Ekran kartları için planlanmış eskitme devrede mi?

MEHMET TATLI

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Research&Development Engineer
Sanırım birçok kullanıcı bu durumun farkında ancak bir isim koyamıyor ya da görmezden gelmek istiyor. Konum başlıktan da anlaşılacağı gibi planlanmış eskitme-yavaşlatma.
Bunun farkına vardığımda Windows Insider sürümlerini test etmek için bilgisayarıma kuruyordum. Ancak şunu gördüm ki, yeni gelen Windows sürümleri sonrası FPS düşüşleri gözlemliyorum. Bunlar anlık takılmalar şeklinde değil, averaj FPS'nin 5-10 FPS alta düşmesi olarak kendini gösteriyor. Sonra bende Windows sürümünü eskiye alıp test etme kararı aldım. Beklendiği üzere aynı sonuçları aldım. Sanırım Windows değil de NVIDIA ya da AMD çıkarttığı driverlar ile eski ekran kartlarının fişini çekiyor diyebiliriz. Ben 900 serisi ekran kartımda bunu hissettim. Sizden de şu 1-2 aylık süreçte genel FPS düşüşleri hissedenler var mıdır? Varsa yorumlarda paylaşın da değerlendirelim.

Oyunlar da değişiyor ama bunu da hesaba kattın mı? Ve dediğin konuda da haklısın bence de değiştiriyorlardır ama hiç dikkat etmedim.

Planlı eskitme kart üzerinde değil oyun üzerinden yapılıyor bence. 2-3 yıl önce çıkmış güzel grafikli bir oyun yeni çıkmış grafikleri kötü olan oyundan daha yüksek FPS alıyor. Oyunlara FPS killer ayarlar koyup kullanıcıya kartın eskidiğini hissettiriyolar. Kendi kartımdan örnek vermek gerekirse shadow of war, SOTTR, AC: origin gibi baba oyunları 2K-4K 50-60 FPS oynatırken watch dogs 2'deki tüm ayarları açınca 25 FPS'e düşüyor(1080p).

Gtx 950m ekran kartım var. Hani iyi veya kötü diyemem. 2018 de çıkan Battlefield V i 55-60 fps de oynatabiliyor (1920x1080 low, ekran kartı OC'lu ayrıca config de var). Battlefield 1' i uzun zamandır oynuyorum fakat bir fark göremedim çok fazla ortalam 70 fps hep aldım ve devam ediyor. Hani şöyle de düşünebiliriz; örneğin ETS2 ilk çıktığında grafikler bu kadar gelişmiş değildi. Sonradan 8 senede grafikler çok daha iyi bir noktaya geldi. E tabi grafikler arttıkça, renderlanan bitki örtüsü, araçlar, daha fazla çeşitlilik daha fazla yüke sebep oluyor ve FPS düşüşü kaçınılmaz oluyor. Eğer bu konuda bir endişen varsa eski Nvidia sürücülerini yükleyerek deneyebilirsin bunu. Hatta bu konuya da eklersen sonuçları çoğu insan bundan faydalanabilir.

Oyunlar da değişiyor ama bunu da hesaba kattın mı? Ve dediğin konuda da haklısın bence de değiştiriyorlardır ama hiç dikkat etmedim.
Bu neredeyse tüm üretilen şeyler icin geçerli.
Tüm cihazlar için geçerli ancak konuyu açmamdaki amaç olayı ispatlı şekilde ortaya koymak. 3000 serisi için yapılan bir hamle olduğunu düşünüyorum. Oyunlardan da bağımsız olduğu kanaatindeyim, genel bir durum söz konusu.

Planlı eskitme oyun üzerinden yapılıyor bence de. Sürücü ile alakası yok. Yeni bir oyun çıkar misalen optimize etmez senin karta. Halbuki çatır çatır oynaman gerekirken oynayamazsın.

Tüm cihazlar için geçerli ancak konuyu açmamdaki amaç olayı ispatlı şekilde ortaya koymak. 3000 serisi için yapılan bir hamle olduğunu düşünüyorum. Oyunlardan da bağımsız olduğu kanaatindeyim, genel bir durum söz konusu.
Üretebildiğini en güçlü kart 2080Ti olursa ve piyasaya 3080-3090 çıkarmak istiyorsan 2080 ti nin aynısını yapıp 3080 yazarsın eski karta bi yazılım performans iner ve 3080 daha güçlü olur.

Üretebildiğini en güçlü kart 2080Ti olursa ve piyasaya 3080-3090 çıkarmak istiyorsan 2080 ti nin aynısını yapıp 3080 yazarsın eski karta bi yazılım performans iner ve 3080 daha güçlü olur.
Böyle bir şeyin pek mümkün olduğunu düşünmüyorum. Adam biliyor sonuçta 2080ti'ın nasıl bir performans verdiğini. 1 ay içerisinde bir oyunda 5 FPS düşse bile fark edersin. Kaldı ki her ekran kartının çalışma frekansı ön belleği farklı olabilir.

Böyle bir şeyin pek mümkün olduğunu düşünmüyorum. Adam biliyor sonuçta 2080ti'ın nasıl bir performans verdiğini. 1 ay içerisinde bir oyunda 5 FPS düşse bile fark edersin. Kaldı ki her ekran kartının çalışma frekansı ön belleği farklı olabilir.
Apple A9 işlemcisini telefon eskiyor diye yazılım ile A5 yapmış ekran kartı da tüm içerik özellikleri aynı kalabilir yazılım farkı etkiler 3 GB RAM ile samsung telefonun kasmasi 1 GB RAM ile 5s telefonun uçak olması ?????

Yeni konular

Geri
Yukarı