Elektrik Üretimi Biter Mi ?

• Konuyu başlatan Barış Çetin
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 50
  • Görüntüleme 14B
  • Etiketler
    elektrik
Cahilliğinizi belli etmeyin bence. Din ve Bilim birbiriyle paraleldir, ilgili kitabı okumanızı tavsiye ederim.
Bir tane bile kitap okumazsınız, televizyonlardaki bilimsel tartışma programlarını izlemezsiniz. Bari cahil olduğunuzu belli etmeyin. Eklediğim videoyu biz izleyin.

Allah Felsefe ve Bilim - Richard Swinburne | Kitapyurdu Yayıncılık ve İletişim A.Ş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bir kişiyi doğru anlamak için daha çok yaptığı hareketlere bakılmalıdır. Benim için din konusunda da bu böyle. Sabah akşam kutsal kitabı okuyup ezberleyen, anlamını bilen insanlar oturup yine aynısını yapmaya devam ediyor, bilim adına hiçbir şey yapmıyorlarsa, ortada bir çatışma veya hata vardır. Ben çatışmadan yanayım çünkü bu güne kadar koca kitabı ezberleyen Arap devletleri daha bu hatanın farkına varabilmiş değiller. Sözde söylemesi kolay, hata, yanlış, öyle olmamalı vsvs. Ama gel gör ki işler bambaşka. Dindar olmayın demiyorum, dini kullanarak diğer işlere burnunuzu sokmayın. İnsana, daha ziyade kadına verdikleri değer(!) de cabası.

Zahmet edip verdiğim videoyu bile izlemeyen birine ne cevap vericem diye düşündüm ama. Verdiğin örnekleri yapanların kendi yanlışları İslamı bağlamaz. Caner Taslaman'ın videolarını takip edersen, Kuranı Kerim'i havada ses titreşimi oluştursun diye okumayın diyor.
Anlamını bilerek Türkçe okuyun diyor. Önyargılarla yaşamaya devam et minik kardeşim :)
Örnek vereyim sana bi tane bugün savaşların sebebi olan Mezhepler, Kuranı Kerim'de mezhep diye birşey yok. Bunlar zaman içinde alim diye geçinen insanların uydurduğu şeyler.

Caner Taslaman | LinkedIn
Caner Taslaman Videoları
Cübbeli ahmet gibi ilkokul terk sadece medrese egitimi almış cahil cüheyla hocalar ilemi karıştırdın sen Caner Hocamı. Özgeçmişini yazayım sanada utanırsın biraz :)

Caner Taslaman, ilk, orta ve lise eğitimini doğduğu şehir olan İstanbul'da bitirdi. Kimya mühendisi bir annenin ve doktor bir babanın oğlu olarak küçük yaşlardan itibaren doğa bilimleri ile ilgilendi. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde üniversite eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimi sırasında antropoloji, din sosyolojisi, bilgi sosyolojisi gibi alanlarla ilgilendi. Marmara Üniversitesi Felsefe ve Din Bilimleri bölümünde, Big Bang Teorisi'nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yaptığı teziyle yüksek lisans, Evrim Teorisi'nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yaptığı teziyle doktora derecesini kazandı. Daha sonra ise Kuantum Teorisi'nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yazdığı kitapla doçent oldu, yine bilim-felsefe-din üçgenindeki çalışmalarıyla profesörlük derecesini de aldı. Ayrıca "Küreselleşme Sürecinde Türkiye'deki İslam" çalışmasıyla ikinci doktorasını İstanbul Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakultesi'nde tamamladı. İlk olarak Tokyo Üniversitesi'nde daha sonra Oxford Üniversitesi'nde post doktora çalışmaları yaptı. Harvard Üniversitesi'nde ve Cambridge Üniversitesi'nde misafir akademisyen olarak bulundu. Son dönemdeki çalışmalarında ve yurtdışında bulunduğu üniversitelerde en çok odaklandığı konu modern bilim-felsefe-din ilişkisi olmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde profesör öğretim üyesidir.

Son düzenleme:
Zahmet edip verdiğim videoyu bile izlemeyen birine ne cevap vericem diye düşündüm ama. Verdiğin örnekleri yapanların kendi yanlışları İslamı bağlamaz. Caner Taslaman'ın videolarını takip edersen, Kuranı Kerim'i havada ses titreşimi oluştursun diye okumayın diyor.
Anlamını bilerek Türkçe okuyun diyor. Önyargılarla yaşamaya devam et minik kardeşim :)
Örnek vereyim sana bi tane bugün savaşların sebebi olan Mezhepler, Kuranı Kerim'de mezhep diye birşey yok. Bunlar zaman içinde alim diye geçinen insanların uydurduğu şeyler.

Caner Taslaman | LinkedIn
Caner Taslaman Videoları
Cübbeli ahmet gibi ilkokul terk sadece medrese egitimi almış cahil cüheyla hocalar ilemi karıştırdın sen Caner Hocamı. Özgeçmişini yazayım sanada utanırsın biraz :)

Caner Taslaman, ilk, orta ve lise eğitimini doğduğu şehir olan İstanbul'da bitirdi. Kimya mühendisi bir annenin ve doktor bir babanın oğlu olarak küçük yaşlardan itibaren doğa bilimleri ile ilgilendi. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde üniversite eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimi sırasında antropoloji, din sosyolojisi, bilgi sosyolojisi gibi alanlarla ilgilendi. Marmara Üniversitesi Felsefe ve Din Bilimleri bölümünde, Big Bang Teorisi'nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yaptığı teziyle yüksek lisans, Evrim Teorisi'nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yaptığı teziyle doktora derecesini kazandı. Daha sonra ise Kuantum Teorisi'nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yazdığı kitapla doçent oldu, yine bilim-felsefe-din üçgenindeki çalışmalarıyla profesörlük derecesini de aldı. Ayrıca "Küreselleşme Sürecinde Türkiye'deki İslam" çalışmasıyla ikinci doktorasını İstanbul Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakultesi'nde tamamladı. İlk olarak Tokyo Üniversitesi'nde daha sonra Oxford Üniversitesi'nde post doktora çalışmaları yaptı. Harvard Üniversitesi'nde ve Cambridge Üniversitesi'nde misafir akademisyen olarak bulundu. Son dönemdeki çalışmalarında ve yurtdışında bulunduğu üniversitelerde en çok odaklandığı konu modern bilim-felsefe-din ilişkisi olmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde profesör öğretim üyesidir.
Büyük ihtimal geceleri taksiye de çıkıyordur. Öncelikle videonun tamamını izledim. Verdiğin örnekleri yapanların yanlışları İslam'ı bağlamaz demişsin. Doğru, buna katılıyorum. Fakat ortada milyarlık bir kitle var bilmem farkında mısın ? Ve bu senelerdir böyle gitmiş, tahminimce böyle de gidecek. Avrupa, zamanında kilise ile yollarını ayırmış ve buna aydınlanma çağı demişse buna bakıp bizim de bir şeyler yapmamız lazım. Bütün yanlışları yapıp hatalarımızdan ders almamız gerekmiyor, onlarınkinden de ders çıkarabiliriz. Ben gördüğüm okuduğum haberler, olaylar neticesinde sana öyle bir cevap verdim. Çünkü günümüz Arap ve diğer bir çok müslüman toplumlar kan katliam içinde, en basiti dibimizdeki hatta içimizdeki Suriye. İslam'da defalarca aklını kullan, sorgula diyorsa bu insanlar neden böyle ? Ayrıca ben de Türkçe okuyup anlama taraftarıyım, ara ara okurum. Hakkımda bir şey bilmediğin halde atıp tutma, bir sorunun varsa gel insan gibi tartışalım belki uzlaşırız. Önyargılı değilim olan biten bu. Arap coğrafyasına bak, şeriatla yönetilen ülkelere bak, gelişmişlik durumuna, içindeki insanların ne halde olduklarına falan araştır bir. Başta dalga geçtim ama adama saygı duydum. Keşke onun kitap anlayışının çeyreğinin çeyreği falan diğer müslümanlarda da olsaydı. Eğer utanılacak bir şey varsa o da din uğruna kafa kesmeler, şehir yağmalamalardır. Eğer adam gibi yazmayacaksan hiç yazma, umursamam çünkü. Sana doğru düzgün muamele ediyorsak, saygımızdan. Ne zaman böyle din tartışması açılsa dindar taraftan küfürler, hakaretler. Videoları tekrar izle de bak bakalım nasıl tartışılıyormuş.

Yaşın kaç bilmiyorum ama. Ben tartıştığım kimseye hakaret etmem, fikir ile cevap veririm bazen sivri mesajlarım olabilir yani. Hangi mesajıma alınganlık yaptığını anlıyamadım, din konusunda bilgin olmayabilir, cahil dediysem alınmana gerek yok.
Biraz bilgin olsaydı söylediğin şeylerin Kuranı Kerim'de olmadığını bilmen gerekirdi.
Kadınlarla ilgili şeyler, Hadislerde geçiyor. Hadisler nasıl ortaya çıkmıştır anlatayım sana.
Peygamberimiz vefat ettikten sonra, onun çevresindeki insanlar peygamberimizin sözleri diye bunu yazıya dökmüşler ama, hepsinin doğruluğu tartışılır.
Hadislerin çoğu yalan ve yanlıştır, insanlar uydurmuştur. Caner hoca ne diyor bu konuda dersen. Kuranı Kerim süzgecinden geçirip akla ve mantığa uygun olanı almak lazım.

Evrenin genişlediği Kuranı Kerim'de yazıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Allah varmış yokmuş veya din varmış yokmuş banane diye yaşayan insanlar.
Senin öldükten sonra varolabilmen, senin bütün sevdiklerinin yakınlarının var olabilmesi desem.
Din bir nefret etme simgesi, insanları kısıtlayan birşey değildir.

Yaşın kaç bilmiyorum ama. Ben tartıştığım kimseye hakaret etmem, fikir ile cevap veririm bazen sivri mesajlarım olabilir yani. Hangi mesajıma alınganlık yaptığını anlıyamadım, din konusunda bilgin olmayabilir, cahil dediysem alınmana gerek yok.
Biraz bilgin olsaydı söylediğin şeylerin Kuranı Kerim'de olmadığını bilmen gerekirdi.
Kadınlarla ilgili şeyler, Hadislerde geçiyor. Hadisler nasıl ortaya çıkmıştır anlatayım sana.
Peygamberimiz vefat ettikten sonra, onun çevresindeki insanlar peygamberimizin sözleri diye bunu yazıya dökmüşler ama, hepsinin doğruluğu tartışılır.
Hadislerin çoğu yalan ve yanlıştır, insanlar uydurmuştur. Caner hoca ne diyor bu konuda dersen. Kuranı Kerim süzgecinden geçirip akla ve mantığa uygun olanı almak lazım.

Evrenin genişlediği Kuranı Kerim'de yazıyor.

Allah varmış yokmuş veya din varmış yokmuş banane diye yaşayan insanlar.
Senin öldükten sonra varolabilmen, senin bütün sevdiklerinin yakınlarının var olabilmesi desem.
Din bir nefret etme simgesi, insanları kısıtlayan birşey değildir.
Kuranı Kerim'in bazı ayetleri insanları öldürmeyle ilgili. Savaş sırasında indiğini kabul edip, günümüzde etkisini yitirdiğini düşünüyorum. Bir tanesinde de hristiyan ve yahudilerden yana olmayın, onlar birbirinin tarafını tutarlar, onlardan beri durun diyor Allah. Dönüyoruz günümüze: Savaşın olduğu coğrafya müslüman, hayatta kalabilmek için hristiyan ve yahudi devletlere kaçanlar müslüman, bu uğurda ölenler yine müslüman. Malum ülkelerde kadın hakları ve onlara verilen değerlerden bahsetmeyeceğim çünkü öyle bir şey yok. Ortak yanlarımız var fakat ısrarla bana hakaret etmeye yer arıyorsunuz. Sorunum kimin neye inanıp taptığı değil. İnanç uğruna insanların birbirine zarar vermesi, kendilerini belli kalıplara sokup gelişmeye çalışan, yeniliklere açık insanları kötü gösterip, gerici ve yobaz olmaları. İsterseniz uçlu kalemin ucuna tapın, fakat inancınızı öne sürerek insan haklarına aykırı bir eylem yaptığınız anda size olan saygım biter.

En kötü güneş var , güneş olmasa zaten yaşayamazsın gezegenimiz ölü gezegen olur, -5000 soğukluğunda yaşayabilirsen başka kaynaklar bulduk demektir. :)

Güneş paneli veya rüzgar türbini bir alternatif değildir, zayıf bir çözüm.

Nükleer kaynaklar varolduğu sürece, yüzyıllar boyunca elektrik üretilecektir.

Japonya'da deprem sonucu nükleer santrallerden sızıntı oldu.
Ancak halen nükleer santral kullanmaya devam ediyorlar.
Çünkü başka alternatif yok, olsa kendileri kullanıcaklar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı