu kadar abartı olmasa istediğiniz çoğu şeye ulaşmak çok kolay olacak. Ama sömürüden başka bie farkı olduğunu sanmıyorum. Ve benimde biraz umudum var. Vergi konusunda iyileştirilme yapılacak. Ama ne zaman ? Çalışmadan umut etmek olmuyor söylenilenin üzerine ancak ben almak istediğim bir ürünün vergisini ödemek için bir ay çalışmamamız gerektiğini düşünüyorum.)
Bütün mesajlarımda bunu anlatmaya çalıştım ancak tabi “koyun” ilan edildim. Yapabiliyorken yurt dışına çık.

Benim anlamadığım yabancı meme sayfaları 1000$ RTX 3080'e böbrek satıcaz diyorlar acaba Türkiye'de yaşasalardı ne olurdu.
Çünkü yabancı ülkelerin de hepsi bu kadar kolay alamıyor. Bulgaristan gibi avrupa ülkeleri zengin değiller ve kolay kolay alamazlar. Diğer bir sebep ise alışkanlık. Şu anda bizim ekonomimizde Almanya gibi olsa nasıl olsa ucuz diye herkes RTX 3080 mi alacak sanıyorsunuz? Hayır, o zaman da gözümüze 1000 TL çok gelecek, bu işler böyledir. Nitekim GTX 700/R9 200 serisi piyasadayken bilgisayar almak kur sebebiyle şimdikine oranla ülkemizde çok çok basitti ama çoğu insan yine giriş-orta seviyesi bilgisayar aldı. Bir sürü 750 Ti alan oldu herkes gidip GTX 780/R9 290X almadı.

Finale beyin çipi üreten gençler çıkmıştı. Bu olaydan sonra ne olmuştur kim bilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Üstteki kız olsam kadına dalmıştım bir insanın hayallerine gülmek çok kırıcı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı