"Elegoo Neptune 4 Pro" Cura uygulamasında gözükmüyor

Makineyle gelen USB'de Elegoo Cura sürümü mevcut. Günceli kullanmak istiyorsan Reddit'deki Neptune forumunu karıştırabilirsin.

Gerçi yol yakınken Prusaslicer ya da Orcaslicer'a geçmen daha iyi olur.
hocam peki şey sorucam ben bu elego curayı kurdum geri çekme ayarlarıyla filan uğraşmama gerek var mı pla ve petg basıcam sadece sıcaklık hız ve fan ayarları yeter mi
otomatik gelir mi ayarlar

Elegoo Cura'daki ayarları Elegoo çok iyi yapmış mı? Bence hayır, en azından o hız değerleriyle belli katman(kalınlarda) yüksekliklerindeki çoğunlukla büyük parçalarda sorun yaşaman olası, nozzle sürtmesi, parçaya çarpması gibi.

PLA dışındaki malzemeler için ayrı profil oluşturmuşsa onları seçip kullanabilirsin, yoksa oluşturman gerek. Ben Elegoo Cura kısa bir süre kullanıp sildiğim için profil kapsamını hatırlamıyorum.

Elegoo Cura'daki ayarları Elegoo çok iyi yapmış mı? Bence hayır, en azından o hız değerleriyle belli katman(kalınlarda) yüksekliklerindeki çoğunlukla büyük parçalarda sorun yaşaman olası, nozzle sürtmesi, parçaya çarpması gibi.

PLA dışındaki malzemeler için ayrı profil oluşturmuşsa onları seçip kullanabilirsin, yoksa oluşturman gerek. Ben Elegoo Cura kısa bir süre kullanıp sildiğim için profil kapsamını hatırlamıyorum.

Hocam merhaba nozzle sürtmesi modeli tabladan ayırması dışında bir sıkıntı çıkartır mı?

Farklı bir senaryoda evet, bazen parça tabladan ayrılır ama bir şekilde tabla ve nozül arasında ya da sadece nozüle takılı kalır. O durumda nozülden çıkan filamentler bir süre sonra nozül ve hotende doğru yükselen büyük bir bulamaç oluşturur. Bu nozül sürtmese de olabilecek bir durum ama sürtünce tabladan ayrılması daha kolay olur tabii. Bunun dışında nozül aşınması, sürtme sebepli stepperların daha fazla ısınması gibi başka yan etkiler de mevcut.

Nozzle sürtmesi varsa ya makine montajından, ya slicer ayarlarından ya da ikisi birden sebep oluyordur, çözülmesi lazım. Reddit'den bir görsel, gece makineyi çalıştırıp kendi yatanlardan:

redd.jpg

Son düzenleme:
Farklı bir senaryoda evet, bazen parça tabladan ayrılır ama bir şekilde tabla ve nozül arasında ya da sadece nozüle takılı kalır. O durumda nozülden çıkan filamentler bir süre sonra nozül ve hotende doğru yükselen büyük bir bulamaç oluşturur. Bu nozül sürtmese de olabilecek bir durum ama sürtünce tabladan ayrılması daha kolay olur tabii. Bunun dışında nozül aşınması, sürtme sebepli stepperların daha fazla ısınması gibi başka yan etkiler de mevcut.

Nozzle sürtmesi varsa ya makine montajından, ya slicer ayarlarından ya da ikisi birden sebep oluyordur, çözülmesi lazım. Reddit'den bir görsel, gece makineyi çalıştırıp kendi yatanlardan:

Eki Görüntüle 2016054
hocam ben gayet güzel baskı almaya başlamıştım fakat en son aldıgım baskıda kafası takıldı biraz zorladı kendini sonra ertesi gün yani bügün tavla ayarını yeniledim çünkü az bir şey sürtüyordu çaparz hareketlerinde modele zarar veriyordu şuan aldıgım baskılarda ise baskı alırken bianda köşede bir yere ufak takılıyor ve baskı bozuluyor bozuluyor dediğim atıyorum yuvarlak bir şey basıcağım 7 8 katmandan sonra yana baskıyı yana doğru basıyor bunun sorunu sence tavla ayarında mıdır

Yana doğru basmaktan kastın nedir? Görsel atar mısın?
Z-hop açık mı? Evet ise değeri? Hayır ise açıp 0.2mm olarak ayarlayabilirsin.
hocam x ekseninde ani hareketlerde ses çıkartıyor ama motordan gelmiyor sanki baskıya temas ediyor gibi normal mi sence şöyle anlatayım kare bir şey basıyorum sol arkaya doğru hızılıca çapraz bir şekild çekerken baya yüksek ses çıkıyor büyük baskıda sorun olmazda küçük baskılarda baskıyı çıkartıyor

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı