Ekran kartı ve işlemcinin tam performans çalıştığını nasıl anlarız?

Driger

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, yeni bir sistem topladım.
İşlemcim: Ryzen 7 7800x3D.
Ekran kartı: Palit RTX 4070 Ti Super.
BIOSTAR B650MP-E Pro DDR5 6000 AM5 (matX)
Lexar Thor 32 GB (2x16 GB) 6000MHz CL32 DDR5 siyah LD5U16G60C32LG-RGD
Kingston KC3000 1TB 7000-6000MB/s NVMe PCI-e 4.0 M.2 gen4 SSD SKC3000S/1024G

Bu sistemde parçalarda bir sorun sıkıntı olmadığını genel olarak performanslarında bir sıkıntı olmadığını nasıl anlarız, hangi testlerle anlarız?

Bakınız:
Disk test programları: HDTune, CrystalDiskInfo, CrystalDiskMark
Ram test program: Memtest
CPU test programları: PCMark 10, 3DMark
GPU test programları: BaseMark, FurMark
Anakart test programı: PassMark
Genel/karma test programları: PassMark, BurnInTest
Monitör test programı: TestUfo (Hz. için ölü pixel için zaten adı ile orantılı sitesi mevcut yanı sıra videolarda var)
PSU için: OCCT
SSD için: Sağlığa (yazma oranının ne kadar olduğu üzerinden) bakmak için; CrystalDiskİnfo. Okuma-yazma performansına bakmak için; CrystalDiskMark. Daha detaylı, kompakt olarak; yazma-okuma, disk sağlığı, Bad sector taraması, grafik analizi vs. için; HD Tune Pro.
CPU için; Aidata64 (ayrıca genel tarama için) veya Prime95
GPU için; FurMark
Ram için; MesTest86
PSU için; OCCT (CPU içinde kullananlar var ama Aidata64 veya Prime95 varken bence gerek yok)
Not: Alelade yazdım. Yanlış yazım veya eksik olan varsa affola.

Not: Alıntılardaki programlarla sıkıntı olup olmadığını, sağlığını kontrol edebilirsiniz. Geri kalan ayarları da fan ayarları, hız aşırtma ayarlarıyla (tek tık hız aşırtmada olabilir) kişisel olarak ayarlayabilirsiniz. Gerisini sistem gerektikçe performans artışı veya azalışı olarak otomatize edecektir zaten.

Arkadaşlar selam, yeni bir sistem topladım.
İşlemcim: Ryzen 7 7800x3D.
Ekran kartı: Palit RTX 4070 Ti Super.
BIOSTAR B650MP-E Pro DDR5 6000 AM5 (matX)
Lexar Thor 32 GB (2x16 GB) 6000MHz CL32 DDR5 siyah LD5U16G60C32LG-RGD
Kingston KC3000 1TB 7000-6000MB/s NVMe PCI-e 4.0 M.2 gen4 SSD SKC3000S/1024G

Bu sistemde parçalarda bir sorun sıkıntı olmadığını genel olarak performanslarında bir sıkıntı olmadığını nasıl anlarız, hangi testlerle anlarız?

Ekran kartı için FurMark testi yapabilirsin.
İşlemci için 3DMark CPU testini önerebilirim.
OCCT test programıda var fakat onu çok bilmiyorum bilen birisi yazabilir.

GPU programları eksik olmus. Heaven benchmark, superposition daha fazla yuk bindiriyor.
Basemark, 3Dmark hatta biraz daha genel olarak PassMark'da tercih edilebilir tabi. Daha evvel yazdığımı hatırlayarak otomatik arayıp alıntıladım ama çok da önemi yok zaten bileşenler sorunluysa (bence GPU için iki programda fayda var) takribi 10 dakikadan önce bile sorun çıkarmaya başlar. Katkı için teşekkürler.
Not: GPU programlarının test biçimlerinde ve stres senaryolarında farklar var sadece ama sonuçları pek değişmeyecektir. Yanı sıra Heaven aktif mi? DX12 desteği yok diye hatırlıyorum ama emin değilim.

2 defa yaklasık 10 dakika test ettim furmark ile sonuclar bu şekilde hocam ne anlamaliyim buradan ?

Dosya Ekleri

• 321.png
    321.png
    662,5 KB · Görüntüleme: 42

Geri
Yukarı