Elektronik okuyup yazılımcı olunur mu?

Yazılım isteyip Elektronik okumaya kalkarsan yok olursun.

Ya okulu terk edersin ya da bölümü.

Saçmalıktan başka bir şey değil bence. Hep derim, Ana bölümlerden türemiş özel bölümler, öğrenci fazlalığı için kontenjan oluşturmak amacıyla vardır.
Aynen saçmalık. Bilgisayar müfredatı ile tek farkı donanım dersi yok. Bir de bir iki yapay zekayı alakadar eden dersler...

Muhendislik bolumlerinden yazilim alaninda is bulanlar var.
Muhendis olmadan "BIlgisayar Ogretmenligi" okuyup da bizim sektore girmeyi basaranlar var.
Hic universite okumadan da girenler var.
Sektor yeterince buyuk ve bu isten para kazanman icin illa ki diploman olmasina gerek yok.

Ama alaninda kaliteli egitim almadan, bu alanda akademik bilgisini endustriyel bilgiyle harmanlamis insanlarin seviyesine cikabilecegini de dusunme.
Turkiye'deki orta seviyeli sirketlere dahi CTO olamazsin.
Bazi firmalar IK mulakatina dahi cagirmazlar.
Yurtdisina relocate edemezsin, hele ki muhendis degilsen. Etsen dahi gocmen kalifikasyonuna takildigin icin daha dusuk maas alirsin.
Bazi konseptleri temelin eksik oldugu icin ya hic anlamazsin ya da digerlerinin cok uzerinde efor harcayarak anlarsin. Birisi sana "AI kendi kendini debug edebilir mi" diye sordugunda arastirma yapman gerekir, CS 3. sinif ogrencisi pat diye cevabi yapistirir cunku biliyordur computation theory. Elektronikci bilmez.

Merhaba hocam ne yaptınız?
Valla ailemi bilgisayar mühendisliğine ikna etmiştim ve Marmara PC yazdım. O sene 12427 yaptım ve Marmara PC bir önceki sene 15 bin küsürle kapatmıştı, garanti gelir diye düşünüyordum. Garanti gelir diye düşününce bizimkiler gönlümüz olsun arkasına Hacettepe Diş Hekimliği yaz dediler. Sonuç olarak Marmara PC 11 küsüre çekti ve maalesef giremedim, Hacettepe'nin yolunu tuttum. Utana sıkıla 1 sene okudum ama mutsuzdum, alışamamıştım. Bölümün bana göre olmadığına karar kıldım ve 2022 Ağustos'ta radikal bir karar ile yatay geçiş yapmaya karar verdim. Biraz araştırdım, çevremde çalışan ve az çok sektörü bilen abilerime danıştım ve neticede Gebze Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğine geçtim. 1 sene hazırlık okudum ve şuan bölüme başlamayı bekliyorum. Biraz değişik bir senaryo oldu, büyük ihtimalle ne yaptığımı sorarken böyle bir cevap beklemiyordunuz :D

Vallahi ailemi bilgisayar mühendisliğine ikna etmiştim ve Marmara PC yazdım. O sene 12427 yaptım ve Marmara PC bir önceki sene 15 bin küsurle kapatmıştı, garanti gelir diye düşünüyordum. Garanti gelir diye düşününce bizimkiler gönlümüz olsun arkasına Hacettepe diş hekimliği yaz dediler. Sonuç olarak Marmara PC 11 küsure çekti ve maalesef giremedim, Hacettepe'nin yolunu tuttum. Utana sıkıla 1 sene okudum ama mutsuzdum, alışamamıştım. Bölümün bana göre olmadığına karar kıldım ve 2022 Ağustos'ta radikal bir karar ile yatay geçiş yapmaya karar verdim. Biraz araştırdım, çevremde çalışan ve az çok sektörü bilen abilerime danıştım ve neticede Gebze Teknik Üniversitesi bilgisayar mühendisliğine geçtim. 1 sene hazırlık okudum ve şu an bölüme başlamayı bekliyorum. Biraz değişik bir senaryo oldu, büyük ihtimalle ne yaptığımı sorarken böyle bir cevap beklemiyordunuz :D

Bana da nahçivanda tıp ya da diş okumamı önerdi bana iki sebepten dolayı istemedim birincisi ilgi alanım değil sevmiyorum bu iki mesleği diğer sebep ise Türkiye'de çalışabilmem için dus tus gibi sınava benziyen sts sınavına girmem gerekiyormuş.

Geri
Yukarı