Ekonominin kötüleşmesi insanları cimrileştirdi mi?

Para harcamak için var ama bu demek değil ki eldeki tüm parayı bitirin sağlık sorunu olur ciddi bir durum olur acil para lazım olur açıkta kalırsın ben zevk ve hobilerim için elimdeki paranın %80 civarını harcarım ama her zaman %20 kenarda kalır acil durumlar için.

Kesinlikle. Önemli olan zevklerine harcarken bir kenara da atabilmek. Bak mesela insanların bütçesi yetmiyor filan demişler. Tamam onlara kendimden örnek vereyim. Kulaklığım bozulduğunda idareten 90 TL'lik çakma ötesi Surround kulaklık almıştım. O kadar çakma surroundki adam solumdan geliyor sağdan ses veriyor. Ama bu idareten bir üründü. Ben ondan zaten performans beklemedim. Ses versin yeterdi benim için.

Bana göre para, gerçekten insanı mutlu etmez. Ciddiyim. Azın verdiği mutluluğu hiçbir şey vermez.
Gülücük kahkaha atabilirsiniz. Beni para mutlu etmedi çünkü.

Para beni mutlu ediyor nedeni ise istediğim olağan olarak silah hobimi bilgisayar hobimi ihtiyaçlarımı almama tatil yapmama vs çok fazla nedeni var.

Asgari ücrete göre kıyas yaparsan neden 300 TL'yi rahatlıkla milletin veremediğini anlarsın. Bugün ne almak istesen en az 100 TL cebinden çıkıyor. İnanılmaz derecede saçma bir durum ama yaşıyoruz. Bu arada insanlar cimrileşmedi fakirleşti...

İşte ne alırsan 100 TL cebinden çıktığı için 300 TL'ye az diyebiliyorum. Geçen kız arkadaşımla 2 hamburger yiyelim dedik (160 TL). Üstüne sinemaya gittik (110 TL). Üstüne de 2 çay 2 cheese kek yedik ( 150 TL ). E biz ne yaptık hiçbir şey AVM de bomboş oturduk 2 lafladık ayak üstü 420 TL gitti. Ya 420 TL'lik ne yaptık ki 420 TL gitti? Ama maalesef ekonomik durumları hesaba katarken 300 TL'yi hesaba katarken böyle hesaba da katmak lazım. O fiyatlar ne ya dersen markaları da söyleyim hemen:
Saloon burger.
Sinemaximum.
Mado.

Bana göre para, gerçekten insanı mutlu etmez. Ciddiyim. Azın verdiği mutluluğu hiç bir şey vermez.
Gülücük kahkaha atabilirsiniz. Beni para mutlu etmedi çünkü.
Para insanı direkt mutlu etmez ama insanı mutlu edebilecek şeyleri elde etmeyi kolaylaştırdığı için mutluluk için önemli bir faktör.

Ay sonunu nasıl getireceğim diyen adama havadan 15.000 TL gelse baya mutlu olur bence.

Para insanı direkt mutlu etmez ama insanı mutlu edebilecek şeyleri elde etmeyi kolaylaştırdığı için mutluluk için önemli bir faktör.

Ay sonunu nasıl getireceğim diyen adama havadan 15.000 TL gelse bayağı mutlu olur bence.

Para kesinlikle mutluluk getirir. Çalıştığın işi düşün patron geldi 1000 TL zam yaptım dese bile mutluluktan uçarsın. 50 000 TL zam yaptı dese kalp krizi geçirirsin mutluluktan :D. Garibanın yüzü güler mi be :D.

Bizim insanımız ister ekonomi iyi olsun ister olmasın zaten hiçbir zaman oyun veya dijital şeylere para vermeyi "mantıklı" bulmuyorlardı. Kültür ve eğitimle alakalı bir durum biraz. Ailenizden kafede ezmek için veya sigara için para isteyin hemen verirler fakat gidip "abi 35 TL versene Disney+ alacağım" deseniz gidip "ne yapacan la onu git kaçak izle" der.

İnsanların fiyat algısı bozuldu, özellikle bizim kuşağın.
5 sene önce 30 bine iyi bir araba alırdın, şimdi o parayı bilgisayar alırken veriyoruz.

Bir de bizim millet teknoloji ve dijital içerik almaya ısınamadı hâlâ.

Bak bu konuda haklısın. Ben mesela bilgisayar almaya niyetlendim kasım'da. Arama şeklim şöyle oldu RTX3060 TI-3070-3070 TI-3080 oldu. Sonra baktım ki 3080 ile 3070 Ti arasında neredeyse hiç fark yok.(2K Gaming için). 4K monitörler de o dönemler yüksek Hzli IPS paneller 60-80k TL civarındaydı. Piyasanın ilk ürünleri olduğu için sanırım uçuk kaçıktı fiyatlar. Gittim kendime 3070 Ti seçtim VRAM'den dolayı 3070 almak istemedim. Bütçemi de ortaya çıkan rakamlara göre belirledim. Yani 5000 TL param var RTX3090 Ti alacağım demedim. RTX3070 Ti almaya karar verdim ona göre para çıkarmam lazım dedim.

Bak bu konuda haklısın. Ben mesela bilgisayar almaya niyetlendim kasım'da. Arama şeklim şöyle oldu RTX3060 TI-3070-3070 TI-3080 oldu. Sonra baktım ki 3080 ile 3070 Ti arasında neredeyse hiç fark yok.(2K Gaming için). 4K monitörler de o dönemler yüksek Hzli IPS paneller 60-80k TL civarındaydı. Piyasanın ilk ürünleri olduğu için sanırım uçuk kaçıktı fiyatlar. Gittim kendime 3070 Ti seçtim VRAM'den dolayı 3070 almak istemedim. Bütçemi de ortaya çıkan rakamlara göre belirledim. Yani 5000 TL param var RTX3090 Ti alacağım demedim. RTX3070 Ti almaya karar verdim ona göre para çıkarmam lazım dedim.
Piyasadaki satıcılarda da sorun var, sırf ekonomu-kur-vergi üçlüsü ile ilgili değil ücret durumu.

Ben de bir şey alırken iyisini alayım düşüncesine sahibim. Telefon, tıraş makinesi, bilgisayar... teknolojik ürünlerde iyisini alayım birkaç sene kafam rahat etsin diye düşünürüm hep.

Bir de parayı harcamazsan değer kaybediyor ve istediğini alamıyorsun, para biriktirsen yine çıkmaza giriyorsun.
Anlamıyorum ki bu insanları, çat kapı saçma sapan politikalar ile çıkıveriyorlar.

1 hafta öncesinde araba ile gezerken gaz attık 250 kağıtçık, günü çıkardık o parayla.
Bir de yakıt ücreti sabit kalsaydı 250 TL'ye 30-35 litre benzin alıp keyfimize bakardık.
Hayta şehirler arası yolculuk yapardık.
Şu anki çin modelini ve düşük faiz işlemini hiç yapmasalardı şu an kur 4-5 TL bile olabilirdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı