Ekran kartı stokları düzelir mi?

Valve ve Epic AMD ve Nvidia'ya baskı kurarsa sorunu çözmeye çalışabilirler.
En iyi ihtimal Eylül. Steam grafkleri incelenirse giriş yapan kullanıcı sayısı 2 mislinin üzerine çıkmış durumda. Arz yerlerde miningciler ve eve kapanan insanların sistemlerinin yetersizliği daha gözlerine batar hale gelmesiyle talepte almiş başını gitmiş durumda.

Silikon krizi diye bir gerçek var ve yalan değil. Amerikan otomotiv sektörü bile bundan tamamen etkilenmiş durumda. Tayvan'daki güncel üretim kapasitesi standart ihtiyaçları bile karşılamaktan uzak şu anda. Tayvan'da bunun için adımlar atılmaya başlandı AMD bile ek üretim için Samsung'a gitti, Intel de gelecek için Tayvan'ı takip ediyor ve DDR5 ile beraber oraya kaydırma yapacaktır.

Abicim silikon krizi çözülse bile, stoklar 10 katına çıksa bile ethereum 1600 dolar civarında iken yine kartlar eriyecektir. Şu an yeni çıkan modellerin stokları 1 dakika içinde tükeniyor bot programlar sayesinde. Stokları 2 katına çıkarsalar bu sefer 5 dakikada yok olacak 10 katına çıkarsalar üretim kapasitesini bu sefer 1 -2 gün içinde yine eriyecek. Ne kadar üretim olursa olsun madencileri doyuramazsın. Farmları görmediniz mi 10000 lerce kart kaza kaza dünyanın içini boşalttılar. Adamlar dipsiz kuyu gibi ne versen yutuyorlar. Ethereum düşmedikçe mümkünatı yok stok artımı ile vs. sorun çözülmez. Madencilere özel kart üretmek de sorunu çözmez.

Abicim silikon krizi çözülse bile, stoklar 10 katına çıksa bile ethereum 1600 dolar civarında iken yine kartlar eriyecektir. Şu an yeni çıkan modellerin stokları 1 dakika içinde tükeniyor bot programlar sayesinde. Stokları 2 katına çıkarsalar bu sefer 5 dakikada yok olacak 10 katına çıkarsalar üretim kapasitesini bu sefer 1 -2 gün içinde yine eriyecek. Ne kadar üretim olursa olsun madencileri doyuramazsın. Farmları görmediniz mi 10000 lerce kart kaza kaza dünyanın içini boşalttılar. Adamlar dipsiz kuyu gibi ne versen yutuyorlar. Ethereum düşmedikçe mümkünatı yok stok artımı ile vs. sorun çözülmez. Madencilere özel kart üretmek de sorunu çözmez.

Bu dediklerin stokçular (scalper) oluyor. Ethereum $300 civarında seyrederken de RTX 3070/3080 stokları MSRP fiyatından 1 saatte erimişti ve anında Ebay'de satışa çıkmıştı. Türkiye'dekiler bile vergisi dahil olması gerekenden 2000 TL pahalıya satılıyordu firmalarda. Bunlar minerların olmadığı dönemdi. Bugün ETH dibe vurup, minerlar da ellerindeki kartlarla ikinci el piyasasını canlandırmadan kurtuluş yok. Stokçular bu durumda kimseye nefes aldırmazlar.

Öyle diyorsun ama ilk RTX 3080 kartları çıktığında daha mining patlamamıstı ve stoklar tam anlamıysa sömürülmüstü. O zaman da kart yoktu. Yani ta o zamandan beri üretim sıkıntısı var. Asıl sebebi bu. Tabii mining vs bu isin tuzu biberi oldu.

Ocak-Şubat aylarında mart sonu nisan başlangıcı stok gelir deniyordu, sonuç ortada umudumuz yaza kaldı. Nvidia güya 3060'lar mining yapamaz önledik demişti geçenlerde yanlışlık süsü ilede olsa beta sürücü ile artık 3060'larda mining yapabiliyor, sadece izliyoruz umudumuzu yitirmiyoruz. Durumu iyi olan acımasın alsın şimdiden kartı eğer ilerde fiyat düştüğünde çok aklına takmayacaksa.
F/P sistem topluyorum mesela R3 3100 vs. Ekran kartına gelene kadar herşey güzel bi 1650 s yada 1660 eklediğinde sepete işin rengi değişiyor, 1650 s giriş seviyesi segmenti fiyatına bakıyorsun ve diyorsun buna bu verilir mi. Yukarıda yazdığım gibi umudumuz yaz.

Son düzenleme:
Fiyatların düşeceğini zannetmem dolar her geçen gün çıkıyor ve Ethereum değer kazanıyor mining özel kartlar çıksa bile onları da alırlar :)

Mining özel kart çıksa bile kimse almaz sonuçta adam ileride satmaya kalksa gamingçiler alamıycak.

Geri
Yukarı