Elektronik okuyup yazılımcı olunur mu?

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben geçtiğimiz ay itibarıyla lise mezunuyum, diplomamı almış bulunmaktayım. Bir üniversite sınavına girdim ve büyük ihtimalle girerken ki beklentilerimin çok altında bir sonuç ile karşılaşacağım.

Benim aklımda hep yazılımcı olmak vardı, o yüzden de hedefim bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği bölümleriydi. Ama ne yazık ki iki bölümün de sıralamaları çok yüksek. O yüzden aklıma şöyle bir fikir geldi: Elektronik okuyup yazılıma yönelmek. Bazı yerlerde gördüğüm kadarıyla elektronik ve bilgisayar mühendisliğinin birçok ortak dersi varmış. Kendim de fazladan çaba göstererek dediğimi yapabilir miyim? Belki de zaman içinde yatay geçiş ya da çift ana dal da deneyebilirim.

Bir örnek vereceğim fakat verdiğim örnek gelecek olan sıralamamla çok farklı olabilir. YÖK Atlas'ta küçük bir araştırma yaptım ve elimdekileri size sunacağım. Gebze teknik üniversitesi bilgisayar mühendisliği sıralama olarak 2020 yılında 20945, İstanbul Medipol Üniversitesi 22964, Ankara üniversitesi 25064, Türk-alman üniversitesi 28253, dokuz eylül üniversitesi 30078, İzmir ekonomi üniversitesi yazılım mühendisliği 20233 ile kapatmış. Bu sıralamalarda elektronik bölümünde yıldız teknik üniversitesi var, 26247 ile kapatmış. Kaldı ki elektronik sıralamaları birkaç yıldır olduğu yerde seyrederken bilgisayar ve yazılım sıralamaları her yıl 2-3K artmış. Yıldız teknik bildiğim kadarıyla saydığım bütün üniversitelerden birkaç gömlek üstün bir üniversite. Sizce böyle bir durumda YTÜ elektronik mi yazmalıyım, yoksa bilgisayara mı yönelmeliyim? Her türlü öneriye açığım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılımcı olmak istiyorsan yazılım mühendisliği ya da bilgisayar mühendisliği okumalısın. Daha üniversiteye kaydolmamış birisinin yazılımcı olma amacıyla elektronik bölümüne gitmesi pek mantıklı değil.

Öyle gözükmese de çok farklı alanlar dostum. Olmaz demiyorum ama 100 kişide çıkan 2-3 kişiden biri olacağım dersen bilemem.

Yazılımcı olmak istiyorsan, onunla alakalı bölüm oku derim. Evet bilgisayarla elektronikte ortak dersler var fakat temel düzeyde. Bilgisayarda elektronik devrelerine giriş gibi temel elektrik dersleri varsa, elektronikte de programlamaya giriş gibi temel bilgisayar dersleri var sadece. Birbirine bağlı iki alan olsa da büyük farklar var. Evet, elektronikten bilgisayara ya da tam tersine yönelen kişiler vardır. Fakat bu niyetle bölüme başlamak riskli bence. Elektronikte bilgisayara göre çok daha yoğun fizik, matematik ağırlıklı derslerin olacak. İleride bu alanda çalışmayacaksan, sırf okumuş olmak için çekilecek çile değil.

: Elektronik okuyup yazılıma yönelmek. Bazı yerlerde gördüğüm kadarıyla elektronik ve bilgisayar mühendisliğinin birçok ortak dersi varmış. Kendim de fazladan çaba göstererek dediğimi yapabilir miyim?
Daha fazla çalışıp denesen olmaz mıydı? Elektrik elektronik sağlam bir bölüm. Elektrik-Elektronik Mühendisliği 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - ÜniversiteGO buna bak anlarsın.
Peki hocalarım, yapay zeka mühendisliği konusunda fikirleriniz nelerdir?
Hızlı koşan atın tersi seyrek olurmuş. Ne bu acele?

Yazılım isteyip Elektronik okumaya kalkarsan yok olursun.

Ya okulu terk edersin ya da bölümü.

Peki hocalarım, yapay zeka mühendisliği konusunda fikirleriniz nelerdir?

Saçmalıktan başka bir şey değil bence. Hep derim, Ana bölümlerden türemiş özel bölümler, öğrenci fazlalığı için kontenjan oluşturmak amacıyla vardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı