Elektrikli araçlar için balata soğutma sistemi

TORHSTEM

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, kafamda bir şey oluşturdum ve size de sunmak istedim. Elektrikli otomobillerde balatalar ısındığı zaman oluşan ısıyı elektriğe dönüştüren bir mekanizma olsa ve bu elektriği de gerçekten güçlü olan bir fan sistemi ile soğutsak + fanın oluşan kinetik enerjisini arabanın kendi piline katabilir miyiz? Sizin de fikrinizi almak istedim iyi akşamlar.

Merhaba, kafamda bir şey oluşturdum ve size de sunmak istedim. Elektrikli otomobillerde balatalar ısındığı zaman oluşan ısıyı elektriğe dönüştüren bir mekanizma olsa ve bu elektriği de gerçekten güçlü olan bir fan sistemi ile soğutsak + fanın oluşan kinetik enerjisini arabanın kendi piline katabilir miyiz? Sizin de fikrinizi almak istedim iyi akşamlar.

Çok iyi bir fikir olmuş biraz üstünde çalışırsanız iyi bir şeyler çıkar.

Maalesef mantıklı gelmedi. Sebebi ise çoğu elektrikli araçta tekerlek dönüşünden ekektrik üreten dinamolar var. Bu nedenle balataları aktif kullanmıyoruz elektrikli ile frenlerken. Düzgün hızlarda gidince rejenerasyon yeterli geliyor. Elbette hızlı gidenler kullanıyor balataları.

1. Elektriği nasıl ve neden soğutuyoruz?
2. Balatayı neden soğutalım?
3. Balatayı soğutmak için kullanacağınız fan enerji harcayacak. Enerji oluşturamaz ki. Siz burada fanda kinetik enerji oluşmasından bahsetmişsiniz.

Geri
Yukarı