Ekran kartım ve işlemcim ısınmıyor

Defkhammet

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar 4 sene önce toplamış olduğum bilgisayarı sadece bir kere ısınmış olarak gördüm o da işlemcimdi ve termal macun kuruduğu için bilgisayarım yük altında CPU 65'i GPU ise 62'yi geçmiyor. Ne yaparsam yapayım ısınmıyor. Bu mükemmel bir sistem olduğu için değil biliyorum çok güçlü olmadığı için falan mı acaba onu merak ediyorum.
Sistem
MSI R7 370 Gaming 2 GB 256Bit GDDR5
i5 6500 3.2GHz 6MB
Cooler Master G750M 80+ güç kaynağı
8 GB RAM
ASUS B150M PRO anakart
W10Pro 64 Bit
Cevaplarınız için teşekkür ederim

Eğer ki FPS de sıkıntı yaşıyorsan.Bilgisayarcıya götürmeni öneririm.O da sıkıntı.
Güvendiğim bir bilgisayarcı yok açıkçası kendi çabalarımla düzeltmem gerek ve sorunun donanımsal olduğunu düşünmüyorum açıkçası
Bir oyuna girip MSI afterburner ile değerleri atarsanız anlamak daha kolay olur. Onun harici ekran kartınızın ve işlemcinizin performanslarını kıyaslamak için başka insanların videolarını izleyerek karşılaştırma yapabilirsiniz.
Videoları izlemeyi denemedin onu deniycem mutlaka teşekkür ederim fps testleride PUBG lite dan örnek vercek olursam en düşük grafiklerde her şey en düşükte 250-300fps veriyo full ayarlarda 80 ama Call of duty Warzone da minimum ayarlarda aldığım fps 50lerde adamı bile göremiyorum öyle bir grafik

MSI Afterburner ile CPU ve GPU kullanımını yazar mısın?

Mesela videolarda olan kişiler 100FPS alırken sen 50FPS mi alıyorsun? Böyle mi performans eksiklik?

Yorumun için teşekkür ederim.
Benim sistemimi kullanan bir kişi FPS testi yapmış oda Rise of the tomb rider oynuyor ve bende bu oyun mevcut değil oyunu kuracağım eğer farklı sonuçlar alırsam tekrar konu açacağım teşekkür ederim tekrardan.
MSI Afterburner ile CPU ve GPU kullanımını yazar mısın?

Mesela videolarda olan kişiler 100FPS alırken sen 50FPS mi alıyorsun? Böyle mi performans eksiklik?
Bu arada işlemcisi amd fx 4300 olan birinin Pubg lite fps testi var. Ben ultra ayarlarda 80 fps alırken bu arkadaş 100 fps alıyor işlemcisi benden daha düşük düzeltiyorum sistemi komple benim sistemden daha düşük

Bilgisayarınızın şu iki ayarı resimde olduğu gibi mi?
Bu ayarlar performansa zerre etki etmeyecek şeylerdir. Windows efektlerinin kapatılması performansa etki ediyorsa da hayatta hissetmeyeceğiniz kadar etki ediyor. Güç ayarlarına da gelince isterseniz bütün benchmark testlerini, oyun testlerini yapın yine aynı performansı alırsınız dolayısıyla güç ayarlarını dengelide tutmanız daha sağlıklı aksi takdirde boş yere sürekli olarak yüksek frekanslarda çalışır işlemciniz.

Bu ayarlar performansa zerre etki etmeyecek şeylerdir. Windows efektlerinin kapatılması performansa etki ediyorsa da hayatta hissetmeyeceğiniz kadar etki ediyor. Güç ayarlarına da gelince isterseniz bütün benchmark testlerini, oyun testlerini yapın yine aynı performansı alırsınız dolayısıyla güç ayarlarını dengelide tutmanız daha sağlıklı aksi takdirde boş yere sürekli olarak yüksek frekanslarda çalışır işlemciniz.
Teşekkür ederim dengeliye alacağım.

Yani burada performans sorunu yoksa ve serin çalışıyorsa sistem kızma ama Allah'tan belanı mı arıyorsun? (veya daha insan gibi tanımlarsak soğutma sistemin ve kasanın hava akışı iyidir, kaliteli bir termal macun ile bakımları düzenli periodlarla yapılıyorsa değerler iyi zaten)

Eğer performans olarak bir düşüklük sıcaklıkla beraber varsa MSI Afterburner uygulamasıyla hız aşırtmayı deneyebilirsin ekran kartı için, işlemci olarak zaten çarpan kilidi kapalı sadece İntel Turbo Boost'u etkinleştirebilirsin.

Yani burada performans sorunu yoksa ve serin çalışıyorsa sistem kızma ama Allah'tan belanı mı arıyorsun? (Veya daha insan gibi tanımlarsak soğutma sistemin ve kasanın hava akışı iyidir, kaliteli bir termal macun ile bakımları düzenli periodlarla yapılıyorsa değerler iyi zaten)

Eğer performans olarak bir düşüklük sıcaklıkla beraber varsa MSI Afterburner uygulamasıyla hız aşırtmayı deneyebilirsin ekran kartı için, işlemci olarak zaten çarpan kilidi kapalı sadece Intel Turbo Boost'u etkinleştirebilirsin.

Perfotmans yetersiz diye düşünüyorum o yüzden konuyu açtım belirtmeyi unutmuşum Intel Turbo Boost'u deneyeceğim bunu ilk defa duyuyorum açıkçası ekran kartında hız aşırtma için çok fazla seçenek sunulmamış çok küçük değerler yükseltebiliyorum OC söz konusu değil yani ekran kartımda

Güç modundayken cpu 2.9 Ghz’de çalışıyor. Yüksek performansan aldığımda 3.9’a çıkıyor. Fps anlamında da oyunlarda ciddi etkisi var. Zerre etki etmeyeceğinden emin misiniz? Ayrıca sürekli yüksek performansta tutması gerektiğini söylemedim. Tabii ki sürekli yüksek performansta tutmak gereksiz işlemciyi yorar. Konu sahibi arkadaş oyunlarda bilgisayarım tüm performansını ortaya koyamadığını hissediyorum demiş, o yüzden bu ayarları attım.

Güç modundayken CPU 2.9 GHz’de çalışıyor. Yüksek performansan aldığımda 3.9’a çıkıyor. FPS anlamında da oyunlarda ciddi etkisi var. Zerre etki etmeyeceğinden emin misiniz? Ayrıca sürekli yüksek performansta tutması gerektiğini söylemedim. Tabii ki sürekli yüksek performansta tutmak gereksiz işlemciyi yorar. Konu sahibi arkadaş oyunlarda bilgisayarım tüm performansını ortaya koyamadığını hissediyorum demiş, o yüzden bu ayarları attım.

Bu da mantıklı geldi :D.

Geri
Yukarı