Elektrik kesintisi sonrası PC çalışmıyor

445376

Decapat
Herkese merhaba, bugün saat 12:30 gibi bilgisayar açıktı. Mutfaga gitmiştim, film için cips falan dolduruyordum işte. Sonra geldiğimde bilgisayar kapanmıştı, kardeşim yatağında uzanıyordu. Dedim, "sen mi kapattın?" neyse, yok falan. Bilgisayarın düğmesine bastığımda hiçbir şekilde çalışmadığını fark ettim. İçini açtım, baktım. Yanık kokusu da gelmiyordu. Power tuşunu açıp kapadım, fiş değiştim. Yanmış falan olma ihtimaline karşı. Sonra tüm sitede elektrik gidip gelmeye başladı. Uğraşmadım bilgisayarla bu arada. Bu başıma 2. kez geliyor, bir keresinde daha böyle olmuştu. Yanmıştı, teknik servise falan götürüp değiştirdik. Yani, 1,5 yıl oluyor, hepi topu. Yani, bu kadar kolay bozulması normal değil bir bilgisayarın. Neyse, çözümlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim de laptop a olmuştu, şimşek çaktı modemden gelen kablo Ethernet girişini bozdu ve TV uydusunu bozdu mantığını anlamadım... Akım korumalı prizlerin bir faydası yokmuş.

Herkese merhaba, bugün saat 12:30 gibi bilgisayar açıktı. Mutfaga gitmiştim, film için cips falan dolduruyordum işte. Sonra geldiğimde bilgisayar kapanmıştı, kardeşim yatağında uzanıyordu. Dedim, "sen mi kapattın?" neyse, yok falan. Bilgisayarın düğmesine bastığımda hiçbir şekilde çalışmadığını fark ettim. İçini açtım, baktım. Yanık kokusu da gelmiyordu. Power tuşunu açıp kapadım, fiş değiştim. Yanmış falan olma ihtimaline karşı. Sonra tüm sitede elektrik gidip gelmeye başladı. Uğraşmadım bilgisayarla bu arada. Bu başıma 2. kez geliyor, bir keresinde daha böyle olmuştu. Yanmıştı, teknik servise falan götürüp değiştirdik. Yani, 1,5 yıl oluyor, hepi topu. Yani, bu kadar kolay bozulması normal değil bir bilgisayarın. Neyse, çözümlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

PSU nedir? Kaldı ki bu durumlarda mutlaka akım korumalı priz kullanılması lazım.

Laptoplar için de akım korumalı priz almak şartmı yoksa şarj kablosunda bu işi gören bir şey var mı?

Elbette gerekli. Almanızın zararı olmaz yararı olur. Adaptörde elbette bu tarz koruyucu sistemler bulunur. Ancak bizim amacımız adaptörün bozulmaması. Sonuçta özellikle fiyatlar belli.

Akım korumalı prizin yanı sıra kaliteli bir de PSU'ya ihtiyacınız var. Bir keresinde bizimde sabah vakti elektrikler gitmişti, sabah bilgisayarı açmayı denedim ancak olmamıştı ve yanık kokusu vardı. PSU kalitesiz olduğu için yanmıştı. Size tavsiyem kaliteli bir PSU bakın hocam.

Bu tarz durumları önlemenin 2 yolu var UPS'ya da kaliteli bir PSU.
Akım korumalı prizlerin neredeyse hepsinin içinde 1 tane varistör vardır, gerilim belli bir değerin üzerine çıkınca kendini imha ederek takılan cihazı korumaya çalışır, genellikle başarısız olur.
Buradan arkadaşlara sesleniyorum o dandik dediğiniz PSU'nun içinde de aynı "varistör" var.
Bu cihazların yanmasının temel sebebi gelen gerilimin stabil olmamasıdır.
Siz de 50 liralık fişe 1 liralık varistör takıldığı için aynı fişi 200 liraya alıp bilgisayarı koruyacağına inanmaya devam edin, paranıza yazık dostlar.

Akım korumalı ile ne alakası var acaba açıklar mısnız?

Elektik bobinaj ustasıyım bende konuyla alakasını çözmeye çalışıyorum.

Yoksa şarj kablosunda bu işi gören bir şey var mı?

Her adaptörün içinde vardır.

Akım korumalı priz kullanılması lazım.

Bana ne olduğunu anlatırsanız çok sevinirim hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı