Ekran kartları hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

609168

Centipat
Hocam ben şimdi ekran kartlarını araştırıyorum;

Karşıma örneğin GeForfe RTX 4090 ekran kartı çıktı. Bu ekran kartını sadece olduğu gibi pazarlamaları gerekmiyor mu? Yani mesela MSI GeForce RTX 4090, ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4090...

Markalar kendi isimlerini ekleyerek satıyorlar. Bu ekran kartlarının yazılımını GeForce üretip başka markalara sunarak o markaların bu yazılımın rahat çalışabilmesi için kendine has bir tasarım ve soğutma ekleyerek pazarlamaları mı gerekiyor?;

GeForce RTX 4090 yazılımını üretti. MSI, GeForce ile anlaştı ve MSI, GeForce'un yaptığı yazılımın çalışabilmesi için bir sistem yaptı. Ve bu sistemi MSI'ın yaptığı anlaşılsın diye de MSI GeForce RTX 4090 olarak satışa çıktı.

GTX, RTX ve RX ne demek ve açılımları nelerdir?

Bir de en iyi 5-10 ekran kartını sıralar mısınız?

Son düzenleme:
Şu anda 2 ana çip üreticisi var. NVIDIA ve AMD. İntel yapacaktı ama çıktı mı fikrim yok.

Diğer şirketler kendilerine göre özelleştirip satıyor bunları. Genelde soğutma farkı olurken bazı kartlarda 2-3 FPS fazla ya da az olabiliyor.

GTX: Giga Texel Shader Extreme.
RTX: Ray Tracing Shader Extreme.
RX: Radeon Experience.

Bunlar kartların serilerinin kısaltması. GTX ve RTX NVIDIA üretimi, RX AMD üretimi. RTX serisi GTX'e göre daha yeni. 2000, 3000, 4000 serisi RTX, öncesi GTX olarak geçer. Daha farklı kısaltmalar da var ama onlar çok eski o yüzden katmıyorum iş içine.

Yeni konular

Geri
Yukarı