Ekonomi her sene aynı

2019'a kadar yazdığınız şey doğru ama özellikle son 1 senede harbiden fiyatlar asgari ücrete oranla fazla yükseldi.

@68515 eskiden çok mu rahat araba aliniyordu evet zorlaştı ağır vergiler yüzünden bir
Fiat trye geldiği zaman Tofaş alınmıştı biraz ama konu bu değil benim burda anlatmak istediğim şey çözüm odaklı düşünmeniz bunları dert etmek sana bir şey kazandırmıyor. Aksine kaybettiriyor çözüm odaklı düşünmek lazım bu sistemde. Seçimde oyunu kullan istedigin yere bitsin. Bunun dışında zaten lüks değil de fiyatını takacaksan yeme dedim mantığı yok çünkü abur cubur yemek için borca girmenin.

Buna yarı yarıya katılıyorum. Eskiden (10 sene önce falan) Aliexpress gibi sitelerden 1 dolarlık ürünü bile vergisiz kargosuz alma gibi seçeneklerin vardı. iPhone gibi cep telefonlarına uzun yıllar taksit yapıyordu tüm firmalar. Ek olarak piyasadaki sıcak para akışı çoktu, güven ortamı olduğundan insanlar daha rahat borçlanıp kredilerle işini görüyordu. Bankalar millet ev, araba alsın diye kredi dağıtıyordu herkese.

Şimdi bankalar korkudan kredi vermiyor çünkü TL alacaklı olmayı kimse istemiyor. 5 sene önceden kalan 10.000 TL borcun mu var o zaman 3000 dolar ederken bu borç bugün 500 dolar ödeyip kapatabiliyorsun. Komik değil mi? Diyeceksin faiz, hukuk büroları ana parayı almak için bile kendini yırtıyor kimsenin faiz ödediği yok.

eskiden çok mu rahat araba aliniyordu
Türkiye'de hiç bir zaman ekonomi "Münhasır Devletler" standartlarına erişemedi zaten, ekonomi olarak hep kötüydük fakat bu kadar değil. Eskiden hiç olmazsa insanlar biriktirdikleri paralarla tatillere çıkabiliyor veya kendilerine bir şeyler alabiliyordu şimdi ise asgari ücret 5.5 ve ortalama bir evin kirası bile 5'ten aşağı değil anlatmak istediğim bu.
abur cubur yemek için borca girmenin.
Sıkıntı da bu zaten kanka abur cubur için borca girmek. :)

@68515 benim insanlara söylemeye çalıştığım bir abur cubur için bu derdin gereksiz olduğu beğenmiyorsan oyunu güvendiğin kişiye atarsın biter. Çoğu sağlıksiz zaten abur cubur dediği şeyin.

Tatil mesela gerekli kafa dağıtmak gerekiyor. Şu an hükümeti savunmuyorum zaten ama bu coğrafyada psikolojini koruyarak yaşamak istiyorsan topların büyük olması gerekiyor.

@Teknocuk temel ihtiyaç mi cips aklını yediğim yersen ye zaten umurum değil de saçma sapan laf kalabalığı yapiyorsun. Çok inanılmaz bir dert kusura bakma hafife almışım cips almak.

Amerika da ucuz adamların bir işine yaramıyor ülkenin 10 da 2'si obez.

2 yaşında elinden emziği alınmış bebek gibi konuşuyorsun yesen ne olacak yemesen ne olacak sanki.

@BruceWaynee Maaşlı olduğun için burdaki olayın cips veya abur cubur olduğunu anlamıyorsun işte. Hoş. Kaç para veriyorlar mesaj başı? Parası iyiyse bende başlayayım bari. Sonuçta cips almaya para lazım değil mi?

Bütün dünyada artan global enflasyon ve ülkeye giren ürünlerin vergisi de var kardeşim. 10 sene öncenin 300 doları ile 2022'nin 300 doları aynı alım gücüne sahip değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı