Elektrik kesintisi sonrası sistem SSD'yi görmüyor

ufukozkan

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar,

Geçen gün evde yaşanan elektrik kesintisi sonrasında bilgisayarı açmak istediğimde direkt BIOS'a girdi. Storage ınformation kısmında da SSD'imin gözükmediğini fark ettim. Çözüm olarak da BIOS pilini çıkarıp takmalı bir BIOS reset denedim, ayrıca SSD'yi de söküp bir kez daha taktım ama düşündüğüm gibi hiçbir şey değişmedi. Belki BIOS ayarlarıyla ilgili bir şey olabilir diye düşündüm. Zaten diğer seçenek de SSD'min yanmış olması ki bu kuvvetle muhtemel. Yardımcı olabilen varsa çok sevinirim. Aşağıda birkaç görsel de paylaştım BIOS'tan. Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_6618.jpg
    IMG_6618.jpg
    185,8 KB · Görüntüleme: 65
  • IMG_6619.jpg
    IMG_6619.jpg
    132,6 KB · Görüntüleme: 64
  • IMG_6620.jpg
    IMG_6620.jpg
    166,1 KB · Görüntüleme: 50
Görsel? BIOS ile alakalı olduğunu düşünmüyorum başka bir sistemle deneme imkanınız varsa öyle deneyin. Ama büyük ihtimalle SSD artık çöp.

Ben de çöp olduğunu düşünüyorum aslında ama bir bilene danışayım dedim :) görselleri yükledim.

Dosya Ekleri

• IMG_6618.jpg
    IMG_6618.jpg
    185,8 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_6619.jpg
    IMG_6619.jpg
    132,6 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG_6620.jpg
    IMG_6620.jpg
    166,1 KB · Görüntüleme: 71
Öneri için teşekkürler hocam. Benim SSD'imde güç kablosu yok yalnız, M.2 olanlardan. Anladığım kadarıyla SSD'yi komple çıkarıp 30 saniye bekletip tekrar takacağım değil mi?

Hocam, anakartta farklı M.2 portu varsa oraya takıp dener misiniz, anakartlar da akım koruması olabiliyor parçaya zarar vermemek için ilgili bölümün sigortası patlıyor.

Öneri için teşekkürler hocam. Benim SSD'min güç kablosu yok yalnız, m2 olanlardan. Anladığım kadarıyla SSD'yi komple çıkarıp 30 saniye bekletip tekrar takacağım değil mi?
Evet, M.2 disklerde güç döngüsü bu şekilde sök tak ile yapılabiliyor maalesef.

Hocam, anakartta farklı M.2 portu varsa oraya takıp dener misiniz, anakartlar da akım koruması olabiliyor parçaya zarar vermemek için ilgili bölümün sigortası patlıyor.
Hocam, bunu denedim ancak olmadı. Soketten değilmiş anlaşılan. Teşekkürler öneri için.
Tekrardan merhaba arkadaşlar, elimde bir adet harici hard disk var ama içindeki verileri silemiyorum çok önemli olduğu için. Acaba bu hard diske içindeki verileri silmeden windows kurabiliyor muyum? Geçici bir çözüm olarak bunu düşündüm. Teşekkürler şimdiden

Son düzenleme:

Geri
Yukarı