En beğendiğiniz Osmanlı padişahı

O zaman saygı duyarım.
Bir arkadaş beğenmedi atmış hocam. Bari şu an ne düşündüğümü belirteyim. Batılılaşmak hakkında evet haklısınız bu iyi bir şey çünkü modernleşmek gerekliydi. Vahdettin'i sevip sevmeme de hala kararsızım çünkü haklı yönleri de var. Ve ben şahsen atalarım arasında sıralama yapmayı sevmem ama Atam'ı ne kadar çok sevsem de Yavuz Sultan Selim'i ve Fatih'i daha çok seviyorum. Fakat dediğim gibi ben sıralama yapmayı pek sevmem. Hepsinden Allah razı olsun. Bu topraklar için savaşan herkese Allah razı olsun.

Fatih, devleti akılcı politika ile yönettiği için hem kendisine muhalif olan güç odaklarını bertaraf etti. Bilime önem verip sonraki hükümdarlara çok iyi bilgi ve denizciliğin önemini vurgulattı. Yavuz selim atikliği ile orta doğu'yu fethetti.

V. Mehmed reşadın ne suçunu gördün sanırım II. Abdülhamid ve Vahdettini kastettin.

V. Mehmed'in ne iyiliğini gördün? Kafes sistemi yüzünden devlet işlerinden uzak kalmış zayıf iradeli bir padişahtı. Yetersiz bir padişahtı fakat en azından ülkenin kötülüğünü istemedi.

Geri
Yukarı