Ekonomi her sene aynı

Siz hiç yemiyorsunuz herhalde. Savunmanın da yeri olur, abur cubur gereksiz demek nedir ya. Ne yiyelim peki?
Yok kardeşim o arkadaş bilmem kaç yaşında kafayı fitness ile bozmuş biri, oradan buradan görmüş işte. Onun için yemek tavuk pilav ve yumurta başka bir şey yok.

@BruceWaynee
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buldum seni. Yumurta yeme, süt içme reissin sen.

Yok kardeşim o arkadaş bilmem kaç yaşında kafayı fitness ile bozmuş biri, oradan buradan görmüş işte. Onun için yemek tavuk pilav ve yumurta başka bir şey yok.
Bunlara bir sey anlatmak zor. Sorun gereksiz olup olmamasi degil, tercihimize bagli olarak alip almamamiz veya fiyatina degmesi. Bir cipsiye 10-15 TL verince insan buna deger mi diye dusunuyor.

Basit bir örnek vereyim mesela Playstation 2'nin popüler olduğu dönemlerde lise öğrencileri ya da genel olarak öğrenci olan biri haftalık harçlıklarını biriktirerek ortalama 7-8 ayda kendine yeni nesil konsol alabiliyordu. Bu durum ps3'te de benzerdi. Şuan haftalık 200 TL bile alsan 7-8 ay sonunda yeni nesil konsolun anca koluna yeter o para.

Öncelikle hiçbir şekilde siyasi anlama girmek istemiyorum fakat bazı arkadaşlarımız anlamıyor. Eskiden asgari ücret çok düşüktü fakat asgari ücretin yine üstündeydi. Yani o zaman alamadığımız şeyi veya pahalı gelen şey gene aynı yine alamıyoruz. Yani farkı yok. Alan alıyor fakir yine fakir zengin yine zengin. Herkes şu mantıkla yola çıkıyor AAA o zaman çok ucuzmuş bu yıl çok pahalı. Yalnız o senede o fiyata alıyordun ya da alamıyordun. Mesela şu an 13 Pro Max alamıyorum. 10 sene sonra ne çıkar atıyorum 20 Pro yine alamam yani her şey aynı aslında.
Sen bu konuyu sana hakaret edilsin ağzına telefon sokulsun diye açmış olabilir misin ?

Burada fiyata değil zamana bakmak gerekiyor. Mesela 1 saatte çalışıp aldığın eti bugün 2 saatte çalışıp alıyorsan ya yaşlanıyorsundur ya da ekonomi kötüdür.

Geri
Yukarı