Ekonomik sorunlar yokmuş gibi his veriyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kredi, borç ile ve uzun zaman para biriktirerek alıyorlar.

Ben bilgisayarıma adaptör ve batarya alamıyorum yurt dışında taş çatlasa 100euro Türkiye'de 1K para.

Bu konuyu görünce aklıma bu geldi :D

1633818070868.png

Kötülemek için falan atmadım sadece yorum sistem uyumu.

ABD'de asgari ücretle 2 tane Macbook Pro alınırken; TR'de 4 asgari ücretle 1 tane Macbook Pro alınabiliyor. (Bu örneği başka konularda da verdim.)

4 ay para biriktir(hiçbir harcama yapmadan) alabilirsin tabii ki. Gerçekçi yaklaşırsak; asgari ücretle geçinen birisi 1-2 yıl içinde Macbook Pro(aylık harcamalarını kısması zorunlu) alabilir anca. Şimdi bu adam bu kadar uğraşıp aldığı Macbook Pro, ülkede ekonomik sorun olmadığını mı gösterecek?

ABD'de yaşayan birisi asgari ücretle(ABD'de asgari ücret alan sayısı oldukça az) 2 tane Macbook Pro alabiliyor. Gerçekçi yaklaşırsak; bu adam bir ay harcamalarından kısarak Macbook Pro sahibi olabiliyor.

Onlar için standart olan şeyler, bizler için artık statü sembolü haline geldi. Şu anda sadece Macbook üzerinden örnek verdim. Araba veya ev piyasasına falan girersem burada hesaplama yaparken TR'de yaşayan adamın öldüğünü fark ederiz.

Ekonomik kriz olduğu zaman sokaklar boşalmayacak, alevler dumanlar çıkmayacak, yerlerde cesetler olmayacak, çığlıklar duymayacaksınız. İnsanlar yaşamaya devam edecek, krizden etkilenmeyen insanlar her zaman olacak. Ekonomik kriz deyince insanlar kafasında ne canlandırıyor anlamıyorum.

Ülke de 90 milyon insan var, ülkenin tamamını burada gördüğün 1000 kişiye eşitlersen asıl sıkıntı burada dır.

Aylık 1.5k yolluyor ailem ve para zerre keyfime harcamadan bitiyor...
Bin 500 lira lan😠 ogrenciyim yetmiyor.
Çıktık tivalet kâğıdı alacağız 32 tane kâğıt 50 TL en az. Böyle işe tukureyim. KYK da kalıyorum ucuz olur diye tavuk 8.5 TL çorba 4.5 TL ekmek 50 kuruş...

Yaptıkları yapacakları duzene edeyim böyle iş olmaz...
Hala kalkıp bas ampule diyen mi var?
Boş yapmayın sinirlendirmeyin gece gece.
Çıktık tivalet kâğıdı alacağız 32 tane kâğıt 50 TL en az. Böyle işe tukureyim. KYK da kalıyorum ucuz olur diye tavuk 8.5 TL çorba 4.5 TL ekmek 50 kuruş...

Kalkıp hala bana PC alamıyoruz demeyin. Yasadiginiza sukredin ve seçimi bekleyin.
Keşke tek derdim PC alamamak olsa.
Aileme yük olduğumu düşünüyorum.
Aileniz su an için 1500 1000 TL altı para gönderecek ise sehir dışında okumayın.
@Autistic Boy
Ne sasirdin bir haftada 500 TL gitti.

Son düzenleme:

Kalkıp hala bana PC alamıyoruz demeyin. Yasadiginiza sukredin ve seçimi bekleyin.
Aileniz su an için 1500 1000 TL altı para gönderecek ise sehir dışında okumayın.
@Autistic Boy
Her ay 1500 TL veriyorsa aileniz, yılda 18000 TL birikiminiz olması lazım. (Neden kızgın attınız bilmiyorum. Arkadaşın yorumunu mu yanlış anladım acaba? Aileler, anneler babalar hani oğullarına para verir ya bazı aileler, her ay para vs verir. Bende o mantıkla düşündüm. Hani aile evinde yaşayan çocuk parayı biriktirir mantığında...)

Son düzenleme:

@Autistic Boy
Yaşamak yemek yemekten fazlasıdır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı