Elden Ring deneyimim

Taraflı olduğumu düşünmüyorum, Souls-like oyunlar da özünde RPG oyunları zaten karşılaştırmak yanlış falan değil. Skyrim'in diyalog seçimlerinin hiçbir işe yaramadığını da göz önünde bulundurursak Skyrim gayet tabii Soulslar ile karşılaştırılabilecek bir oyun. İkisi de RPG çünkü ve yaratık çeşitliliği, savaş çeşitliliği gibi konularda Souls'lar ezer geçer Skyrim'i o yüzden ortada taraflı bir konuşma olduğunu düşünmüyorum.

Mantığıma güvenerek karşılaştırıyorum ve Souls'ların daha iyi olduğuna emin oluyorum hepsi bu, sizin fikrinize uymayan herkese fanboy damgası yapıştırmaktan vazgeçin artık.
Çok kesin konuşuyorsunuz. Nazik bir şekilde karşılaştırılmayacağını söyledim. Souls Like oyunlar özünde RPG olabilir ama diğer RPG oyunlara göre o kategoriye alınamaz bence. Witcher ile Dark Souls karşılaştırılabilir miyiz hocam? Apayrı oyunlar. Hikayesi olmayan oyunları nasıl RPG içine alalım? Fanboy damgası da vurmadım ayrıca, sadece sevdiğiniz tarafa doğru konuştuğunuzu söyledim. Combat dışında karşılaştırabileceğimiz bir alan yok Elder Scrolls ve Souls Like oyunları arasında. Dediğim gibi RPG klasındaki tüm oyunları karşılaştıramayız. Disco Elysium da bir RPG mesela..

Çok kesin konuşuyorsunuz. Nazik bir şekilde karşılaştırılmayacağını söyledim. Souls Like oyunlar özünde RPG olabilir ama diğer RPG oyunlara göre o kategoriye alınamaz bence. Witcher ile Dark Souls karşılaştırılabilir miyiz hocam? Apayrı oyunlar. Hikayesi olmayan oyunları nasıl RPG içine alalım? Fanboy damgası da vurmadım ayrıca, sadece sevdiğiniz tarafa doğru konuştuğunuzu söyledim. Combat dışında karşılaştırabileceğimiz bir alan yok Elder Scrolls ve Souls Like oyunları arasında. Dediğim gibi RPG klasındaki tüm oyunları karşılaştıramayız. Disco Elysium da bir RPG mesela..
Yok ben Skyrim de severim, ama 180 farklı büyü çeşidi, 309 farklı silah çeşidi, 100 farklı yaratık çeşidi olan bir ARPG oyunu varken toplamda 96 büyüsü olan, en fazla 30 farklı silah çeşidi barındıran ve oyunun başından sonuna kadar aynı silahları farklı statülerde tekrar karşına çıkartan, en fazla 15 farklı yaratık çeşidi barındıran bir oyunu seçmek bana doğru gelmez. İçerik bolluğu ve kalitesi ortada çünkü, benim Skyrim'i seçmeye vicdanım el vermez en başından.

Skyrim'in hikayesi iyi falan olsa neyse diyeceğim, vasat bile diyemeyeceğim bir hikaye. Lore olarak tartışılır ancak Souls'ların ve ayrıca ELDEN RING'in de lore'u fena değil ki zaten. Sadece bu lore'u kullancıya sunuş biçimi çok garip o kadar.

Yok ben Skyrim de severim, ama 180 farklı büyü çeşidi, 309 farklı silah çeşidi, 100 farklı yaratık çeşidi olan bir ARPG oyunu varken toplamda 96 büyüsü olan, en fazla 30 farklı silah çeşidi barındıran ve oyunun başından sonuna kadar aynı silahları farklı statülerde tekrar karşına çıkartan, en fazla 15 farklı yaratık çeşidi barındıran bir oyunu seçmek bana doğru gelmez. İçerik bolluğu ve kalitesi ortada çünkü, benim Skyrim'i seçmeye vicdanım el vermez en başından.

Skyrim'in hikayesi iyi falan olsa neyse diyeceğim, vasat bile diyemeyeceğim bir hikaye. Lore olarak tartışılır ancak Souls'ların ve ayrıca ELDEN RING'in de lore'u fena değil ki zaten. Sadece bu lore'u kullancıya sunuş biçimi çok garip o kadar.
Şöyle bir cevap bekliyordum ne yalan söyleyeyim. Skyrim'i tercih ediyorum demedim bu arada. Halihazırda Sekiro ve Skyrim oynuyorum fakat hiç karşılaştırma isteği duymadım çünkü bambaşka oyunlar bence. Souls Like sevdiğim bir tür, aynı şekilde Elder Scrolls oyunları da. Sadece karşılaştırmayı doğru bulmuyorum, farklı oyunlar bence.

Şöyle bir cevap bekliyordum ne yalan söyleyeyim. Skyrim'i tercih ediyorum demedim bu arada. Halihazırda Sekiro ve Skyrim oynuyorum fakat hiç karşılaştırma isteği duymadım çünkü bambaşka oyunlar bence. Souls Like sevdiğim bir tür, aynı şekilde Elder Scrolls oyunları da. Sadece karşılaştırmayı doğru bulmuyorum, farklı oyunlar bence.
Sekiro ile elbette farklılar çünkü Sekiro bildiğiniz aksiyon & macera oyunu kafasında geliştirilmiş. RPG öğeleri barındırıyor olsa da bir RPG oyunu derinliğinde kesinlikle değil. Sekiro kendi başına bile Souls oyunlarından epey farklı bir yapım zaten.

Kardesim bence sen git soyle Orta Çağ temali acikmali uyumali yorulmali bir FPS oyna olsun bitsin. O backstabin yasattigi kendini kollama psikolojisi bile yeterince guzel. Her oyunda menzilli silah ve buyucu siniflarindan nefret ederim. Benim isim Dual veya kilic kalkandir ancak oyun fantastik bir dunyada ve genelde buyu uzerine kurulu bir oyun. Ona gore takim kurar ona gore yol alirsin. Ya da 2. bir sinifi destek olarak gelistirmen de hibrit bir ozgurluk. Ne yani baldurs gate, Diablo, WoW'ya da Skyrim'den de mi cikarsinlar bunlari?

Dedigim gibi eger sevemediysen oyunu almadan once video izle bol bol ve oyle al. Sonra buraya gelip sirf sen zevk alamiyorsun diye kotuleme koca oyunu. Allah askina bana su oyun haricinde o servest dovus mekaniklerini nerede gordugunu bir soylesene. Bazen ayni dusmanla ki kendisi bir NPC, birbirimizi 10 dk denedigimiz oluyor. Yakin dovus demisken; ven de 5 yil kendo yaptim ve yalinkilic haric hiçbir seyi sevmem. Ama kardesim bu bir oyun. Gercek hayat gibi bir şey istiyorsan bir 10 yil bekle takarsin VR'i dalgana bakarsin.

Kardesim bence sen git soyle Orta Çağ temali acikmali uyumali yorulmali bir FPS oyna olsun bitsin. O backstabin yasattigi kendini kollama psikolojisi bile yeterince guzel. Her oyunda menzilli silah ve buyucu siniflarindan nefret ederim. Benim isim Dual veya kilic kalkandir ancak oyun fantastik bir dunyada ve genelde buyu uzerine kurulu bir oyun. Ona gore takim kurar ona gore yol alirsin. Ya da 2. bir sinifi destek olarak gelistirmen de hibrit bir ozgurluk. Ne yani baldurs gate, Diablo, WoW'ya da Skyrim'den de mi cikarsinlar bunlari?

Dedigim gibi eger sevemediysen oyunu almadan once video izle bol bol ve oyle al. Sonra buraya gelip sirf sen zevk alamiyorsun diye kotuleme koca oyunu. Allah askina bana su oyun haricinde o servest dovus mekaniklerini nerede gordugunu bir soylesene. Bazen ayni dusmanla ki kendisi bir NPC, birbirimizi 10 dk denedigimiz oluyor. Yakin dovus demisken; ven de 5 yil kendo yaptim ve yalinkilic haric hiçbir seyi sevmem. Ama kardesim bu bir oyun. Gercek hayat gibi bir şey istiyorsan bir 10 yil bekle takarsin VR'i dalgana bakarsin.

Birader sana ne benim hangi oyunu oynayacağım alacağımdan sana ne neyi söyleyip soylemeyecegimden bende oyuncuyum görüşüme saygılı olacaksın saygısızlık etmeyeceksin edersen bende sana ederim büyüyü sevmiyorum zorla mı seveceğim bana zırhlı kılıçli oyun bul büyüsüz onu alayım bu oyunuda alırım yanlış bulduğum şeyleride eleştiririm bu benim görüşüm sana ne ben oyunu sevmiyorum demedim oyunu kötülemiyorumda sadece sevmedigim yanları söylüyorum buna eleştiri derler kötüleme demezler ayrıca oyunu birkerede bitirdim ben Dark Souls hayranıyım Elden Ring bunun devamı Dark Souls 1 -2'yi bir oyna farkı göreceksin ha ben sevmesemde senin gibi sevenler varsa büyü olsun ama dondurucu uyutucu büyü olmasın böyle oyundan hiç zevk almıyorum bence çoğu kişide almıyor ama benim gibi söylemiyor.

Dedigim gibi eger sevemediysen oyunu almadan once video izle bol bol ve oyle al. Sonra buraya gelip sirf sen zevk alamiyorsun diye kotuleme koca oyunu. Allah askina bana su oyun haricinde o servest dovus mekaniklerini nerede gordugunu bir soylesene. Bazen ayni dusmanla ki kendisi bir NPC, birbirimizi 10 dk denedigimiz oluyor. Yakin dovus demisken; ven de 5 yil kendo yaptim ve yalinkilic haric hiçbir seyi sevmem. Ama kardesim bu bir oyun. Gercek hayat gibi bir şey istiyorsan bir 10 yil bekle takarsin VR'i dalgana.

Bellemissiniz fantastik oyun zirvaligini aynı şeyi zirvaliyorsunuz fantastik oyunda düşmanlar mekan farklı olur dövüş olmaz madem fantastik oyun neden stamina var isteğimiz kadar vuruş yapamıyoruz neden bataklığa düştüğümüz zaman gömülüp yavaş yürüyoruz neden zehirleniyoruz bunlar gerçekle aynı fantastik oyunda dondurucu uyutucu büyü olmazsa kıyamet mi kopar sende bunu kabul etsen kıyamet mi kopar dövüş oyunları örnek ver dedin hemen vereyim sykyrim Sekiro Witcher 3 demon souls biladboorn demon stone divinity ego dragonis golden axe GoT of war 4 assasin cered bu oyunların hepsi Elden Ring gibi harika ama en iyisi tabii ki Elden Ring ama sadece dondurucu uyutucu büyüleri sevmiyorum dedim.

Sen yakın dövüşçü değilsin büyücü sınıfısin yalan söyleme yakın dövüşçülar asla böyle cümle kurmaz ben videodan baktım benim gibi videodan geçemediğin yerleri gösteren kişiye büyücü ol diye senin gibi baskı yapan vardı yani büyüyü savunmak açısından oda benim gibi kardeşim ben büyüyü sevmiyorum böyle yakın dövüşçü oynamak istiyorum size ne dedi örnek olsun diye söyledim büyüden nefret eden biri büyüyü savunmaz fantastik oyunlarda da büyü olacak diye bir şey yok kim koymuş bu kuralı Dark Souls 1 2'yi oyna görürsün büyülü silah yok silahta ateş fiziksel hasar yazmış ama şu anki oyun gibi değil kılıcı büyü sopası gibi büyü atmıyor büyülü kılıcın büyü sınıfından farkı yok hemi büyücü sınıfı yapmışlar hem yakın dövüş sınıfı ama yakın dövüşçülerde büyü sopası gibi kullanabiliyor o zaman büyücü ol geç ayrıca bu tür oyunlar genelde kılıç kalkan oyunudur büyücü olmaz fantastik oyun diye zirvalama fantastik oyunda düşman farklı olur yani şu düşmanları gerçek dünyada bulamazsın ama dövüş her zaman aynıdır ben yanlış bulduğum şeyleri yazmaya devam edeceğim sana ne benim hangi oyunu oynayacağımdan sana ne ne soyleyecegimden bunlar Skyrim'de bile yok Skyrim'de büyü kullanmak istemezsen sana istediğin gibi silah ve zirhlar yigmis en önemlisi düşmanlar sana fazla büyü atmıyor %80 yakın dövüş düşmanları var oyun yapımcılari fantastik oyunda olsa istediği gibi yapar oyunu senin gibi kural koymaz zaten fantastik oyun diye her şey büyüyle ilgili olmaz düşmanlar farklı olur silah satın alacağım yan görev verenlerin hepsi büyü satıyor oyun büyüyü merkeze almış ondan sonra çıkıp oyun çeşitli denemez yakın dövüşçü düşmanlar ve biz büyü kullanamasak büyücüler büyü yakın dovusculer yakın dövüş yapsa oyun o zaman çeşitli olurdu ama zaten çeşitlilik önemli değil düşman çeşitli olsun yeter ben bu oyunu yüz defada oynasam yakın dövüş sınıfını alırım oda savaşçı worrior olur başka sınıfı almam demek ki neymiş sınıfın çeşitliliğinin önemi yok düşman çeşitliliğinin önemi varmış bunlari oyunu kötülemek için değil yanlış bulduğumu şeyleri söylemek için yazıyorum bu oyunu kötülemek değil eleştirmektir ayrıca sana söyleyeyim kimse Elden Ring Dark Souls oyunlarıni benim kadar fazla sevemez onun için bu eleştirilerime rağmen oynadım oyundan da yine de çok keyif aldım bu tür oyun yapımcılarına çok teşekkür ederim bize bu keyfi verdikleri için. Ayrıca ben kedim büyüyü sevmiyorum dedim oyunda büyü olmasın demedim sadece dondurucu uyutucu büyüler olmasın dedim düşmana uyutma dondurma hakki olunca bu adaletsiz dövüş olmaz mı büyücüler bile düşmanları dondurarak uyutarak değil büyü atarak öldürmek ister onlar bile buna karşıdır ben ruh külü olarak doleresi bir aldım ol atarak düşmanı uyuttu düşmanlar yarım saat yerde gel beni rahatça öldür der gibi hemen doleresi envanterimden attim diğerlerini kullanıyorum bak ruh külü çağırmak iyi bunu asla eleştirmem çok da severim ayrıca bunlara el olarak normal altın karşılığı yardımci dövüşçü alabilsek oyun daha da değişik olurdu.

Sen yakın dövüşçü değilsin büyücü sınıfısin yalan söyleme yakın dövüşçülar asla böyle cümle kurmaz ben videodan baktım benim gibi videodan geçemediğin yerleri gösteren kişiye büyücü ol diye senin gibi baskı yapan vardı yani büyüyü savunmak açısından oda benim gibi kardeşim ben büyüyü sevmiyorum böyle yakın dövüşçü oynamak istiyorum size ne dedi örnek olsun diye söyledim büyüden nefret eden biri büyüyü savunmaz fantastik oyunlarda da büyü olacak diye bir şey yok kim koymuş bu kuralı Dark Souls 1 2'yi oyna görürsün büyülü silah yok silahta ateş fiziksel hasar yazmış ama şu anki oyun gibi değil kılıcı büyü sopası gibi büyü atmıyor büyülü kılıcın büyü sınıfından farkı yok hemi büyücü sınıfı yapmışlar hem yakın dövüş sınıfı ama yakın dövüşçülerde büyü sopası gibi kullanabiliyor o zaman büyücü ol geç ayrıca bu tür oyunlar genelde kılıç kalkan oyunudur büyücü olmaz fantastik oyun diye zirvalama fantastik oyunda düşman farklı olur yani şu düşmanları gerçek dünyada bulamazsın ama dövüş her zaman aynıdır ben yanlış bulduğum şeyleri yazmaya devam edeceğim sana ne benim hangi oyunu oynayacağımdan sana ne ne soyleyecegimden bunlar Skyrim'de bile yok Skyrim'de büyü kullanmak istemezsen sana istediğin gibi silah ve zirhlar yigmis en önemlisi düşmanlar sana fazla büyü atmıyor %80 yakın dövüş düşmanları var oyun yapımcılari fantastik oyunda olsa istediği gibi yapar oyunu senin gibi kural koymaz zaten fantastik oyun diye her şey büyüyle ilgili olmaz düşmanlar farklı olur silah satın alacağım yan görev verenlerin hepsi büyü satıyor oyun büyüyü merkeze almış ondan sonra çıkıp oyun çeşitli denemez yakın dövüşçü düşmanlar ve biz büyü kullanamasak büyücüler büyü yakın dovusculer yakın dövüş yapsa oyun o zaman çeşitli olurdu ama zaten çeşitlilik önemli değil düşman çeşitli olsun yeter ben bu oyunu yüz defada oynasam yakın dövüş sınıfını alırım oda savaşçı worrior olur başka sınıfı almam demek ki neymiş sınıfın çeşitliliğinin önemi yok düşman çeşitliliğinin önemi varmış bunlari oyunu kötülemek için değil yanlış bulduğumu şeyleri söylemek için yazıyorum bu oyunu kötülemek değil eleştirmektir ayrıca sana söyleyeyim kimse Elden Ring Dark Souls oyunlarıni benim kadar fazla sevemez onun için bu eleştirilerime rağmen oynadım oyundan da yine de çok keyif aldım bu tür oyun yapımcılarına çok teşekkür ederim bize bu keyfi verdikleri için. Ayrıca ben kedim büyüyü sevmiyorum dedim oyunda büyü olmasın demedim sadece dondurucu uyutucu büyüler olmasın dedim düşmana uyutma dondurma hakki olunca bu adaletsiz dövüş olmaz mı büyücüler bile düşmanları dondurarak uyutarak değil büyü atarak öldürmek ister onlar bile buna karşıdır ben ruh külü olarak doleresi bir aldım ol atarak düşmanı uyuttu düşmanlar yarım saat yerde gel beni rahatça öldür der gibi hemen doleresi envanterimden attim diğerlerini kullanıyorum bak ruh külü çağırmak iyi bunu asla eleştirmem çok da severim ayrıca bunlara el olarak normal altın karşılığı yardımci dövüşçü alabilsek oyun daha da değişik olurdu.

Son düzenleme:
Souls-like'lara hikayesi yok demek bayağı yanlış olur bence. Özellikle DS2 hikaye bakımından bayağı iyi bir oyun çünkü. Dost Kayaoğlu gibi arkadaşların "abi bu oyunların hikayesi yok yeaa" zırvası yüzünden şu an böyle diyor herkes. Bu arada tartışma üslubunuzu çok beğendim.
Souls oyunları world-building bakımından Elder Scrolls evreni ile çok rahat yarışırlar bence. Özellikle Bloodborne ve Elden Ring evren olarak Elder Scrolls evreninden çok daha iyi yazılmış evrenler bana kalırsa. Bunun dışında Souls oyunlarının hikaye anlatımı çok daha geri planda olsa da yazım bakımından Shakespeare'ın kullandığı ağdalı şiirsel dili inanılmaz iyi şekilde taklit edebiliyorlar. Herhangi bir Souls NPC'sinin size sunacağı monologları dinlediğinizde zaten o şiirsel anlatıyı çok rahat fark edebiliyorsunuz. Bence bu Souls oyunlarının en güçlü yanlarından birisi. Örnek olması adına DS2'den Aldia'nın monologunu link olarak yorumumun altında paylaşacağım.
Tür olarak iki oyun da ARPG. Skyrim de bir RPG olarak çok güçlü bir oyun değil aslında. Özellikle bana kalırsa Elder Scrolls serisinin modern örnekleri arasında en sığ oyunudur. KOTOR gibi, Baldur's Gate gibi, Vampire Masquarede Bloodlines gibi harbi RPGler ile kıyaslayınca ise yanlarında çocuk RPG'si gibi kalıyor. Bu demek değil ki kötü bir oyun. Dediğiniz gibi kendi dönemi için inanılmaz bir içerik bolluğu ve serbestlik sunuyordu Skyrim, zaten bu şekilde oyuncuların sevgisini kazandı.
Karşılaştırılmaması gerektiği konusunda katılmamla beraber biraz da zevk meselesi olduğunu düşünüyorum. Yapmaya çalıştıkları şeylerin birbirinden çok uzak olması kıyas tutmayı anlamsız hale getiriyor.
İyi seyirler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada tartışma üslubunuzu çok beğendim.
Öncelikle teşekkürler.
Souls-like'lara hikayesi yok demek bayağı yanlış olur bence. Özellikle DS2 hikaye bakımından bayağı iyi bir oyun çünkü. Dost Kayaoğlu gibi arkadaşların "abi bu oyunların hikayesi yok yeaa" zırvası yüzünden şu an böyle diyor herkes. Bu arada tartışma üslubunuzu çok beğendim.
Souls oyunları world-building bakımından Elder Scrolls evreni ile çok rahat yarışırlar bence. Özellikle Bloodborne ve Elden Ring evren olarak Elder Scrolls evreninden çok daha iyi yazılmış evrenler bana kalırsa. Bunun dışında Souls oyunlarının hikaye anlatımı çok daha geri planda olsa da yazım bakımından Shakespeare'ın kullandığı ağdalı şiirsel dili inanılmaz iyi şekilde taklit edebiliyorlar. Herhangi bir Souls NPC'sinin size sunacağı monologları dinlediğinizde zaten o şiirsel anlatıyı çok rahat fark edebiliyorsunuz. Bence bu Souls oyunlarının en güçlü yanlarından birisi. Örnek olması adına DS2'den Aldia'nın monologunu link olarak yorumumun altında paylaşacağım.
Tür olarak iki oyun da ARPG. Skyrim de bir RPG olarak çok güçlü bir oyun değil aslında. Özellikle bana kalırsa Elder Scrolls serisinin modern örnekleri arasında en sığ oyunudur. KOTOR gibi, Baldur's Gate gibi, Vampire Masquarede Bloodlines gibi harbi RPGler ile kıyaslayınca ise yanlarında çocuk RPG'si gibi kalıyor. Bu demek değil ki kötü bir oyun. Dediğiniz gibi kendi dönemi için inanılmaz bir içerik bolluğu ve serbestlik sunuyordu Skyrim, zaten bu şekilde oyuncuların sevgisini kazandı.
Karşılaştırılmaması gerektiği konusunda katılmamla beraber biraz da zevk meselesi olduğunu düşünüyorum. Yapmaya çalıştıkları şeylerin birbirinden çok uzak olması kıyas tutmayı anlamsız hale getiriyor.
İyi seyirler.
Bu konuya gelecek olursak ise Souls evreni ve Elder Scrolls evreninin büyüklüğünü oyun oynayan herkes bilir. Zaten hikayesi yoku şu anlamda dedim. Anlattığı bir hikaye yok. Ek kaynaklar ile öğreniyoruz. İkimizde hemen hemen aynı şeyi diyoruz zaten. Eğer oblivion gibi diğer oyunları da oynadıysanız ve okuduysanız Elder Scrolls evrenini anlarsınız büyüklüğü. Bu Souls içinde geçerli. İkisinin de tam olarak RPG olduğunu düşünmüyorum. Şuan Divinity Original Sin 2 oynuyorum mesela ve bu oyun ile şuan konuştuğumuz oyunlar arasındaki RPG farkı çok büyük. Eğer Baldur's Gate 3 oynasam daha da büyük olacaktı mesela. Oyunların bize sunduğu şey farklı olduğundan dolayı karşılaştırmayı doğru bulmuyorum. O yüzden Skyrim örneği ve Skyrim üzerinden karşılık vermek saçma gelmişti. Dediğim gibi Disco Elysium da bir RPG oyunu. Bunu bu oyunlarla karşılaştıramayız. RPG'yi ayrı başlıklara bölüştürüyoruz o yüzden. Sadece ARPG biraz daha detaylı. İzometrik RPG oyunları hemen hemen aynı iken Dark Souls ve Elder Scrolls gibi ARPG oyunları ise değişebiliyor. Biraz yabancı kaynaklı forumları gezerek insanların düşüncelerini aldığımda TES evrenini seçmişlerdi. Hatta evren bakımından en beğenilen iki oyun Skyrim ve DS2 olmuştu. Ben ikisini de severim. Sevmeyene de saygı duyarım. Bu konunun daha fazla uzamaması gerektiğini düşünüyorum. Güzel bir müzakere oldu bu.
Hepinize iyi forumlar. 😇

Souls oyunları world-Building bakımından Elder Scrolls evreni ile çok rahat yarışırlar bence. Özellikle Bloodborne ve Elden Ring evren olarak Elder Scrolls evreninden çok daha iyi yazılmış evrenler bana kalırsa. Bunun dışında souls oyunlarının hikaye anlatımı çok daha geri planda olsa da yazım bakımından shakespeare'ın kullandığı ağdalı şiirsel dili inanılmaz iyi şekilde taklit edebiliyorlar. Herhangi bir souls NPC'sinin size sunacağı monologları dinlediğinizde zaten o şiirsel anlatıyı çok rahat fark edebiliyorsunuz. Bence bu souls oyunlarının en güçlü yanlarından birisi. Örnek olması adına DS2'den Aldia'nın monologunu link olarak yorumumun altında paylaşacağım.
Tür olarak iki oyun da arpg. Skyrim de bir RPG olarak çok güçlü bir oyun değil aslında. Özellikle bana kalırsa Elder Scrolls serisinin modern örnekleri arasında en sığ oyunudur. Kotor gibi, baldur's gate gibi, vampire masquarede bloodlines gibi harbi RPG'ler ile kıyaslayınca ise yanlarında çocuk RPG'si gibi kalıyor. Bu demek değil ki kötü bir oyun. Dediğiniz gibi kendi dönemi için inanılmaz bir içerik bolluğu ve serbestlik sunuyordu Skyrim, zaten bu şekilde oyuncuların sevgisini kazandı.
İyi.
Yok ben Skyrim de severim, ama 180 farklı büyü çeşidi, 309 farklı silah çeşidi, 100 farklı yaratık çeşidi olan bir arpg oyunu varken toplamda 96 büyüsü olan, en fazla 30 farklı silah çeşidi barındıran ve oyunun başından sonuna kadar aynı silahları farklı statülerde tekrar karşına çıkartan, en fazla 15 farklı yaratık çeşidi barındıran bir oyunu seçmek bana doğru gelmez. İçerik bolluğu ve kalitesi ortada çünkü, benim Skyrim'i seçmeye vicdanım el vermez en başından.

Skyrim'in hikayesi iyi falan olsa neyse diyeceğim, vasat bile diyemeyeceğim bir hikaye. Lore olarak tartışılır ancak Souls'ların ve ayrıca Elden Ring'in de Lore'u fena değil ki zaten. Sadece bu Lore'u kullancıya sunuş biçimi çok garip.

Yok ben Skyrim de severim, ama 180 farklı büyü çeşidi, 309 farklı silah çeşidi, 100 farklı yaratık çeşidi olan bir arpg oyunu varken toplamda 96 büyüsü olan, en fazla 30 farklı silah çeşidi barındıran ve oyunun başından sonuna kadar aynı silahları farklı statülerde tekrar karşına çıkartan, en fazla 15 farklı yaratık çeşidi barındıran bir oyunu seçmek bana doğru gelmez. İçerik bolluğu ve kalitesi ortada çünkü, benim Skyrim'i seçmeye vicdanım el vermez en başından.

Skyrim'in hikayesi iyi falan olsa neyse diyeceğim, vasat bile diyemeyeceğim bir hikaye. Lore olarak tartışılır ancak Souls'ların ve ayrıca Elden Ring'in de Lore'u fena değil ki zaten. Sadece bu Lore'u kullancıya sunuş biçimi çok garip o kadar.

Farklı silah silah çeşitliliği diyorsunda farklı silahları herkes kullanırsa bir anlamı olur sen silahın birine düşmanları savunmasız bırakan bir özellik verirsen kimse başka silah çeşidi kullanmaz hep onu kullanır silah çeşitliliğininde bir anlamı kalmaz mesela elekrikli testere gibi bir silah var mana harcıyor ama benim gibi mananida çoğaltınca önünde değil düşman bozlar bile duramıyor iki boz bile karşı koyamıyor bir yakaladimi bırakmıyor ama ben adaletli ve zevkli dövusmeyi sevdiğim için hemen bıraktım bu silahi asıl silahım Ultra greatswordu aldım tüm düşmanlar ve özellikle bozlardan sonra en zor düşman tipi olan aslan düşmanla dövüşmek çok zevkli harika oluyor testere kılıcını kullanırsam bu zevkten mahrum kalacaktım anlamadıgim İlk Çağ'da böyle teknoloji yok ki böyle kılıcı o çağda bulamazsın gerçi şimdi de öyle.

Öncelikle teşekkürler.

Bu konuya gelecek olursak ise souls evreni ve Elder Scrolls evreninin büyüklüğünü oyun oynayan herkes bilir. Zaten hikayesi yoku şu anlamda dedim. Anlattığı bir hikaye yok. Ek kaynaklar ile öğreniyoruz. İkimizde hemen hemen aynı şeyi diyoruz zaten. Eğer oblivion gibi diğer oyunları da oynadıysanız ve okuduysanız Elder Scrolls evrenini anlarsınız büyüklüğü. Bu souls içinde geçerli. İkisinin de tam olarak RPG olduğunu düşünmüyorum. Şu an divinity original sin 2 oynuyorum mesela ve bu oyun ile şu an konuştuğumuz oyunlar arasındaki RPG farkı çok büyük. Eğer baldur's gate 3 oynasam daha da büyük olacaktı mesela. Oyunların bize sunduğu şey farklı olduğundan dolayı karşılaştırmayı doğru bulmuyorum. O yüzden Skyrim örneği ve Skyrim üzerinden karşılık vermek saçma gelmişti. Dediğim gibi Disco Elysium da bir RPG oyunu. Bunu bu oyunlarla karşılaştıramayız. RPG'yi ayrı başlıklara bölüştürüyoruz o yüzden. Sadece arpg biraz daha detaylı. İzometrik RPG oyunları hemen hemen aynı iken Dark Souls ve Elder Scrolls gibi arpg oyunları ise değişebiliyor. Biraz yabancı kaynaklı forumları gezerek insanların düşüncelerini aldığımda tes evrenini seçmişlerdi. Hatta evren bakımından en beğenilen iki oyun Skyrim ve DS2 olmuştu. Ben ikisini de severim. Sevmeyene de saygı duyarım. Bu konunun daha fazla uzamaması gerektiğini düşünüyorum. Güzel bir müzakere oldu bu.
Hepinize iyi sosyaller. 😇

Silah çeşitliliğinin bir anlamı olmalı düşmanı savunmasız bırakan silah adaletli dövüşü bozar dövüş zevkini de bozar ayrıca silah çeşitliliğinin anlamınida bozar oyuncular diğer silahları kullanmaz olur hem de İlk Çağ'da böyle silah mümkün değil bu teknoloji nerede o zaman mesele düşman öldürmek değil ki sadece karşılıklı zorlu dövüşüp zevk almak mesele.

Son düzenleme:
Gameplay olarak birşey diyemem kişisel görüş çünkü ben Elden Ring'i Moonveil'i alana kadar sıkıla sıkıla oynadım düşmanlarım uçup kaçıyor bana vermişler hiçbirşey yapamayan bir karakter.

Sekiro'yu bitirdim sadece Soulslar arasından bence türünün en iyisi defalarca bitirdim arada girip Sakura Dance ile combo yapmak huzur veriyor.

Gerçi Sekiro dışında Souls oynamayışımdan da kaynaklı olabilir aşırı atletik bir sürü farklı silahı aynı anda kullanabilen bir karakterden Elden Ring'deki gibi bir karaktere geçmek aşırı sıktı beni Moonveil birazda olsa eğlenmemi sağladı.

Hikaye olarak ise TES serisinde Ana Hikaye ayıp olmasın diye konuluyor asıl olay yan görevlerde.

Lore açısından da TES'in üstüne bir Lore yok, aslında Silmarillion vardı ama Tolkien dedem malum vefat ettiğinden Lore'u ilerletemiyor TES ise her geçen gün daha da genişliyor.

Sadece C0da ve Amaranth'a sahip oluşu bile TES'i tüm Lore'lardan üstün kılıyor.

Gameplay olarak birşey diyemem kişisel görüş çünkü ben Elden Ring'i Moonveil'i alana kadar sıkıla sıkıla oynadım düşmanlarım uçup kaçıyor bana vermişler hiçbir şey yapamayan bir karakter.
Souls oyunlarında asıl olay hiçbir zaman senin karakterinin yaptıkları olmamıştır zaten, Souls oyunları oynanışın yerinde saymamasını yaratık çeşitliliğiyle sağlar. Sen başından sonuna kadar aynı silahla tıpatıp aynı hareketleri yapıyor olsan dahi karşındaki düşmanlar hiçbir zaman aynı şeyleri yapmazlar. Sürekli yeni düşmanlar çıkar önüne ve sen sürekli yeni çıkan o düşmanın hareketlerine alışıp ona göre dodge atmalısındır. Souls oyunlarının oynanışını taze tutan budur.

Ayrıca Elden Ring'de karşına çıkan nerdeyse her düşmanın kullandığı saldırıları sen de kullanabiliyorsun, oyun bu açıdan çok geniş. Diyorsun ya karşıma koydukları düşmanlar uçup kaçıyor diye, aynı hareketleri senin de yapabilmen mümkün. Ana bossların hareketlerini bile kullanabiliyorsun Elden Ring'de.

Geri
Yukarı