Ekran kartı güncellemesi sonrası düşük GPU kullanımı

Arkadaşlar bende GTX 1650 Super ekran kartı bulunmakta. Ben bu ekran kartını 442.50 sürümüne güncellediğimde oyunlar çatır çutur çalışıyordu. Hiçbir sıkıntı yoktu, sonra 442.59 çıktı. Ona güncelledim düşük GPU kullanımı ortaya çıktı. Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya bence önce şu algıyı kaldırmak lazım. %99 kullanım GPU'nun boynunun borcu değil. Zorlanmıyorsa düşük kullanımda da iş yapar. Siz grafik ayarlarınızı maksimuma çektiniz ve akıcı ise bir sorun yoktur ortada. Takılmayın bu kadar. Ayrıca oyunun optimizasyonunu da görmezden gelmemek lazım.

Nvidia'nın sitesinden işletim sisteminize uygun olan sürümü yeniden indirin. Program ekle-kaldır kısmından nvidia sürücülerini kaldırın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Son olarak indirmiş olduğunuz yeni sürücüyü sıfırdan kurun. Ya da indirmiş olduğunuz sürücü yüklenirken yükleme seçeneklerini özelleştir kısmına geçin, temiz kurulum yap deyip ilerleyin. Mevcut sürücüleri kaldırıp, yeni sürücülerin kurulumu yapılacaktır. İşlem sırasında başka işlerle uğraşmayın, hata payını ortadan kaldırırsınız.

Ya bence önce şu algıyı kaldırmak lazım. %99 kullanım GPU'nun boynunun borcu değil. Zorlanmıyorsa düşük kullanımda da iş yapar. Siz grafik ayarlarınızı maksimuma çektiniz ve akıcı ise bir sorun yoktur ortada. Takılmayın bu kadar. Ayrıca oyunun optimizasyonunu da görmezden gelmemek lazım.

Kankam oyunlarda bu sorundan dolayı FPS düşüşleri oluyor

Nvidia'nın sitesinden işletim sisteminize uygun olan sürümü yeniden indirin. Program ekle-kaldır kısmından nvidia sürücülerini kaldırın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Son olarak indirmiş olduğunuz yeni sürücüyü sıfırdan kurun. Ya da indirmiş olduğunuz sürücü yüklenirken yükleme seçeneklerini özelleştir kısmına geçin, temiz kurulum yap deyip ilerleyin. Mevcut sürücüleri kaldırıp, yeni sürücülerin kurulumu yapılacaktır. İşlem sırasında başka işlerle uğraşmayın, hata payını ortadan kaldırırsınız.

Şu adamın dediğini bi yap. Eski kullandığın sürümü tekrar kur bi dene. Yine sorun varsa sorun driver kaynaklı değil demektir.

Sisteam şu şekilde:
AMD Ryzen 5 1600 12nm.
ASUS GTX 1650 Super
A data XPG 8 GB 3000 MHz RAM.
ASUS B450M Dragon.
James Donkey 240 GB SSD.
Oynadığım oyun CoD warzone.
RAM yetmediği için yaşıyorsun anlık düşüşleri. Bunun dışında AMD işlemciler için Dual-Channel önemli diye biliyorum. Sorunu halletmek istiyorsan bir 8GB RAM daha alıp sistemini upgrade etmen lazım. Bunun dışında ne yaparsan yap sorunun çözülmeyecek. Kolay gelsin.
Düzenleme: İnceledim seninkine benzer bir sistemde RAM kullanımı 12 GB'ı çok rahat buluyor. RAM miktarın cidden yetersiz sorun belli.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı