Ekran kartının ısınması ömrünü kısaltır mı?

Bugr4

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, yeni sistem aldım ve oyun oynarken grafikleri artırmaya korkuyorum. Ekran kartı ısınırsa vs. sorun olur mu? Sistem çabucak eskir mi? Ekran kartı çok hızlı soğuyup çok hızlı ısınıyor. İşlemci hakkında bilgim yok ısısı yazmıyor ama grafikleri fullersem hızlı eskir mi?

Merhaba, yeni sistem aldım ve oyun oynarken grafikleri artırmaya korkuyorum. Ekran kartı ısınırsa vs. sorun olur mu? Sistem çabucak eskir mi? Ekran kartı çok hızlı soğuyup çok hızlı ısınıyor. İşlemci hakkında bilgim yok ısısı yazmıyor ama grafikleri fullersem hızlı eskir mi?
Ekran kartları 80 dereceye dayanabilir. Benim ekran kartım da çok ısınıyor kasam küçük ama asla 81'in yukarısına çıktığını görmedim. Senin kasan havadar bir kasaysa rahat rahat oynayabilirsin. Ömrünü kısaltmaz.

70-75 dereceye kadar sorun yok ama üstünde çok tutmamak daha iyi olur. Bu arada ekran kartının çok hızlı soğuması iyi bir şey değil.

Ben genelde grafikleri çok etkilemeyen ayarları düşürüp karışık ayar yapıyorum. Bu sayede hem ekran kartı sıcaklığı hem de güç tüketimi düşüyor.

Son düzenleme:
Olması gereken sıcaklıklardaysa o sınıra kadar ısınması normal, sınırı geçmesi normalin üstü, çok yüksek olursa anormal. Ama bu demek değil ki 10 yıl kullanacağın kartın ömrü azalır 5 yıl olur. Mouse switch değil ki bu tıklama ömrü olsun. Zaten olması gerektiğinden daha sıcaksa her koşul buna etki eder mesela oturduğun şehir, odanın sıcaklığı, kasanın hava akışı vs. Kısaca ısınması gayet normal. Sadece aşırı ısınması, kartın sorunlu olduğunu gösterir, belirlenen bir ömürleri yok o yüzden kısaltabilir veya kartı hiç kullanmazsan ömrü uzar diye bir şey yok.

Son düzenleme:
Kökle grafikleri. Saçmalıyorsun bence. O ekran kartını zaten yüksek grafiklerde ağlatmak için aldın. Tabiki donanımsal olarak hiçbir zarar görmez. İstersen rdr2 maksimum grafiklerde 4k birşekilde oyna. En kötü ekran kartın çok ısınır ve biraz fanları ses çıkartabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı