Ekranın kenarında siyah şerit olması

Techno21

Femtopat
Merhaba, ben hazır sistem almıştım ve aldığım sistemin yanında, monitör dahildi. VGA ile HDMI girişi vardı, ekran kartımda da HDMI vardı. Ama adamlar VGA kablo ile dönüştürücü göndermişti. Çünkü monitörde olan VGA çıkışı, ekran kartında yoktu. Bende o şekil takıp kullandım, sonra PC'yi temizlemek için, kabloyu çıkarmadan önce. Güç kaynağı tuşunu kapatmadan çıkardım, işim bittikten sonra taktım ve güç düğmesine bastıktan sonra ekran gitti ve PC işlemci üzerinden çalıştı. Ekran kartını görmüyordu reset attım ve eski haline döndü, ama görüntü kalitesi azaldı ve ekranın sol ve üst tarafında, siyah şerit oluştu. Sol tarafta daha belirgin, bunu düzeltmek için AMD ayarlarından, ölçekleme modlarıyla oynadım. Biraz düzeldi ama hala çözülmedi, ne yapmam gerekiyor yardım eder misiniz?

Dosya Ekleri

• IMG_20240212_131454_HDR.jpg
    IMG_20240212_131454_HDR.jpg
    140,1 KB · Görüntüleme: 35
Merhaba, ben hazır sistem almıştım ve aldığım sistemin yanında, monitör dahildi. VGA ile HDMI girişi vardı, ekran kartımda da HDMI vardı. Ama adamlar VGA kablo ile dönüştürücü göndermişti. Çünkü monitörde olan VGA çıkışı, ekran kartında yoktu. Bende o şekil takıp kullandım, sonra PC'yi temizlemek için, kabloyu çıkarmadan önce. Güç kaynağı tuşunu kapatmadan çıkardım, işim bittikten sonra taktım ve güç düğmesine bastıktan sonra ekran gitti ve PC işlemci üzerinden çalıştı. Ekran kartını görmüyordu reset attım ve eski haline döndü, ama görüntü kalitesi azaldı ve ekranın sol ve üst tarafında, siyah şerit oluştu. Sol tarafta daha belirgin, bunu düzeltmek için AMD ayarlarından, ölçekleme modlarıyla oynadım. Biraz düzeldi ama hala çözülmedi, ne yapmam gerekiyor yardım eder misiniz?

Şu anda aynı sorun bende de var ekranım 1600x900 ama dönüştürücüyle kullanıyorum hem grafik kalitesi kötü hem de sendeki gibi çizgi var maalesef.

O siyah şerit dediğiniz monitörün çerçevesi hocam. Bende de var merak etmeyin bir sorun yok.

Yanlış bilmiyorsam ışık sızmasını engellemek için koyuluyor.

Buyurun görsel koydum bir sorun yok monitör üretimi öyle. Çoğu monitörde vardır bu çerçeve.

Dosya Ekleri

• IMG_1341.jpeg
    IMG_1341.jpeg
    160,3 KB · Görüntüleme: 21
Hocam anlattığım olay yaşanmadan önce, görüntü daha iyiydi ve o şerit yoktu. Monitör çerçevesi değil dikkatli bakın.
Çerçevesi derken dışındaki malzemesinden bahsetmiyorum attığım görseli yakınlaştırırsanız göreceksiniz.

Tamamdır anladım hocam büyük ihtimal dönüştürücü kaynaklı sorun.

Şu anda HDMI kablo kullanıyorum ve hala aynı. Görüntü çıkışında sorun var galiba.

Hocam dediğim gibi monitörün çevçevesinde var ışık süzmesini engellemek için koyulan bir çerçeve o. Monitörün tek bir tarafında mı var bu şerit diğer köşelerde mevcut mu bu şerit?

Beyaz bir walpaper koydum daha da anlaşılır oldu bakın.

Dosya Ekleri

• IMG_1342.jpeg
    IMG_1342.jpeg
    429 KB · Görüntüleme: 15
Hocam dediğim gibi monitörün çevçevesinde var ışık süzmesini engellemek için koyulan bir çerçeve o. Monitörün tek bir tarafında mı var bu şerit diğer köşelerde mevcut mu bu şerit?
Hocam, sol ve üst tarafta var. Sizin dediğiniz şeyi anladım ve biliyorum, ama benimki mahvolmuş, eğer dönüştürücü kullanıyorsanız dikkat edin valla.

Geri
Yukarı