Ekran kartından duman çıktı

Fayting

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.
Öncelikle bilgisayarımı yeni topladım bütün parçalar sıfır 4 günlük sistem ve görüntü gidip gelmeler başladı.
Kablolardan kaynaklı sanıyordum, kasa kapandı birden hiç açmadım sabah tekrar çalıştırmak için açtığımda ekran kartından duman çıktığını gördüm hemen tekrar kapattım sizce sorun neyden kaynaklı olabilir?
Ryzen 5 3600
Dark Freezer X126 işlemci soğutucu
Inno 3D RTX 2060 Super ichill ultra
XPG spectrix s40g 256gb
XPG spectrix d41 8gb 3000MHz 2x8
ASRock B450 pro4 3200Mhz(OC) M.2 am4 ATX
SilverStone Strider Essential 700W 80+
Dark Unreal 5x12cm RGB fanlı led kasa.
Casper 27"1ms 144Hz(DVI+HDMI+DP) 2K FreeSync mönitör.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, PSU kaynaklı bir problemden dolayı ekran kartın zarar görmüş olabilir veya ekran kartının soğutmasında bir problem olduğu için tehlikeli sıcaklıklığı aşmış olabilir. Ekran kartında problem olmamış olsabile artık var. Ekran kartının tedarikçisi ile iletişime geçip iade veya servis talebinde bulun.

Ani Elektrik kesintisimi?
Dostum elektrik kesintisi olsa bile ekran kartından duman çıkartmaz. Yüksek voltaj olsa PSU'nun koruması devreye girer. Girmiyorsa PSU korumasında bir problem olabilir. Ancak arkadaşın yazdığı PSU kaliteli ve öyle bir sorun yapacağını sanmıyorum. Ekran kartı kısa devre yapmış olabilir.

Merhaba. PC toplanırken kullanılan tüm PC parçaları, ayrı ayrı veya parça bazında en az 2 yıl (bazı parçalarda da 3 yıl) tüketici hatasından kaynaklı olamayan arızalarda garanti kapsamındadır. Bu PC'yi toplattığınız yere götürüp iadesini yapın, parça bazında tek tek incelensin, arıza tespitini onlar yapsın, siz yapmış olmayın. Bu satışta irsaliye, kutu içindeki garanti belgesi, fiş, fatura, ürünün kendi kutusu (ambalajı) (ambalajın üzerindeki barcod stok no, parça no, vb. tespitinde çok işe yarayabilir) vb. varsa bunları da yanınızda götürün. Ekran kartındaki iç sıkıntılarla veya PSU içindeki iç sıkıntılarla (Voltaj regülesindeki gibi) bu arıza oluşmuş olabilir, net bir şeyi söyleyebilmek için her parçayı çok yakından incelemek, ayrı ayrı deneme veya özel ölçümler yapmak gerekebilir. Ama bunu yapacak olan kesinlikle siz olmayın, onlar yapsın. Siizin yapmanız gereken tek şey iadesini yapıp sağlam parçanın bozulan parça/parçaların garanti süresindeyken değişiminin sağlanmasını beklemektir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Gidip gelmeler varsa ısınma sorunu olabilir ekran kartında. Kaç derecelerde kullanıyordunuz
72 dereceyi geçmiyordu
Ani Elektrik kesintisimi?
hayır olmadı
İade et. Yenisini iste.
öyle yaptım bakalım inşallah sıkıntı çıkarmadan yollarlar yenisini , benım korkum tekrar bi ekran kartı taktığımda aynı sorun olması
Merhaba. PC toplanırken kullanılan tüm PC parçaları, ayrı ayrı veya parça bazında en az 2 yıl (bazı parçalarda da 3 yıl) tüketici hatasından kaynaklı olamayan arızalarda garanti kapsamındadır. Bu PC'yi toplattığınız yere götürüp iadesini yapın, parça bazında tek tek incelensin, arıza tespitini onlar yapsın, siz yapmış olmayın. Bu satışta irsaliye, kutu içindeki garanti belgesi, fiş, fatura, ürünün kendi kutusu (ambalajı) (ambalajın üzerindeki barcod stok no, parça no, vb. tespitinde çok işe yarayabilir) vb. varsa bunları da yanınızda götürün. Ekran kartındaki iç sıkıntılarla veya PSU içindeki iç sıkıntılarla (Voltaj regülesindeki gibi) bu arıza oluşmuş olabilir, net bir şeyi söyleyebilmek için her parçayı çok yakından incelemek, ayrı ayrı deneme veya özel ölçümler yapmak gerekebilir. Ama bunu yapacak olan kesinlikle siz olmayın, onlar yapsın. Siizin yapmanız gereken tek şey iadesini yapıp sağlam parçanın bozulan parça/parçaların garanti süresindeyken değişiminin sağlanmasını beklemektir. Kolay gelsin.
ekran kartını bu gun degişime yoladım diğer parçaları aldıgım yerlerlede görüştüm. onlarıda yarın yolluyacağım teşekkürler

Son düzenleme:

Geri
Yukarı