Ekran yırtılmasına çözüm V-Sync mı?

bergamot_1

Femtopat
Selamlar dostlar. Bildiğimiz üzere düşük HZ (60-75) gibi monitörlerde ekran yırtılması sık yaşanabiliyor. Bunun için ise çözüm V-Sync mıdır? AMD enchanced Sync teknolojisi ve NVIDIA Fast Sync teknolojisi ne derecede yırtılmaları önler? (not: Monitörlerdeki FreeSync, G-SYNC teknolojilerinden haberdarım. Fakat burada çözüm bu teknolojiye sahip olmayan monitörler odaklı. )

Son düzenleyen: Moderatör:
V-Sync sadece 60Hz'de 60 FPS verebilir monitörün 144 ise 144'de kitler üstünü vermez ve yırtılmayı önler. FreeSync aktif edersen veya NVIDIA G-Sync'yi hem yüksek FPS alıp hem de yırtılma yaşamazsın.

Eğer sorun monitörün hz değerinin düşük olmasıysa direk fps sabitle. V-sync daha çok hz değerinin yüksek olduğu durumlarda işe yarıyor.

Eğer sorun monitörün hz değerinin düşük olmasıysa direk fps sabitle. V-sync daha çok hz değerinin yüksek olduğu durumlarda işe yarıyor.

Cevabınızı tam olarak anlayamadım . VSYNC Fps sabitleme görevi görmüyor mu zaten ?
Peki amd ve nvidianın Enchanced Sync ve Fast Sync teknolojilerini bilen var mı ? Zira AMD tanıtımlarında VSYNC 'tan daha iyi olduğunu iddia etmiş .

Cevabınızı tam olarak anlayamadım . VSYNC Fps sabitleme görevi görmüyor mu zaten ?
Peki amd ve nvidianın Enchanced Sync ve Fast Sync teknolojilerini bilen var mı ? Zira AMD tanıtımlarında VSYNC 'tan daha iyi olduğunu iddia etmiş .
Gibi gibi. Ama deneyimlerime göre v-sync açtığınız zaman laglar artıyor. Manuel fps sabitlemeyi tercih ediyorum ben.

Fast Sync ve enchanced Sync bildiğim kadarıyla monitörünüz kaç HZ ise onun iki katına kadar yırtılma yapmıyor örnek olarak 60Hz ise 120FPS'e kadar yırtılma yapmıyor fakat 120 FPS'i geçirmiyor ve v-Sync'e oranla daha az input lag yapıyor.

Geri
Yukarı