Ekonominin kötüleşmesi insanları cimrileştirdi mi?

Kulaklık aldım 1 ay önce mesela ben. G432 bakınıyordum baktım kulaklık fiyatı 900-1000 TL arasında. Kendi kendime dedim ki madem 1000'lik olacağım bu kulaklık için bu para değmez dedim. Bu kadar para çıkacaksam zirveye oynamalıyım dedim. 500 TL alışveriş kredisi çektim 6 taksit yaptım 1000 de nakit verdim G PRO X aldım ve muazzam keyif alıyorum kulaklıktan. Bu örnek o an bütçesi olmayan insanlar için çok güzel bir örnek. O an 500 daha da verebilirdim ama kendi o anlık bütçemi 1000 diye hesaplamıştım. Hem 500 TL'nin kredisi 580 TL gibi bir şey oldu. Ayda 96 TL ödüyorum ve dokunmuyor bile hissetmiyorum bile. Ama G432 alsaydım şu an aklım belki de G PRO X'te olacaktı.
İşte burada zeka ve bilgi ön plana çıkıyor bir başkası araştırmadığı için ya da bilmediği için gidip G432 alırdı ama sen bildiğin için G PRO X aldın.
Ben bunu da sevmiyorum araştırmadan alıp sonra kulaklığın sağından ses gelmiyor çabuk soyuldu gibi gibi konular açılıyor.
Hayırlı olsun bu arada.

Geçen bakkalcıyla konuşuyorum bana "piyasa çok iyi, herkes her şeyi alıyor. Demek ki durumları iyi" diyor. Aslında millet zamlanacağını bildiği için durumu yoksa bile taksit ile alıyor. Artık orta kesim diye bir kavram kalmadı, ya zenginsin ya fakir. Fakir ne yaparsa yapsın ne hayatın, ne kaliteli ürünün keyfine varamayacak.

6 senedir Rampage SN-RW4 7.1 kulaklığım var, hala da bozulmadı. En ucuzu diye almıştım. Ürünler fiyata göre alınmaz şans işi bu. 1200 liralık klavye alan insanında klavyesinin tuşu bozuluyor, iyi alayım ki (iyi almak = pahalıya almak) uzun süre kullanayım diye kavram yoktur.

Hocam şans faktörü doğru olan bir şey. Bende GTX970M ekran kartlı laptop vardı. 6 sene kullandım 1 kez bile servise gitmedi cihaz. Arkadaş benden 1 sene sonra aynı firmanın GTX1080 ekran kartlı laptopunu aldı ve 4 kez ekran kartı yandı değiştirdiler. Şans faktörüne inanırım. Ama Rampage ile Logitech'in şans oranı bir değil hocam. Bir de kalite olarak kastettiğim surrpund kalitesi yazılım kalitesi vs sadece işi malzeme kalitesi olarak da düşünme.

İnsanlara bakıyorum burada. 100 TL kulaklık olsun ama 7.1 Surround olsun, ışıklı olsun, kablosuz olsun ve masaj da yapsın diyorlar. Örneklerimi şimdi uydurdum. Kimse üstüne alınmasın. Sonra bakıyorum PS+ üyeliği almaya değer mi ya da Game Pass neden bu kadar pahalı diyenler var. Kendi harcamama bakıyorum oyun içi bir şey görüyorum 300 TL aman ne olacak deyip çat diye veriyorum. Sonuçta 300 TL dediğin para bugün 20 dolar bile etmiyor. Ben mi ekonomimi bilmiyorum yoksa ekonomik krizden dolayı insanlar mı cimrileşti? PS+ dediğin şey 1 paket sigara parası. Ben ayda 30 PS+ parası ödüyorum. 100 TL kulaklık dediğin bugün 1 hamburger parası ya hamburger. O da Fast food. Güzel mekanlarda bu fiyata yiyemezsin. Bunu cidden merak ediyorum. Sorun bende mi insanlarda mı?

Sorun insanlarda degil sende. Herkes senin gibi rahat harcama yapamiyor. Sen normal olanin kendin ve senin davranislarin oldugunu dusunuyorsun ama degil. Belki rahat kazandigin icin belki de calismadan kazandigin icin bu kadar rahat harcama yapiyorsun. Kendin pencerenden insanlara bakma, herkes ayni şartlarda degil. Bu arada cimrilik ile tutumluluk arasinda bir fark vardir. Sen belli ki bu ikili kelimenin arasindaki farki bile bilmiyorsun.

Doğru ya da yanlış, onu bilemem. Durum tespiti yapıyorum. Yalnız şöyle bir örnek vereyim, misal burada herkes Rampage kötülüyor, 2.5 - 3 sene Rampage hectora kullandım, şimdi de kardeşime verdim o da kullanıyor. Kulaklık pedlerinde biraz aşınma var ama o da olur ne diyeyim.

Bazen insanlar sadece işini görecek nitelikte bir şey arıyor, gerisi gereksiz gelebiliyor onlar için. Çok üst düzey bir şey isteyen insan belli miktar parayı gözden çıkaracak, ucuza kaçmayacak doğru tabii ki ama F/P ürün görünce, yorumları da iyiyse alınabilir olarak düşünebilir o ürünü.

Bak onu ben mesela yapmıştım. Klavyem bozulmuştu. Acilen klavye lazımdı. Ay başını bekleyene kadar idareten internetten bir klavye alayim dedim yorumlara baktım Rampage'in bir klavyesine denk geldim ve 5 aydır kullanıyorum. Ama klavyeyi alırken performansa dair hiçbir şey beklemedim. Tuşa basılıyor mu basılıyor tamam yeterli dedim geçtim. Verdiğim parayı biliyorum ürünün bana maksimum ne verebileceğini de biliyorum çünkü 300 TL'ye mekanik RGB kablosuz alamazsın.
Sorun insanlarda degil sende. Herkes senin gibi rahat harcama yapamiyor. Sen normal olanin kendin ve senin davranislarin oldugunu dusunuyorsun ama degil. Belki rahat kazandigin icin belki de calismadan kazandigin icin bu kadar rahat harcama yapiyorsun. Kendin pencerenden insanlara bakma, herkes ayni şartlarda degil. Bu arada cimrilik ile tutumluluk arasinda bir fark vardir. Sen belli ki bu ikili kelimenin arasindaki farki bile bilmiyorsun.

Vallahi her sabah saat 6:20 de kalkıyorum 18:30 da mesai bitiyor. Gayet de çalışıyorum ve fiziksel olarak olmasa da kafa olarak yoruluyorum. Benim düşüncem şu ben bu kadar çalışıyorsam evde geçirdiğim 3-4 saatimi de en Elite cihazlarla döşemeliyim ki evde rahat olabileyim. Ben kendi penceremden yansıtmıyorum olayı. Benim pencerem çok farklı. Benim demek istediğim şu 100 TL bütçe ayırıp kablosuz RGB gerçek Surround Blue voice teknolojisine sahip mikrofonlu kulaklıkta aramıyorum. 100 TL'den 15 000 TL performansı beklemiyorum. Öyle bir fiyat/performans algısı oluşmuş insanlarda. Evet gerçek Surround fiyatları bir aralıklarda.

Sonuçta 300 TL dediğin para bugün 20 dolar bile etmiyor. Ben mi ekonomimi bilmiyorum yoksa ekonomik krizden dolayı insanlar mı cimrileşti?
Asgari ücrete göre kıyas yaparsan neden 300 TL'yi rahatlıkla milletin veremediğini anlarsın. Bugün ne almak istesen en az 100 TL cebinden çıkıyor. İnanılmaz derecede saçma bir durum ama yaşıyoruz. Bu arada insanlar cimrileşmedi fakirleşti...

Bana göre para, gerçekten insanı mutlu etmez. Ciddiyim. Azın verdiği mutluluğu hiç bir şey vermez.
Gülücük kahkaha atabilirsiniz. Beni para mutlu etmedi çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı