Elektrik kabloları nasıl birbirine bağlanır?

• Konuyu başlatan odunq
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 4B

odunq

Hectopat
Daha fazla  
Evde bir cihazın elektrik kablosunda kopma oldu söküp birbirine bağlayarak tekrar yaptım fakat cihaz 1000W üstü bir güç çektiğinden bağlantı yerlerinde aşırı ısınma oluyor. İlerleyen zamanda sıkıntı yaratmaya müsait olduğunu düşünüyorum.
Kısaca sormak istediğim fazlaca ısı yaratmayacak şekilde bu elektrik kablolarını birbirine nasıl bağlayabilirim.

Yüksek güçlerde riskli iş hocam. Isınır, ayrılır yerinden. Temassızlık olur cihaza zarar verir vesaire. En sağlıklı çözüm yeni kablo.

1000W çok yüksek bir rakam yangın çıkartabilir, amper değeri de çok önemli, aslında avometre, havya, lehim ve makaronla yapabilirsin ama butarz yüksek güç çeken şeylerde kabloyu tamamen yenilemek çok daha sağlıklı, heleki su ısıtıcısında yaptığın en ufak hatada çarpılma ve yangın riski var, evin ana hattındaki kablolar eskiyle, prizin topraksızsa zamanla orada bile kablolarda erime ve oksitlenmeye sebebiyet verebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek güçlerde riskli iş hocam. Isınır, ayrılır yerinden. Temassızlık olur cihaza zarar verir vesaire. En sağlıklı çözüm yeni kablo.

Fotoğraf atabilirseniz bakarız. Cihaz ne onu da bilelim. İyi yaptıktan sonra sorun olmaz.

1000W çok yüksek bir rakam yangın çıkartabilir, amper değeri de çok önemli, aslında avometre, havya, lehim ve makaronla yapabilirsin ama butarz yüksek güç çeken şeylerde kabloyu tamamen yenilemek çok daha sağlıklı, heleki su ısıtıcısında yaptığın en ufak hatada çarpılma ve yangın riski var, evin ana hattındaki kablolar eskiyle, prizin topraksızsa zamanla orada bile kablolarda erime ve oksitlenmeye sebebiyet verebilir.
Öncelikle endişeleriniz ve fikirler için teşekkürler. Aslında yaptıktan sonra birkaç senedir bu şekilde kullandım ama nadir kullanılan bir alet olduğu için çok dikkate almadım.
Tabii ki arıza riski vs olabilir ama sağlam bir şey yaptıktan sonra çok sorun olmaz diye düşünüyorum.

@Kleapsien26 Şu anda yanımda olmadığı için fotoğraf atamıyorum ama standart 3 damarlı su ısıtıcının elektrik kablosu. Altta bıraktığım örnek fotoğraftaki gibi düşünebilirsiniz modeli. Ekleme yerinde ısının sebebini ve çözümünü arıyorum hocam.
10561999110194.jpg

Son düzenleme:
Kablo yenileme en iyi çözüm. Klemens de kullanabilirsiniz. Ekten daha sağlıklı olur. Örnek klemens modeli.
Tavsiye için teşekkürler hocam. Avizeleri bağlamak için kullanılan şu tarz klemenslerden kullanabilirim diye de düşündüm ama kaba olacağı ve etrafını saramayacağım için vazgeçtim.
10561996685362.jpg

Bunlar biraz daha kaba durur ve dış mekan için uygun olmaz. Etrafına bant sarılabilir ama kötü görünür.

Yeni konular

Geri
Yukarı