Ekran renkleri bozuluyor ve bilgisayar kilitleniyor

samet338

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarımda herhangi bir oyuna girdiğim zaman belirli sürelerde ekran donuyor ve renkler karışıyor, 15-20 saniye sonra da ekran kartı fanları bir anda hızlanıp bilgisayar yeniden başlatılıyor. Geçenlerde YouTube'da gezerken aynı sorun oluştu (YouTube'da bir kere yaşadım, internette gezerken kolay kolay olmuyor aslında). Sorunla ilgili görseller aşağıda, ilk iki görsel şu anki durum sonraki görseller ise bu renk olayı olmadan önce oyunlardan attığı anlardaki hatalar. Bu olaylar önce bu hatalarla başladı sonra renk bozulması olarak devam etti. 5-6 gündür var bu durumlar, öncesinde yoktu. Şu an neredeyse her oyunda bu renk bozulması oluyor ve bilgisayar yeniden başlıyor ya da kilitlenip kalıyor, bazen de ekranı açıp kapatıyor renkler düzeliyor ama bu seferde mouse bile zar zor hareket ediyor. Sorun sizce nerede yazılımsal mı donanımsal mı?

Çözüm için denediklerim;

• Ekran kartı güncel driverları kuruldu.
  • BIOS güncel durumdaydı zaten.
  • En son format da attım bir şey değişmedi.
  • Ekran kartı işlemci sıcaklıklarına bakıldı normal düzeylerde hatta düşük ısılarda bile olabiliyor ama genelde oyunlarda oluyor. YouTube'da ilk kez başıma geldi.
  • HDMI kablosunu değiştirildi.
  • Overclock yapılmamıştır.
Sistemim İ7 6700k işlemci GTX 680 ekran kartı 16 gb RAM 750w FSP Power.

Yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar...

Dosya Ekleri

• IMG_20201007_035210.jpg
    IMG_20201007_035210.jpg
    388,9 KB · Görüntüleme: 214
  • IMG_20201006_003925.jpg
    IMG_20201006_003925.jpg
    436,9 KB · Görüntüleme: 172
  • IMG_20201004_132546.jpg
    IMG_20201004_132546.jpg
    168,7 KB · Görüntüleme: 124
  • IMG_20201005_162303.jpg
    IMG_20201005_162303.jpg
    182 KB · Görüntüleme: 170
Son düzenleyen: Moderatör:
Donanımsal olması muhtemel. Aygıt ara sıra yenit vermiyor. TechPowerUp bu adresten kartınızın VBIOS'unu indirip kurmanızı tavsiye edebilirim. Bir ihtimal düzelir ancak diğer hocalarımızı da bekleyin. Onlar daha iyi bir çözüm belki bulur.

Bilgisayarımda herhangi bir oyuna girdiğim zaman belirli sürelerde ekran donuyor ve renkler karışıyor 15-20 saniye sonrada ekran kartı fanları branda hızlanıp bilgisayar yeniden başlatılıyor. Geçenlerde YouTube'da gezerken aynı sorun oluştu(YouTube'da bir kere yaşadım, internette gezerken kolay kolay olmuyor aslında). Sorunla ilgili görseller aşağıda, ilk iki görsel şu anki durum sonraki görseller ise bu renk olayı olmadan önce oyunlardan attığı anlardaki hatalar. Bu olaylar önce bu hatalarla başladı sonra renk bozulması olarak devam etti. 5-6 gündür var bu durumlar, öncesinde yoktu. Şu an neredeyse her oyunda bu renk bozulması oluyor ve bilgisayar yeniden başlıyor ya da kilitlenip kalıyor, bazen de ekranı açıp kapatıyor renkler düzeliyor ama bu seferde mouse bile zar zor hareket ediyor. Sorun sizce nerede yazılımsal mı donanımsal mı?
Çözüm için denediklerim;
-Ekran kartı güncel driverları kuruldu.
-BIOS güncel durumdaydı zaten.
-En son format da attım bir şey değişmedi.
-Ekran kartı işlemci sıcaklıklarına bakıldı normal düzeylerde hatta düşük ısılarda bile olabiliyor ama genelde oyunlarda oluyor. YouTube'da ilk kez başıma geldi.
-HDMI kablosunu değiştirildi.
-Overclock yapılmamıştır.
Sistemim i7 6700K işlemci, GTX 680 ekran kartı, 16 GB RAM, 750W FSP Power.
Yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar...
Emin değilim ancak ekran kartı arızası olma ihtimali var. Çükü bir arkadaşım da ekran kartı arızası yüzünden benzer sorunlar yaşamıştı. Ancak bu konuda pek bilgili değilim sadece bunu paylaşmak istedim. Yinede eğer imkanınız varsa başka bir ekran kartıyla test etmenizi tavsiye ederim.

Donanımsal olması muhtemel. Aygıt ara sıra yenit vermiyor. TechPowerUp bu adresten kartınızın VBIOS'unu indirip kurmanızı tavsiye edebilirim. Bir ihtimal düzelir ancak diğer hocalarımızı da bekleyin. Onlar daha iyi bir çözüm belki bulur.

Bunu deneyeyim yalnız daha da sıkıntı bir durumla karşılaşma durumum var mı ki hiç açılmama gibi. Bir de PSU sorunu olma ihtimali var mıdır bilgisi olan var mı?
Emin değilim ancak ekran kartı arızası olma ihtimali var. Çükü bir arkadaşım da ekran kartı arızası yüzünden benzer sorunlar yaşamıştı. Ancak bu konuda pek bilgili değilim sadece bunu paylaşmak istedim. Yinede eğer imkanınız varsa başka bir ekran kartıyla test etmenizi tavsiye ederim.

Bulabilirsem yakin cevremde denemeye calisacağım suanlik oyle bir durumum yok. Intel işlemcidekini devreye sokup denemeye calişacağim. Deneyince yazarim tekrar
Bu resimde ekrandaki renkler kaybolur gibi oldu sonra mouse bayağı yavaş hareket ediyordu bir süre bekledim düzelme olmadı. Takılırken ki görev yöneticisi ekranı. Hiçbir işlem yokken güç kullanımı çok yüksek ve CPU yüzde 15 civarlarında kullanıyor GPU Tweak kısmı. Bu arada bunun Tweak programıyla alakası yok kurmadan önce de aynı sorun devam ediyordu. Yardımcı olabilecek kimse yok mu?
Arkadaşlar ekran kartimda sikinti oldugu anlasildi fakat bu kezde monitörümun HDMI baglantisi sadece bu sorunlu ekran kartini goruyor, baska ekran kartlariyla HDMI'dan baglanamiyorum DVI ya da VGA'dan baglanmam gerekiyor. Bu ekran kartinin kurtulusu var midir varsada ne kadar maliyeti olur. Artik her zaman cizik cizik ekran yardimci olursaniz sevinirim.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    302,5 KB · Görüntüleme: 93
  • IMG_20201009_204614.jpg
    IMG_20201009_204614.jpg
    402,4 KB · Görüntüleme: 227
  • IMG_20201009_203235.jpg
    IMG_20201009_203235.jpg
    288,4 KB · Görüntüleme: 108
Son düzenleme:

Geri