Ekonominin kötüleşmesi insanları cimrileştirdi mi?

murat_boy93

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
İnsanlara bakıyorum burada. 100 TL kulaklık olsun ama 7.1 Surround olsun, ışıklı olsun, kablosuz olsun ve masaj da yapsın diyorlar. Örneklerimi şimdi uydurdum. Kimse üstüne alınmasın. Sonra bakıyorum PS+ üyeliği almaya değer mi ya da Game Pass neden bu kadar pahalı diyenler var. Kendi harcamama bakıyorum oyun içi bir şey görüyorum 300 TL aman ne olacak deyip çat diye veriyorum. Sonuçta 300 TL dediğin para bugün 20 dolar bile etmiyor. Ben mi ekonomimi bilmiyorum yoksa ekonomik krizden dolayı insanlar mı cimrileşti? PS+ dediğin şey 1 paket sigara parası. Ben ayda 30 PS+ parası ödüyorum. 100 TL kulaklık dediğin bugün 1 hamburger parası ya hamburger. O da Fast Food. Güzel mekanlarda bu fiyata yiyemezsin. Bunu cidden merak ediyorum. Sorun bende mi insanlarda mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
İnsanlar para yetiştiremiyor hiçbir şeye o yüzden öyle bir durum var parası olan zaten al geç yapıyor ama asgari ücret ile geçinen birisi bir şey alırken 10 kere düşünür.

Yani tamam ama şunu düşün mesela demiş ki 500 TL'ye Gaming Surround kusursuz mikrofonlu kulaklık isteyen denk geldim. E öyle bir şey için bütçesi yetersiz bunun da mı farkında değil? 500 TL'ye alacağı Surround kulaklıkta kısa sürede çöp olacak ve kendisini tatmin etmeyecek. 3 gün sonra çöpe atacağına biraz daha bekleyip üstüne koyup 1500 TL'ye çok daha iyi bir ürün almak ve bu ürünü 4-5 yıl kullanmak çok çok daha ucuz ve mantıklı. Ben bunu anlayamıyorum işte. 2 tane ürün olsun kalitelerini geçtim X ürünü 10 TL olsun y ürünü 50 TL olsun. X ürünü 10 gün dayanıyor y ürünü 100 gün dayanıyor. Bu mantıkla düşündüğünde y ürünü çok daha uyguna geliyor. 500 TL donkey kulaklık 1500 TL G PRO X'ten pahalı bunu net söyleyebilirim bu şekilde bakınca.

Garip bir şekilde ikisi de var. İnsanlar bazen para yettiremediği için kısıtlı bütçeyle bir şeyler almaya çalışıyor, bazen de alacağı kaliteli ürüne para biriktirene kadar ürünün fiyatının artacağını düşündüğü için hemen alıp aradan çıkarmaya çalışıyor. Çünkü kenara 1000 TL koyduğu sırada ürünün fiyatı 500 TL artmış oluyor. Mal gibi ekrana bakarken buluyorsun kendini.

Örneğin zamanında Series S aldım fiyatların artacağını tahmin ettiğim için. Aldığımda 3800 TL'ydi. 6 taksit yaptım. Normalde direkt 3800 TL çıkarıp veremezdim ama şuana bırakmış olsam hiç alamazdım. Aynı hesap.

Bazı insanlar var çok cimri olsa da yemez bazısı da vardır bütçeli hesaplı.
Cidden var olup da yemeyenlerden cimrilikten nefret ederim.
Yoksa baş tacı.
Bu savurganlık ya da kıymet bilmemek değil sonuçta yaşamak için geldik ve anın tadını çıkarmak gerekir.
Ailenin yetiştirmesi ile alakalı bir durum demek ki sen cömert eli açık bir insansın.
Ben de senin gibi düşünüyorum ve senin gibiyim.
Pintilik ile bir yere varılmıyor.

Garip bir şekilde ikisi de var. İnsanlar bazen para yettiremediği için kısıtlı bütçeyle bir şeyler almaya çalışıyor, bazen de alacağı kaliteli ürüne para biriktirene kadar ürünün fiyatının artacağını düşündüğü için hemen alıp aradan çıkarmaya çalışıyor. Çünkü kenara 1000 TL koyduğu sırada ürünün fiyatı 500 TL artmış oluyor. Mal gibi ekrana bakarken buluyorsun kendini.

Örneğin zamanında Series S aldım fiyatların artacağını tahmin ettiğim için. Aldığımda 3800 TL'ydi. 6 taksit yaptım. Normalde direkt 3800 TL çıkarıp veremezdim ama şu ana bırakmış olsam hiç alamazdım. Aynı hesap.

Ama tamam da eldeki 3 kuruş bütçeyi de 3 gün sonra bozulacak ürüne vermek ne kadar doğru? 3 kuruşunu 7 kuruşluk mal için 10 kuruş biriktir. Evet bekleme süren artacak enflasyondan dolayı ama en azından kullanacağın ürün hem seni kalite olarak tatmin edecek hem de ömrü uzayacak.
Bazı insanlar var çok cimri olsa da yemez bazısı da vardır bütçeli hesaplı.
Cidden var olup da yemeyenlerden cimrilikten nefret ederim.
Yoksa baş tacı.
Bu savurganlık ya da kıymet bilmemek değil sonuçta yaşamak için geldik ve anın tadını çıkarmak gerekir.
Ailenin yetiştirmesi ile alakalı bir durum demek ki sen cömert eli açık bir insansın.
Ben de senin gibi düşünüyorum ve senin gibiyim.
Pintilik ile bir yere varılmıyor.

Kulaklık aldım 1 ay önce mesela ben. G432 bakınıyordum baktım kulaklık fiyatı 900-1000 TL arasında. Kendi kendime dedim ki madem 1000'lik olacağım bu kulaklık için bu para değmez dedim. Bu kadar para çıkacaksam zirveye oynamalıyım dedim. 500 TL alışveriş kredisi çektim 6 taksit yaptım 1000 de nakit verdim G PRO X aldım ve muazzam keyif alıyorum kulaklıktan. Bu örnek o an bütçesi olmayan insanlar için çok güzel bir örnek. O an 500 daha da verebilirdim ama kendi o anlık bütçemi 1000 diye hesaplamıştım. Hem 500 TL'nin kredisi 580 TL gibi bir şey oldu. Ayda 96 TL ödüyorum ve dokunmuyor bile hissetmiyorum bile. Ama G432 alsaydım şu an aklım belki de G PRO X'te olacaktı.

Geçen bakkalcıyla konuşuyorum bana ''piyasa çok iyi, herkes her şeyi alıyor. Demek ki durumları iyi'' diyor. Aslında millet zamlanacağını bildiği için durumu yoksa bile taksit ile alıyor. Artık orta kesim diye bi kavram kalmadı, ya zenginsin ya fakir. Fakir ne yaparsa yapsın ne hayatın, ne kaliteli ürünün keyfine varamayacak.
Ama tamam da eldeki 3 kuruş bütçeyi de 3 gün sonra bozulacak ürüne vermek ne kadar doğru? 3 kuruşunu 7 kuruşluk mal için 10 kuruş biriktir. Evet bekleme süren artacak enflasyondan dolayı ama en azından kullanacağın ürün hem seni kalite olarak tatmin edecek hem de ömrü uzayacak.
6 senedir RAMPAGE SN-RW4 7.1 kulaklığım var, hala da bozulmadı. En ucuzu diye almıştım. Ürünler fiyata göre alınmaz şans işi bu. 1200 liralık klavye alan insanında klavyesinin tuşu bozuluyor, iyi alayım ki (iyi almak=pahalıya almak) uzun süre kullanayım diye kavram yoktur.

Bizim millet dijital şeylere para vermeye yeni yeni alışıyor. Ben ilk defa oyun satın aldığımda babam kızmıştı mesela -ki o bile teknolojileri takip eden birisidir yani ben onun sayesinde bu kadar teknolojiye ilgiliyim. Ama şu an ücretli dijital içerikleri o da kullanıyor. Yeni yeni alıştık bu duruma. Mesela ben de oyun falan alırken oyuna ayırdığım zamana göre harcayacağım paradan fazlasıyla karşılığını alacağımı biliyorum. 1 dürüm parasına 1 oyun alıp aylarca oynuyoruz. Küçükken ben de para vermek istemezdim oyunlara, şarkılara, dizilere.

Aynı şekilde fiziksel ürünler için de geçerli bu durum. 200 liraya SS 110 almıştım 2.5 sene oldu halen kullanıyorum güzel bir şekilde. 50 liraya Rampage alsaydım o zaman belki de 2-3 kere bozulacaktı ve bu kadar kaliteli de olmayacaktı.

Doğru ya da yanlış, onu bilemem. Durum tespiti yapıyorum. Yalnız şöyle bir örnek vereyim, misal burada herkes Rampage kötülüyor, 2.5 - 3 sene Rampage Hectora kullandım, şimdi de kardeşime verdim o da kullanıyor. Kulaklık pedlerinde biraz aşınma var ama o da olur ne diyeyim.

Bazen insanlar sadece işini görecek nitelikte bir şey arıyor, gerisi gereksiz gelebiliyor onlar için. Çok üst düzey bir şey isteyen insan belli miktar parayı gözden çıkaracak, ucuza kaçmayacak doğru tabii ki ama F/P ürün görünce, yorumları da iyiyse alınabilir olarak düşünebilir o ürünü.

Geri
Yukarı