Elektronik okuyup yazılımcı olunur mu?

Daha fazla çalışıp denesen olmaz mıydı? Elektrik elektronik sağlam bir bölüm. Elektrik-Elektronik Mühendisliği 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - ÜniversiteGO buna bak anlarsın.

Hızlı koşan atın tersi seyrek olurmuş. Ne bu acele?
Hocam tercih dönemim yaklaşıyor ve şimdiden planlama yapmaya çalışıyorum. Mezuna kalma gibi bir lüksüm de yok. Zaten kalmayı ben de istemiyorum. Daha fazla çalışma kısmına gelecek olursam da inanın bu başarısızlığım çalışmamla alakalı değildi. Alışık olduğumuz standartlardaki ÖSYM sınavlarından çok farklı bir sınav ile karşılaştık ve ben adapte olamadım. TYT'nin matematik kısmında yarım saat kala saate bakmıştım ve elimdeki soruların azlığının farkına varmıştım. Ardından bu durum beni panik moduna soktu ve o dakikaya kadar yaptığımı son yarım saatte sıvadım. Normalde hedefim 5k'ydı, sınavdan önce de çok rahat yaparım gibi hissediyordum. Fakat şuan 15k ya yaparım ya yapmam.
Yazılım isteyip Elektronik okumaya kalkarsan yok olursun.

Ya okulu terk edersin ya da bölümü.

Saçmalıktan başka bir şey değil bence. Hep derim, Ana bölümlerden türemiş özel bölümler, öğrenci fazlalığı için kontenjan oluşturmak amacıyla vardır.
Hocam ne için Elektronik okumalıyım? Elektronik okuyarak ne tarz işler yapabilirim? Bildiğim kadarıyla siz Marmara Üniversitesi Elektronik mezunusunuz, ne tarz işlerle uğraştığınızı anlatabilir misiniz? Sosyalde arattım fakat Elektronik mühendisliğiyle ilgili bir tanıtım falan bulamadım. İnternette de net birşey göremedim. Bir de Bilgisayar Mühendisliği için Marmara Üniversitesi benim için bir alternatif fakat 15k yapıp da Marmara'da okumak bana biraz saçma geliyor. Amacım üniversiteyi küçümsemek değil fakat Marmara'nın o sıralamayı hak ettiğini düşünmüyorum. Düşüncem yersiz mi, sizce bölüm için okumaya değer mi?

Son düzenleme:
  1. 15K sıralama geliyor mu?
  2. Marmara Bilgisayar'ı ne kadar biliyorsun?
Beklentim 15K gelmesi yönünde. Gelmezse de artık sektörden vazgeçerim yapacak birşey yok. Marmara Bilgisayarı ise bilmiyorum, dediklerimi genel olarak o sıralamalardaki diğer bölüm ve üniversitelere göre söyledim. Mesela 15K'da Bahçeşehir elektronik var, İTÜ Makine var. Tabi bunları ne kadar okumak istiyorum tartışılır ama sonuçta bunlar rağbet gören bölümler, ülkenin de üst düzey üniversiteleri. Marmara'nın da adı var fakat ben şuana kadar Marmara'yı hep sağlık sektörüyle duydum.

Şimdi sen 15-20 bin sularında bekliyorsun ama istediğin üniversitelerde bilgisayar tutmuyor diye istemediğin bir bölümü okumayı mı planlıyorsun? Çok mantıksız geldi ya. İstersem Boğaziçi tutsun aklımdaki bölüm olmadıktan sonra yazmazdım ben. 15 bin gelmezse sektörden vazgeçeceğim demen falan çok şaşırtıcı. 30 binden bile çok rahat tutturursun bilgisayar mühendisliğini.

Şimdi sen 15-20 bin sularında bekliyorsun ama istediğin üniversitelerde bilgisayar tutmuyor diye istemediğin bir bölümü okumayı mı planlıyorsun? Çok mantıksız geldi ya. İstersem Boğaziçi tutsun aklımdaki bölüm olmadıktan sonra yazmazdım ben. 15 bin gelmezse sektörden vazgeçeceğim demen falan çok şaşırtıcı. 30 binden bile çok rahat tutturursun bilgisayar mühendisliğini.
Hocam 30 binden bilgisayar mühendisliği ututtursam ne tutturmasam ne. Geleceğimin bir garantisi olmayacak ki o durumda. 30k yapsam gider diş yazarım ben, mühendisliği falan geçerim direk.

Hocam 30 binden bilgisayar mühendisliği tuttursam ne tutturmasam ne. Geleceğimin bir garantisi olmayacak ki o durumda. 30k yapsam gider diş yazarım ben, mühendisliği falan geçerim direkt.
Ben söylediğinden çok daha düşük bir sıralamayla bilgisayara girdim. İyi ki de girmişim, başka bir bölüm okurken hayal bile edemiyorum kendimi. Üniversite hiçbir zaman geleceğini garantiye almıyor ki hocam. Sen kendin alıyorsun. Hele ki bilgisayarda, piyasaya bakıyorum ortalama üniversitelerden mezun çok başarılı mühendisler var.
Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum ama mühendislik nerede, sağlık, diş hekimliği nerede? Çok farklı meslekler ve birinde kariyer planı yapan kişinin diğerini ne okuyabileceğini ne de güzelce icraa edebileceğini sanmıyorum.

Ben söylediğinden çok daha düşük bir sıralamayla bilgisayara girdim. İyi ki de girmişim, başka bir bölüm okurken hayal bile edemiyorum kendimi. Üniversite hiçbir zaman geleceğini garantiye almıyor ki hocam. Sen kendin alıyorsun. Hele ki bilgisayarda, piyasaya bakıyorum ortalama üniversitelerden mezun çok başarılı mühendisler var.
Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum ama mühendislik nerede, sağlık, diş hekimliği nerede? Çok farklı meslekler ve birinde kariyer planı yapan kişinin diğerini ne okuyabileceğini ne de güzelce icraa edebileceğini sanmıyorum.
Hocam, ben şuan herhangi bir mesleğe yoğunlaştırmadım kendimi. Aslında kafam çok karışık, ne istediğimi hiç bilmiyorum. Ama bildiğim şeyler var: neyi hiç istemediğim, neyi az istediğim. Mesela Tıp hiç istemiyorum, ailem sağlıkçı benim. O ağır müfredata bir de sevmediğim halde katlanmamım imkanı yok. TUS'a hazırlanmak zaten ayrı çile, tıpa gelemem ben. Makine istemiyorum, hem ölüyor hem de saf matematik ve fizik lazım. Fiziği çok severim ama o kadar hardcore matematiğe 4 yıl dayanabilir miyim bilmiyorum. Diş az istiyorum, o da sağlık sektörü. Ama diş yazabilirim, müfredatı daha kısa ve daha hafif. Ayrıca 15-20k yaptığımda tıpta gidebileceğim yer Boludan Bingöl'e değişiyorken dişte Medipol gibi, Marmara gibi, Hacettepe gibi sağlık sektörünün en iyi üniversitelerinde okuyabiliyorum. Vesaire vesaire... Hobilerim ve isteklerim tercihim için çok önemli bir etken, fakat hiçbir zaman ilk sırada olamaz. Kim ne derse desin ilk sıra benim için paradır. Mezun olduğumda ortalama bir maaşım olmalı, 5 yıla da bu maaş en az 15k'ya çıkmalı. Aslında daha ötesi yok aklımda ama buna ulaşmak zaten zor. Ülkemizde yeni mühendislik mezunlarına asgari ücret bile teklif ediyorlar. Benim maddi kaygılarım var ve gelecek planlamalarımı bu maddi kaygılarıma göre şekillendirmeyi düşünüyorum. Aslında bu kaygılarımın başlıca sebebi ailem, çünkü onlar bu yolculuğumun başından beri tıp yazmamı istiyorlar. Bizim buradaki kıytırık aile hekimleri 15k maaş alıyor, eğer tıp okumazsam da istedikleri seviyeye gelemezsem onları öbür dünyaya uğurlayana kadar kafamı ütülerler. Yazdıklarım fazla karışık biliyorum, aynı kafam gibi. Ama umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Üniversiteye göre okul mu seçilir ya? Hayır bir kere senin, ilk başta ne yapmak istediğini belirlemen lazım.

30K'da mühendislik tuttursam ne tutturmasam ne yazmışsın. İyi üniversitelerde bilgisayar okuyunca, iyi yerler ayağına mı sıralanıyor sanıyorsun?

Önce kararsızlığını yen ve bölümüne karar ver. Sonra da üniversitesine bakmadan, bölümleri araştır, uygun bir liste yap.

Hocam, ben şu an herhangi bir mesleğe yoğunlaştırmadım kendimi. Aslında kafam çok karışık, ne istediğimi hiç bilmiyorum. Ama bildiğim şeyler var: Neyi hiç istemediğim, neyi az istediğim. Mesela tıp hiç istemiyorum, ailem sağlıkçı benim. O ağır müfredata bir de sevmediğim halde katlanmamım imkanı yok. Tus'a hazırlanmak zaten ayrı çile, tıpa gelemem ben. Makine istemiyorum, hem ölüyor hem de saf matematik ve fizik lazım. Fiziği çok severim ama o kadar hardcore matematiğe 4 yıl dayanabilir miyim bilmiyorum. Diş az istiyorum, o da sağlık sektörü. Ama diş yazabilirim, müfredatı daha kısa ve daha hafif. Ayrıca 15-20k yaptığımda tıpta gidebileceğim yer Bolu'dan Bingöl'e değişiyorken dişte medipol gibi, Marmara gibi, hacettepe gibi sağlık sektörünün en iyi üniversitelerinde okuyabiliyorum. Vesaire vesaire... Hobilerim ve isteklerim tercihim için çok önemli bir etken, fakat hiçbir zaman ilk sırada olamaz. Kim ne derse desin ilk sıra benim için paradır. Mezun olduğumda ortalama bir maaşım olmalı, 5 yıla da bu maaş en az 15K'ya çıkmalı. Aslında daha ötesi yok aklımda ama buna ulaşmak zaten zor. Ülkemizde yeni mühendislik mezunlarına asgari ücret bile teklif ediyorlar. Benim maddi kaygılarım var ve gelecek planlamalarımı bu maddi kaygılarıma göre şekillendirmeyi düşünüyorum. Aslında bu kaygılarımın başlıca sebebi ailem, çünkü onlar bu yolculuğumun başından beri tıp yazmamı istiyorlar. Bizim buradaki kıytırık aile hekimleri 15k maaş alıyor, eğer tıp okumazsam da istedikleri seviyeye gelemezsem onları öbür dünyaya uğurlayana kadar kafamı ütülerler. Yazdıklarım fazla karışık biliyorum, aynı kafam gibi. Ama umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Merhaba hocam ne yaptınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı